W Pakcie dla Kultury dla organizacji

 

 

Odbyło sie kolejne spotkanie Zespołu. Niestety w ciągu ponad 2,5 godzinnego spotkania nie udało sie poruszyć szeregu bardzo ważnych z punktu widzenia organizacji pozarządowych kwestii.

  • Niestety nie udało się nic dowiedzieć na temat ustawy medialnej. Przypomnijmy, że Pakt mówi wyraźnie w §10 "Media publiczne wymagają pilnego wprowadzenia nowoczesnej ustawy medialnej, gwarantującej realizację właściwej im misji. Za podstawę prac przyjmuje się projekt Komitetu Obywatelskiego Mediów Publicznych". Jednak minister Arabski obiecał debatę na ten temat na najbliższym posiedzeniu Zespołu
  • Niestety nic nie dowiedzieliśmy się o stanie prac nad Strategią Rozwoju Kapitału Społecznego, Pakt stwierdza wyraźnie w §15 "Rząd, we współpracy z sygnatariuszami Paktu dla Kultury, będzie realizował strategię rozwoju kapitału społecznego", cóz kiedy rzad odesłał strategię do poprawki i Obywatele Kultury nie wiedzą czy beda mieli realizowac strategie, które swojego czasu konsultowali.
  • Nie było czasu na rozmowę o Programie Aktywność Obywatelska, który to program – szczególnie ważny dla pozarządowych sygnatariuszy Paktu – nie moze sie przebić (por. Weronika Czyżewska Dlaczego nie bedzie w tym roku programu Aktywność Obywatelska" w FederalistKa nr 2/2012)
  • Nie było tez czasu zapytać, co zrobił rząd w sprawie pkt 2 §8 "Rząd, we współpracy z samorządami, przygotuje warunki prawne dla pilotażu w zakresie tworzenia tzw. budżetów partycypacyjnych w planach finansowych jednostek samorządu terytorialnego, w których wydatki ustalają mieszkańcy."

Kilka spraw ważnych udało się poruszyć, choć trudno powiedzieć, że udało się w stosunku do nich coś przedsięwziąć.

  • długa dyskusja dotyczyła Projektu założeń projektu ustawy o otwartych zasobach publicznych przygotowanych przez MAC.W tej sprawie minister Boni planuje, po zakończeniu konsultacji, spotkanie z zainteresowanymi stronami, Cenne wydaje się jednak stwierdzenie Jarka Lipszyca, który za część kontrowersji jakie budzi ten projekt obciążą brak dobrego przygotowania tego dokumentu do konsultacji….
  • korzystając z obecności przedstawicieli MPiSP zadano pytania dotyczace problemów z ubezpieczeniem twórców (tu niżej podpisany sformułował tezę, że byc moze ta kwestia dotyczy również części działaczy społecznych aktywnych w małych organizacjach, gdzie nie ma etatów) oraz z wyłaczeniem obszaru działania Ministerstwa Kultury z obowiazywania Ustawy o działalnosci pożytku publicznego i o wolontariacie (tu niestety nie było odpowiedniego departamentu)
  • trzeci obszar dotyczył barier prawnych w działalności kulturalnej. Tu sprawe referowała Magdalena Sroka z UM w Krakowie. Poza kwestią absurdów dot. Ustawy o zamówieniach publicznych, zasygnalizowana kwestie Vatu (w tym obawy o ovatowanie wszystkich dotacji) i niedoskonałość Ustawy o działalnosci pożytku publicznego, gdzie nie przewiduje się w zasadzie oceny merytorycznej składanych wniosków o dotacje.
  • dyskutowano również kwestie programu czytelnictwa, który jest kolejnym tematem, w którym – jeśli chodzi o zapisy Paktu – coś siś dzieje, ale trudno jeszcze przesądzić, czy zrealizowane zostaną zapisy sygnowane przez Premiera w maju 2010.

Po dzisiejszym spotkaniu mam przekonanie, że choć wiele z zapisów Paktu ciagle nie jest zrealizowanych to jednak jest jeszcze nadzieja. Wymaga to jednak od nas, Obywateli Kultury  zaangażowania. Szczególnie organizacje pozarzadowe powinny się zaktywizować w dochodzeniu realizacji paktowych zobowiązań.