Propozycje dla Polski | rozmowa obywatelska o przyszłości // 3 czerwca 2023 r. // Podsumowanie

„W przeddzień rocznicy pierwszych wolnych wyborów parlamentarnych w Polsce udało nam się zebrać w Gdańsku znakomitych przedstawicieli i znakomite przedstawicielki organizacji pozarządowych zajmujących się tematami fundamentalnymi dla przyszłości. Mamy konkretne pomysły na przyszłość naszego kraju. Silne i solidarne społeczeństwo obywatelskie wzmacnia jego odporność w czasach globalnych kryzysów – mówiła Karolina Dreszer-Smalec, prezeska Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych, witając uczestników i uczestniczki debaty “Propozycje dla Polski – rozmowa obywatelska o przyszłości”.

3 czerwca 2023 r. podczas gdańskich obchodów “Święta Wolności i Praw Obywatelskich” odbyła się debata, w której przedstawiciele i przedstawicielki społeczeństwa obywatelskiego przedstawili/ły swoje propozycje na przyszłość Polski. Dotyczyły one obszarów kluczowych z punktu widzenia funkcjonowania państwa i społeczeństwa. W związku ze zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi organizatorzy – OFOP, Europejskie Centrum Solidarności i Fundacja Batorego – stworzyli platformę do przedstawienia wypracowanych przez organizacje społeczne propozycji rozwiązań dla naprawy Rzeczypospolitej w następujących obszarach:

  1. Praworządność – Bartłomiej Przymusiński (Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia”); Trybunał Konstytucyjny i Ustawa o prokuraturze – Krzysztof Izdebski (Fundacja im. Stefana Batorego)
  2. Edukacja Alicja Pacewicz (Sieć Organizacji Społecznych dla Edukacji) oraz Olga Napiontek (Fundacja Civis Polonus)
  3. Prawo klimatyczne – Wojciech Kukuła (Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi) 
  4. Prawa kobiet – Joanna Piotrowska (Feminoteka) i Antonina Lewandowska (FEDERA)
  5. Prawa uczniów i uczennic – Łukasz Korzeniowski (Stowarzyszenie Umarłych Statutów)
  6. Polityka migracyjna i integracyjna – Agnieszka Kosowicz (Fundacja Polskie Forum Migracyjne)
  7. Media publiczne – Jan Dworak 
  8. Kultura – muzea – Piotr Rypson (Zespół do spraw reformy muzeów, afiliowany przy Komitecie Narodowym ICOM Polska)
  9. Samorządność – Adam Gendźwiłł (Zespół Ekspertów Samorządowych Fundacji im.Stefana Batorego)
  10. Społeczeństwo obywatelskie – Karolina Dreszer-Smalec (OFOP)

ZAPOZNAJ SIĘ Z PROPOZYCJAMI ORGANIZACJI SPOŁECZEŃSTWA OBYWATELSKIEGO

Fot. Jacek Klejment / Archiwum ECS

Propozycji zmian jest więcej, zaprezentujemy je 29 września w Warszawie w ramach kontynuacji debaty prowadzonej w Gdańsku. Spotkanie akurat w Europejskim Centrum Solidarności miało dodatkowo ten wymiar symboliczny, że to właśnie tam w 2019 roku podpisana została deklaracja “Samorządna Rzeczpospolita” o współpracy i partnerstwie między samorządami a społeczeństwem obywatelskim. 

Prezeska OFOP-u Karolina Dreszer-Smalec przypomniała również, że tym, co łączy organizacje pozarządowe są wspólnie przyświecające im wartości takie jak prawa człowieka, demokracja, solidarność, uczciwość, praworządność i przede wszystkim wolność. Wszystkie te wartości zostały zebrane i ujęte w deklaracji podpisanej podczas VIII Ogólnopolskiego Forum Inicjatyw Pozarządowych “Jedność w różnorodności”.