Członkowie ENNA zmierzyli się z koszmarem zamówień publicznych na spotkaniu z Europarlamentarzystami.

Zaproszenie do prostoty, przejrzystości i elastyczności dla organizacji społeczeństwa obywatelskiego, taki głos usłyszeli Europarlamentarzyści od przedstawicieli NGO (w tym OFOP).

Zaproszenie do prostoty, przejrzystości i elastyczności dla organizacji społeczeństwa obywatelskiego, taki głos usłyszeli Europarlamentarzyści od przedstawicieli NGO (w tym OFOP).

Europejska Sieć Krajowych Stowarzyszeń Społeczeństwa Obywatelskiego (ENNA) spotkała się z kluczowymi członkami Parlamentu Europejskiego (MEP) 30 maja w celu podniesienie świadomości wyzwań stojących przed organizacjami non-profit społeczeństwa obywatelskiego, jako dostawcami usług publicznych dla lokalnych społeczności. Przedstawiciele sieci ENNA z Wielkiej Brytanii (NCVO, WCVA), Belgii (De Verenigde Verenigingen) oraz Polska (OFOP)  zaproszeni zostali do Parlamentu Europejskiego przez posłankę Jill Evans (Green-EFA). W trakcie spotkania przedstawili posłom stanowisko przedstawiające 16 zaleceń odnoszących się do raportu PE dot. projektu zmian dotyczących zamówień publicznych tak aby stały się instrumentem do łatwiejszego osiągnięcia skutków społecznych.
Reprezentacja członków ENNA opowiedziała się za zmianami jakie należy wprowadzić do prawa zamówień publicznych w UE, przedstawiając bolesną rzeczywistość doświadczeń z obowiązującymi przepisami i ich stosowaniem w poszczególnych krajach wspólnoty.
„Członkowie ENNA podkreślili znaczenie walki z szkodliwością stosowania nadmiernego  reżimu biurokratycznych wymogów wobec organizacji non profit, którego skutkiem jest utrata lub niemożliwość ubiegania się o publiczne pieniądze przez sektor non-profit, ale także kosztuje pieniądze podatników, które powinny być przeznaczone na bezpośrednią realizację celów zamiast  na obsługę biurokratyczną kontraktów" powiedział Kim Smouter, sekretarz generalny ENNA po spotkaniu.
Posłowie wyrazili zadowolenie z przyłączenia się  sieci ENNA i jej członków do dyskusji, podkreślając, jak mało społeczeństwo obywatelskie jest słyszane w debatach, które mają realny i wymierny wpływ na społeczeństwo obywatelskie oraz jego  zdolność do sprostania wyzwaniom społecznym, przed którymi stoi dziś Europa. Posłowie zgodzili się zwrócić uwagę na sposoby poprzez które lżejszy reżim biurokratycznych wymogów mogłyby być realizowane specjalnie dla organizacji społeczeństwa obywatelskiego w odniesieniu do wielkości zamówienia i progów, a także zapewnienia wsparcia technicznego, które należy dostarczyć, aby umożliwić lepszy dostęp do zamówień publicznych dla NGO.

Ze stanowiskiem można zapoznać się tutaj