Rozwój Cyfrowy. NABÓR NGOs do Komitetu Monitorującego program FE na Rozwój Cyfrowy

Rada Działalności Pożytku Publicznego przy KPRM ogłosiła nabór organizacji do Komitetu Monitorującego program Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy (FERC). Proces wyłonienia NGOs odbywa się przez powołaną przez Radę komisję wyborczą.

 

FERC Ogłoszenie i formularz zgłoszeniowy dostępne są na stronie: https://www.gov.pl/web/pozytek/ogloszenie-o-naborze-organizacji-do-skladu-komitetu-monitorujacego-program-fundusze-europejskie-na-rozwoj-cyfrowy-2021-2027

Termin nadsyłania zgłoszeń mija nieprzekraczalnie 7 listopada 2022 r. (poniedziałek) o godz. 23:59.

FERC będzie koncentrował się przede wszystkim na: zwiększeniu dostępu do ultraszybkiego internetu szerokopasmowego, udostępnieniu zaawansowanych e-usług pozwalających w pełni na elektroniczne załatwienie spraw obywateli i przedsiębiorców, zapewnieniu cyberbezpieczeństwa w ramach nowego dedykowanego obszaru interwencji, rozwoju gospodarki opartej na danych, wykorzystującej najnowsze technologie cyfrowe, rozwoju współpracy międzysektorowej na rzecz tworzenia cyfrowych rozwiązań problemów społeczno-gospodarczych, wsparciu rozwoju zaawansowanych kompetencji cyfrowych, w tym również w obszarze cyberbezpieczeństwa dla jednostek samorządu terytorialnego (jst) i przedsiębiorców.

Budżet całego Programu – 11,4 mld zł, wkład UE – 9,1 mld zł.

Więcej informacji o programie:

https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/strony/o-funduszach/fundusze-2021-2027/ferc/

Do składu KM FERC wyłonionych zostanie 9 organizacji pozarządowych w następujących obszarach:

a) jeden przedstawiciel organizacji pozarządowej działającej na rzecz ochrony środowiska; b) jeden przedstawiciel organizacji pozarządowej działającej na rzecz osób z niepełnosprawnościami;

c) jeden przedstawiciel organizacji pozarządowej działającej na rzecz promowania włączenia społecznego;

d) jeden przedstawiciel organizacji pozarządowej działającej na rzecz promowania równości kobiet i mężczyzn;

e) jeden przedstawiciel organizacji pozarządowej działającej na rzecz niedyskryminacji (zajmującej się obszarami dyskryminacji, takimi jak płeć, rasa, pochodzenie etniczne, niepełnosprawność, religia, światopogląd, orientacja seksualna, tożsamość płciowa i wiek); f) jeden przedstawiciel organizacji pozarządowej działającej na rzecz praw podstawowych; g) dwóch przedstawicieli właściwych ze względu na rodzaj działalności objętej Programem, ze wskazaniem, iż powinni oni reprezentować organizacje merytorycznie zbieżne w stosunku do II Priorytetu FERC poświęconego wsparciu procesów informatyzacji administracji państwowej tj.:

– jeden przedstawiciel merytoryczny w tematyce wdrażania e-usług administracji publicznej;

– jeden przedstawiciel merytoryczny w kwestii udostępnienia zasobów publicznych;

h) jeden przedstawiciel federacji organizacji pozarządowych.

W przypadku, gdy organizacji będzie więcej niż liczba miejsc w danym obszarze to odbędą się WYBORY, w przypadku FERC odbędą się one w dn. 28-29 listopada 2022 r.
Formułę poda komisja wyborcza.

Utworzyliśmy wydarzenie na FB celem przekazywania bieżących informacji dot. KM FERC:
https://fb.me/e/5KGIQWbzg

===

Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych kolejną perspektywę unijną prowadzi działania rzecznicze oraz monitorujące w tym obszarze poprzez m.in. Sieć OFOP ds. partnerstwa i funduszy europejskich – najbliższe terminy spotkań roboczych 9 listopada, 14 grudnia.

Prosimy o zwiększenie czujności ponieważ nabór NGOs do komitetów monitorujących pozostałych programów krajowych już wkrótce.
Sygnalizujemy, iż nabory do komitetów monitorujących organizują co do zasady wojewódzkie rady działalności pożytku publicznego (organy doradcze marszałków województw).
Jeśli chcą Państwo być na bieżąco zachęcamy do wypełnienia formularza, który umożliwi nam dotarcie do Państwa z odpowiednią informacją nt. naborów do komitetów monitorujących: https://bit.ly/3PB1PkH

Zainteresowanych startem do komitetów monitorujących bez doświadczenia w tej kwestii na SPOTKANIA WPROWADZAJĄCE w tematykę funduszy europejskich na lata 2021 2027.
Najbliższy termin: 8 listopada, w godz. 19:00 – 20:00. Link do zapisów: https://us06web.zoom.us/meeting/register/tZUpcOCuqz0vHdWGbjhoGxyiEJppK5Pt-RNo  Jest to spotkanie, na którym omówimy strukturę programów finansowanych z funduszy europejskich na lata 2021-2027, zasadę partnerstwa, zasady horyzontalne, czym właściwie są komitety monitorujące, oswoimy się z nazewnictwem i zagadnieniami. Spotkanie jest dedykowane osobom, które chcą się wdrożyć w tematykę i nie czują się pewnie nt. tego jakie zadania mogą mieć przedstawiciele/-ki NGOs w komitetach monitorujących.

===

Dyżury – zapraszamy do kontaktu:

  • dyżury w sprawie roli NGOs w komitetach monitorujących, zasady partnerstwa, zasad horyzontalnych
    środy w godz. 15:00-17:00
    Prosimy o kontakt e-mail: [email protected]

  • dyżur w sprawie roli NGOs w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych
    czwartki w godz. 11:00-13:00 (w listopadzie)
    oraz wybrane wtorki i czwartki w grudniu br.
    Zapisy: https://calendly.com/ofop-programeuropejski/dyzur-ngos-w-zit

Partnerstwo dla lepszej perspektywy!

Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych realizuje działania rzecznicze i sieciujące na mocy porozumienia ze Stowarzyszeniem KLON/JAWOR i przy wsparciu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Korzystamy ze wsparcia CIVITATES i European Climate Foundation.