Szkolenie 29.06-1.07.2011 r -Zarządzanie niepełnosprawnością a Teatr Grodzki
„Zarządzanie niepełnosprawnością – wolontariat i ekonomia społeczna" było tematem szkolenia zorganizowanego przez OFOP 29.06-1.07.2011 r w Klaudynie pod Warszawą. Były warsztaty z klockami i kijem bambusowym, ale i dyskusje i ognisko!
„Zarządzanie niepełnosprawnością – wolontariat i ekonomia społeczna" było tematem szkolenia zorganizowanego przez OFOP 29.06-1.07.2011 r w Klaudynie pod Warszawą. Były warsztaty z klockami i kijem bambusowym, ale i dyskusje i ognisko!
Było to trzecie, ostatnie szkolenie z cyklu "Przedsiębiorczość społeczna organizacji pozarządowych – od wolontariatu do rzecznictwa". Poprzednie odbyły się w październiku 2010 r. (Białobrzegi) i w marcu 2011 r. (Kraków).
Szkolenie miało na celu przedstawienie ekonomii społecznej jako pomysłu na włączenie niepełnosprawnych w działania, problemy z zaakceptowaniem „Innego”, czyli z czym musi zmierzyć się osoba niepełnosprawna, dostosowanie zespołu, integracja grupy, podstawowe rodzaje niepełnosprawności, stereotypy na temat osób niepełnoprawnych i ich pracy, bariery w angażowaniu osób niepełnosprawnych do pracy i jako wolontariuszy, rozwiązywanie sytuacji trudnych w kontaktach z osobami niepełnosprawnymi, osoby niepełnosprawne w zespole- jak współpracować z osobą niepełnosprawną, jak przygotować zespół do pracy z nią, jak ją wspierać, standardy dostępności organizacji dla osób niepełnosprawnych.
Spotkanie składało się z dwóch dni szkolenia oraz jednego dnia konferencji:
29.06
– Dyskusja nad stanowiskiem Izby Przedsiębiorstw Społecznych w sprawie PFRON i projektem ustawy o przedsiębiorczości społecznej.
-Warsztaty prowadzony przez Krzysztofa Wittelsa z TISE na temat finansów i pożyczek dla organizacji.
30.06
-Zajęcia i warsztaty prowadzone przez Jana Chmiela ze Stowarzyszenia Teatr Grodzki na temat zasad strategii zarządzania niepełnosprawnością w miejscu pracy (rekrutacja, równe szanse dla pracowników z niepełnosprawnością oraz utrzymanie w zatrudnieniu pracowników, którzy w trakcie zatrudnienia stali się niepełnosprawni), dostosowanie danej organizacji do przyjęcia pracownika lub wolontariusza z niepełnosprawnością z wykorzystaniem strategii zarządzania niepełnosprawnością w miejscu pracy, zarządzanie wolontariatem, indywidualne konsultacje.
Do pobrania: prezentacja z tych zajęć.
1.07
– Ciąg dalszy dyskusji nad stanowiskiem Izby Przedsiębiorstw Społecznych w sprawie PFRON i projektem ustawy o przedsiębiorczości społecznej.
-Konferencja “Dobre prawo dla stowarzyszeń, jakie zmiany są konieczne?" współorganizowana przez Kancelarię Prezydenta, OFOP, Siecią SPLOT i Fundacją Uniwersyteckich Poradni Prawnych, o godzinie 12:00 w Kancelarii Prezydenta na ul. Wiejskiej.
Więcej info po konferencji:
http://ofop.eu/index.php?option=com_content&view=article&id=411:dobre-prawo-dla-stowarzysze-jakie-zmiany-s-konieczne
http://pozarzadem.salon24.pl/321090,miedzy-wolnoscia-zrzeszania-sie-a-rola-ustrojowa-stowarzyszen