Już jest raport z konsultacji Priorytetu nr 15 nadchodzącej edycji Funduszy Norweskich.

Biorąc pod uwagę znaczenie dwóch poprzednich edycji Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego,
w środowisku polskich organizacji pozarządowych podjęliśmy decyzję o włączeniu się
w konsultacje organizowane przez Biuro Mechanizmów Finansowych (BMF) w Brukseli poprzez przeprowadzenie dodatkowych konsultacji.

Naszą intencją było uczynienie tego procesu bardziej dostępnym i rozpoznawalnym dla polskich organizacji (główny proces konsultacji prowadzony był wyłącznie w języku angielskim). Ze względu na ograniczony czas w prowadzonych przez nas dodatkowych środowiskowych konsultacjach skupiliśmy się na przeanalizowaniu tylko jednego priorytetu wymienionego w Niebieskiej Księdze – priorytetu 15, czyli “Wzmocnienie społeczeństwa obywatelskiego i aktywności obywatelskiej, upodmiotawianie grup słabszych i wrażliwych społecznie” oraz na potrzebach i wyzwaniach związanych z jego realizacją w Polsce.

Inicjatorem i gospodarzem tych konsultacji było środowisko organizacji społecznych skupionych wokół Strategicznej Mapy Drogowej Rozwoju Sektora Obywatelskiego
w Polsce.

Uczestników konsultacji pytaliśmy zarówno o kwestie, które są wymieniane w rozdziale dotyczącym Priorytetu 15 Niebieskiej Księgi (listę obszarów wsparcia, sugerowane rodzaje działań, które mogłyby być wspierane w ramach funduszy EOG oraz ogólne założenia dot. tego priorytetu), a także o inne, które, jak pokazuje doświadczenie z poprzednich edycji, są kluczowe przy projektowaniu tego rodzaju mechanizmów wsparcia, w tym m.in. o rolę operatora i kryteria jego wyboru.

Niniejszy dokument stanowi podsumowanie pisemnych konsultacji (ankieta online), które trwały od 20 czerwca do 1 lipca 2016. Został on uzupełniony o uwagi zgłoszone w trakcie spotkania konsultacyjnego, które odbyło się 5 lipca w Warszawie.

W spotkaniu podsumowującym konsultacje wzięli udział przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju, Pełnomocnik Rządu do Spraw Społeczeństwa Obywatelskiego i Równego Traktowania oraz Ambasady Królestwa Norwegii.

Czytając załączony dokument prosimy pamiętać, że nie jest to klasyczny raport
z konsultacji, w którym gospodarz procesu odnosi się już do zgłoszonych uwag. Ten „przywilej” zarezerwowany jest w tym przypadku dla głównego organizatora konsultacji na szczeblu unijnym – Biura Mechanizmów Finansowych w Brukseli. Naszą rolą było jedynie podsumowanie wyrażonych opinii zgłoszonych postulatów. Staraliśmy się to zrobić jednocześnie porządkując merytorycznie zgłoszone wątki. Niektóre uwagi się powtarzały, stąd nie każda z odpowiedzi sformułowanych w tzw. otwartych pytaniach lub w trakcie spotkania wprost jest tu wymieniana. Staraliśmy się jednak bardzo wiernie podsumować zawarte w nich treści.

Podsumowanie konsultacji w wersji angielskiej trafiło już do Biura Mechanizmów Finansowych w Brukseli, Ambasady Królestwa Norwegii, a także do Ministerstwa Rozwoju, Pełnomocnik Rządu do Spraw Społeczeństwa Obywatelskiego i Równego Traktowania oraz Rady Działalności Pozytku Publicznego, które zaangażowane są we wspieranie rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i/lub projektowanie wdrażania funduszy EOG w Polsce.