Nowy SzOP może oznaczać koniec funduszy dla wielu organizacji pozarządowych i partnerów społecznych. Zareaguj do 26.10

Trwają konsultacje propozycji zmian do Szczegółowego Opisu Priorytetów Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Zmiany zakładają m.in. wprowadzenie obowiązkowo wkładu własnego dla finansowania projektów miękkich – w większości realizowanych przez organizacje pozarządowe.

Read More

Trwają konsultacje propozycji zmian do Szczegółowego Opisu Priorytetów Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Zmiany zakładają m.in. wprowadzenie obowiązkowo wkładu własnego dla finansowania projektów miękkich – w większości realizowanych przez organizacje pozarządowe.

Read More

Wkład własny może być wymagany w przypadku projektów realizowanych przez beneficjentów w komponencie centralnym jak i regionalnym, przy czym jego wysokość nie będzie wynosić więcej niż 15% wartości wkładu publicznego – taki zapis Szczegółowego Opisu Priorytetów został w nowych propozycjach rozszerzony i obejmie wszystkie projekty miękkie.

W praktyce oznacza to znaczne utrudnienia dla większości przedstawicieli partnerów społecznych oraz organizacji pozarządowym w dostępie do Programu operacyjnego Kapitał Ludzki.

Proponowane modyfikacje w SzOP-ie są już wprowadzane do zapisów Planów działań. Nie oznacza to jednak, że muszą być one zaakceptowane. Zarówno w województwie warmińsko-mazurskim, jak i dolnośląskim, wkład własny został wyłączony z zapisów przyszłych Planów działań. Udało się to dzięki współpracy wszystkich partnerów społecznych oraz organizacji pozarządowych, którzy działając wspólnie przekonali Podkomitet, by nie wprowadzał tej zasady jako obowiązującej na rok 2012. Czekamy, jak sprawy potoczą się w innych województwach. Na Mazowszu Podkomitet zbiera się już w najbliższy poniedziałek, 24 października.

Te przykłady pokazują, że jest o co walczyć w samym procesie konsultacji SzOP-u. Zachęcamy wszystkich przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego do podobnych (jak to było w przypadku Warmii i Mazur oraz Dolnego Śląska ) działań: tworzenia koalicji oraz przesyłania uwag do Ministerstwa Rozwoju Regionalnego. Uwagi do Szczegółowego Opisu Priorytetów odnoszące się do propozycji Ministerstwa Rozwoju Regionalnego należy przesyłać na adres: e-mail: [email protected] w terminie do 26 października 2011 r. Dokument ze wszystkimi proponowanymi zmianami znajdziecie Państwo na stronie Europejskiego Funduszu Społecznego: http://www.efs.gov.pl/Wiadomosci/Documents/SzOP_pazdziernik_2011.pdf

Warto podkreślić, że zasady horyzontalne, które są zawarte w Szczegółowym Opisie Priorytetów, stanowią podstawowe wytyczne dla wydatkowania funduszy unijnych w ramach PO KL i obowiązują ponad Planami działań. Jeśli zasada o wkładzie własnym w takiej formie pozostanie w SzOP-ie, mimo nie uwzględniania konkretnych zapisów dotyczących wkładu własnego w Planach Działań, to będzie ona obowiązywała.

W załączniku znajduje się stanowisko Dolnośląskiej Federacji Organizacji Pozarządowych wraz z analizą w wyżej wymienionej sprawie. DFOP zachęca do wykorzystania efektów swojej pracy przez inne organizacje. Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych planuje wystosowanie podobnego stanowiska.

 

Stanowisko DFOP