Za nami Obywatelski Kongres Komitetów Monitorujących i Stała Konferencja ds. Europejskich!
- Setka przedstawicieli i przedstawicielek organizacji pozarządowych w komitetach monitorujących fundusze europejskie wzięła udział w Kongresie organizowanym przez OFOP, Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć i Fundację Stocznia.
- W czasie pierwszego dnia 20 grup warsztatowych wypracowało ok. 150 postulatów dotyczących, m.in. poprawienia efektywności prac komitetów monitorujących!
- Duża część postulatów została przedstawiona od razu drugiego dnia przedstawicielom/kom Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i Komisji Europejskiej, którzy/które brali/ły udział w wydarzeniu.
Ponad 500 osób z organizacji pozarządowych w całej Polsce podjęło się obywatelskiego monitorowania funduszy europejskich! Aktualnie realny udział strony obywatelskiej w komitetach zwiększył się aż do średnio 25% w odniesieniu do składów komitetów w latach 2014-2020.
Nowa perspektywa unijna na lata 2021-2027 to nowe wyzwania przed organizacjami zasiadającymi w komitetach monitorujących. Wiążą się przede wszystkim z kwestiami zmian klimatycznych, praworządności i respektowaniem Karty Praw Podstawowych UE.
Aby wzmocnić kompetencje przedstawicieli i przedstawicielek organizacji w komitetach, dać im poczucie jak najlepszego przygotowania do zadań w komitetach monitorujących oraz odpowiadając na sygnalizowane zapotrzebowanie OFOP, Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć i Fundacja Stocznia zorganizowali Obywatelski Kongres Komitetów Monitorujących i Stała Konferencja ds. Europejskich.
Pierwszy dzień rozpoczął się od sieciowania i wymiany doświadczeń uczestników i uczestniczek, ale jego głównym celem był udział w kilku sesjach warsztatowych. W czasie ich trwania wypracowywane były postulaty i rekomendacje m.in. dotyczących poprawy efektywności pracy NGOs w komitetach, wzmocnienia NGOsów jako beneficjentów oraz promowania wartości europejskich. Tematami przewodnimi było m.in. respektowanie Karty Praw Podstawowych UE, stosowanie zasady “nie czyń poważnej szkody” dot. środowiska (DNSH), budowanie potencjału organizacji pozarządowych czy ograniczanie barier dla NGOs w korzystaniu z funduszy unijnych.
Efekty tych prac zostały przedstawione drugiego dnia podczas organizowanej corocznie Stałej Konferencji ds. Europejskich, w której udział wzięli – oprócz organizacji pozarządowych – zaproszeni goście i gościnie z Komisji Europejskiej, Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, a także przedstawiciele samorządów oraz partnerów społecznych. Zwieńczeniem Konferencji był panel dyskusyjny z udziałem przedstawicielek i przedstawicieli administracji rządowej i europejskiej oraz partnerów spoza administracji – podkreślający, jak ważna jest współpraca ponadsektorowa w obszarze monitorowania funduszy.
Podczas wydarzenia przedstawiciele i przedstawicielki organizacji pozarządowych podpisywali/ły wspólną Deklarację Koalicji organizacji pozarządowych na rzecz obywatelskiego monitorowania funduszy Unii Europejskiej w Polsce.