RPO interweniuje w sprawach zgłaszanych przez Inicjatywę Nasz Rzecznik

Rzecznik Praw Obywatelskich i pełnomocniczka RPO do spraw wdrażania Konwencji o prawach osób z niepełnosprawnościami, Monika Wiszyńska-Rakowska, podjęli interwencję w sprawie siłowego przytrzymania dziecka w spektrum autyzmu.

Na terenie szkoły dziecko zostało położone twarzą do podłogi i przytrzymane za ręce trzymane z tyłu, co spowodowało u niego obrażenia ciała. Policja umorzyła dochodzenie prowadzone w tej sprawie. Na wskazane postanowienie zostało złożone zażalenie.

Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do Kuratora Oświaty i Komendanta Policji z prośbą o wyjaśnienia w sprawie.

O wprowadzenie zakazu stosowania przemocowego, siłowego unieruchamiania osób z niepełnosprawnościami i w spektrum autyzmu wnioskowali do RPO samorzecznik w spektrum autyzmu Jan Gawroński z Klubu Świadomej Młodzieży przy Fundacji Autism Team oraz Zespół Edukacja Włączająca Inicjatywy „Nasz Rzecznik”.

Składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe na osobę pobierającą świadczenie opiekuńcze są odprowadzane tylko przez minimalny okres uprawniający do najniższej emerytury (20 lat dla kobiety i 25-lat dla mężczyzny). To dla opiekunek/ów osób z niepełnosprawnościami krzywdzące – zagraża ubóstwem i wykluczeniem społecznym.

– Całkowicie zrozumiały i zasadny jest zatem postulat osób wydłużenia okresu opłacania składek na cały okres sprawowania opieki – ocenia Rzecznik Praw Obywatelskich i podejmuje interwencję, o którą wnioskował Zespół Praw Opiekunek/ów Inicjatywy „Nasz Rzecznik”.

Zastępca RPO Stanisław Trociuk wystąpił w tej sprawie do minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg. „Kwestie przedstawione w wystąpieniu RPO są wnikliwie analizowane – odpisało MRiPS”.