Fundusze europejskie 2014-20020. Organizacje mają głos. Czy nie?

Na kogo głosowałeś? Kto wygrał? Czy coś o nim wiesz? Faktycznie reprezentuje Twoje interesy? Czy po wyborach miałeś jakąś informację zwrotną? Czy po wyborach udzieliłeś informacji zwrotnej? Tak, tak – mowa o reprezentantach organizacji w komitetach monitorujących programy operacyjne 2014-2020.

Na kogo głosowałeś? Kto wygrał? Czy coś o nim wiesz? Faktycznie reprezentuje Twoje interesy? Czy po wyborach miałeś jakąś informację zwrotną? Czy po wyborach udzieliłeś informacji zwrotnej? Tak, tak – mowa o reprezentantach organizacji w komitetach monitorujących programy operacyjne 2014-2020.

Jeśli chcesz:

– wiedzieć, KTO mówi w imieniu organizacji w komitecie programu w Twoim województwie lub obszarze Cię interesującym,

– mieć KONTAKT do tych osób,

– być NA BIEŻĄCO z pracami komitetu, dzięki informacjom od jego członków,

– dowiedzieć się WIĘCEJ na temat funduszy, programów i polityk wspólnotowych,

zapraszamy do Pozarządowego Monitora Programów Operacyjnych 2014-2020, prowadzonego przez Ogólnopolską Federację Organizacji Pozarządowych (www.ofop.eu).

 

Jak monitorować fundusze UE?

OFOP przygotował kilka narzędzi, które mają służyć wsparciu pozarządowych członków komitetów, a tym samym – organizacji zainteresowanych funduszami unijnymi nie tylko jako potencjalnym źródłem finansowania.

Pierwszym i najważniejszym narzędziem rzecznictwa prowadzone go przez OFOP w obszarze funduszy unijnych, jakkolwiek przedmiotowo to brzmi, są ludzie. Reprezentant w Komitecie Umowy Partnerstwa oraz przedstawiciele w komitetach monitorujących 6 krajowych programów operacyjnych: Inteligentny Rozwój, Polska Cyfrowa, Polska Wschodnia, Wiedza Edukacja Rozwój, Pomoc Techniczna oraz wspólnie z Polską Zieloną Siecią Infrastruktura i Środowisko. Razem 13 osób, które w imieniu Federacji (a więc organizacji ją tworzących) i tych, którzy oddali na nich głos, uczestniczą w dyskusji na temat zmiany Polski przy pomocy środków UE. Chcesz zobaczyć, kto w imieniu organizacji wypowiada się w konkretnym komitecie? Poszukaj według klucza programu operacyjnego

 

Wsparcie edukacyjne i eksperckie – można do nas dzwonić, pisać, czytać publikacje na www.ofop.eu, nowaperspektywa.ngo.pl oraz wspomnianym Monitorze (zwłaszcza dział Dla członków KM). Z chęcią weźmiemy udział w spotkaniu, podzielimy się doświadczeniem pracy w komitetach, monitoringu, przekażemy know-how, zorganizujemy spotkanie, pomożemy nawiązać kontakt z osobami i organizacjami, które mogą pomóc. Dzięki prowadzonym grupom na Facebooku jesteśmy w stałym kontakcie z ponad 6 tysiącami osób. Mamy też partnerów zagranicznych, którzy z dialogiem obywatelskim w obszarze funduszy europejskich stykają się dłużej niż Polacy. Pisz na [email protected], dzwoń na 22 115 60 21.

 

Od kilku lat animujemy współpracę między organizacjami w zakresie wypracowywania wspólnych postulatów dotyczących perspektywy 2014-2020. Grupa robocza ds. 12 postulatów, przekształcona w Grupę roboczą ds. Monitoringu i Rzecznictwa, skupiająca kilkadziesiąt osób z jeszcze większej liczby organizacji to bieżące merytoryczne zsieciowane, a co najważniejsze skuteczne zaplecze sektora w obszarze obecnej perspektywy unijnej. Możesz do nas dołączyć. Pisz na [email protected].

