I sesja Szkoły Reprezentacji NGO -relacja uczestnika

Pierwsza sesja Szkoły Reprezentacji NGO OFOP odbyła się w Klaudynie pod Warszawą 30.11-1.12.2011r. Szkoła Reprezentacji NGO ma wyszkolić przedstawicieli organizacji pozarządowych gotowych do kompetentnego udziału w pracach ciał dialogu społecznego, na szczeblu samorządowym i państwowym np. w komitetach monitorujących, radach działalności pożytku publicznego i innych podobnych. Według Prezesa OFOP, Piotra Frączaka istnieje presja społeczna na administrację, a Szkoła OFOP jest tu szansą i wyzwaniem dla  III sektora.

W procesie rekrutacji wyłoniono, spośród kilkudziesięciu osób, które się zgłosiły, aż czterdzieści osób. Od pierwszej sesji Szkoły, będą one pracowały w trzech grupach roboczych, zajmujących się problematyką funduszy europejskich, ekonomii społecznej i kultury.IMG_9448 IMG_9452 fot. Adam K. Podgórski

Wykład inauguracyjny na temat myślenia strategicznego, wygłosił Edwin Bendyk. Następnie podczas pacy warsztatowej zespoły zajmowały się określeniem konkretnych problemów, których rozwiązanie będzie ich zadaniem podczas szkoły. Chodzi o problemy i propozycje rozwiązań, możliwe do zarekomendowania organizacjom.

Zajęcia na sesjach potrwają do maja 2012 roku. Program obejmuje wykłady specjalistyczne, warsztaty specjalistyczne, warsztaty z zakresu tzw. umiejętności miękkich, wykłady otwarte w miejscach powiązanych z dialogiem obywatelskim oraz „wieczornice” – spotkania z przedstawicielami ciał dialogu.

Uczestnicy sesji zostali zaproszeni przez Henryka Wujca do Kancelarii Prezydenta RP, gdzie wysłuchali wykładu profesora Piotra Glińskiego na temat wyzwań dla III sektora i nowych ruchów społecznych oraz uczestniczyli w dyskusji.

IMG_9475 IMG_9467 fot. Adam K. Podgórski

relacjonował Adam K. Podgórski
z Rudzkiego Stowarzyszenia Pomocy Ofiarom Przestępstw

logo_FIO1d  

 

Szkoła jest finansowana z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich w ramach projektu ”Demokracja
to partycypacja”.