 

Monitoring Regionalnych Programów Operacyjnych to działanie realizowane we współpracy z Kujawsko-Pomorską Federacją Organizacji Pozarządowych oraz 16 przedstawicielami organizacji z 16 województw, którzy tworzą krajowy panel ds. monitoringu funduszy europejskich. Możecie się z nimi kontaktować bezpośrednio (lista z adresami mailowymi jest dostępna na stronie). Dzięki współpracy z regionami w ciągu kilkunastu tygodni przedstawimy wnioski i rekomendacje z zakresu roli pozarządowych członków komitetów Regionalnych Programów Operacyjnych, funkcjonalności Lokalnych Punktów Informacyjnych (promujących fundusze unijne) oraz dostępności środków z RPO dla organizacji pozarządowych. Jeśli interesuje Cię długofalowe zaangażowanie w monitoring środków unijnych w województwach, koniecznie skontaktuj się z członkiem panelu z Twojego regionu.

 

Monitoring nie tylko strony publicznej, ale i nas samych – badanie aktywności pozarządowych członków komitetów 2014-2020 – pierwszy raport już na początku 2016 roku. Jak nasi przedstawiciele byli wybierani, czy są zaangażowani, jaka jest ich skuteczność, w jakich sprawach się wypowiadają i czy udaje im się wykorzystywać możliwości stworzone przez zasadę partnerstwa i wytyczne Minister Infrastruktury i Rozwoju w sprawie wdrażania tej zasady. Mamy doświadczenie w monitoringu – zapoznaj się z jego  efektami za okres 2007-2013

To działa w dwie strony

Komitety wszystkich 16 regionalnych programów operacyjnych oraz 9 programów krajowych (wliczając Umowę Partnerstwa, Program Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz Program Rybactwo i Morze) już zostały powołane i prawie wszystkie z nich się ukonstytuowały na pierwszych posiedzeniach. We wszystkich tych komitetach sektor pozarządowy ma swoich przedstawicieli, którzy zostali wybrani w drodze głosowania przez organizacje. To ludzie, którzy mają działać na rzecz rozwoju Polski w obszarach objętych danym programem operacyjnym poprzez reprezentowanie sektora obywatelskiego (nie tylko swoich jednostkowych organizacji). To reprezentowanie jest dwustronne: polega na przedstawianiu podczas dyskusji stanowisk środowiska oraz na przekazywaniu do sektora informacji z prac komitetu, w tym na konsultacjach ze środowiskiem. Aby to zadziałało, reprezentanci organizacji powinni czuć zainteresowanie swoją pracą ze strony sektora. Stąd w Pozarządowym Monitorze PO 2014+ przedstawiamy nazwiska, afiliacje i podajemy kontakty do pozarządowych członków komitetów. Piszcie, pytajcie, interesujcie się – z drugiej strony, drodzy Członkowie i Członkinie komitetów (mówię to też do siebie) – zabiegajmy o zaplecze do naszej pracy: szukajmy kontaktu z osobami i organizacjami, które znają się na tematyce objętej programem, który monitorujemy będąc w komitecie, organizujmy spotkania, doszkalajmy się, piszmy, co się dzieje, jakie są plany, jakie widzimy trudności oraz co udało nam się osiągnąć. Samo się nie zrobi. Wybory i dostanie się do komitetu to nie wszystko, to dopiero początek.

 

Partnerstwo jest czy go nie ma?

Partnerstwo czy fasadowość i wyzysk? Piotr Frączak mocno wypowiada się na temat tej rzekomo najważniejszej zasady polityki spójności, a tym samym i funduszy europejskich 2014+. Od nas, ponad 200 przedstawicieli organizacji w komitetach 2014-2020, ta relacja z sektorem publicznym i innymi środowiskami też zależy. Teraz, w maju 2015 r., jesteśmy już w zasadzie po dyskusji nt. wkładów własnych do budżetów projektów finansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego, konsultacjach (z zastrzeżeniem, że to sformułowanie zostało użyte w tym miejscu w bardzo szerokim rozumieniu) fragmentów projektów Szczegółowych Opisów Osi Priorytetowych do programów, czy – przynajmniej w kilku przypadkach – dyskusji o roli pozarządowych członków komitetów RPO. Na pewno niejeden trudny temat przed nami. Ale Razem możemy więcej, to nie tylko nośne hasło Federacji, to realizm aktywności w komitetach.

 

To jak będzie z tymi funduszami? Zrobimy coś wspólnie? Czekamy na Ciebie również na Facebooku w Grupie Organizacje pozarządowe – perspektywa finansowa 2014-2020 oraz Przedstawiciele/ki organizacji pozarządowych w KM Fundusze UE 2014+.