Nie daj sobie wcisnąć referendum! 15X2023
Przy okazji wyborów do parlamentu ma się odbyć referendum. To znany już z ostatnich wyborów parlamentarnych na Węgrzech zabieg polegający na odwróceniu uwagi wyborców od spraw dla nich istotnych. Jak twierdzą eksperci i ekspertki od finansowania kampanii, to także sposób na prowadzenie nieograniczonej limitami wydatków kampanii wyborczej przez rządzących, z użyciem pieniędzy podatników i podatniczek.
Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych, podobnie jak wiele innych organizacji społecznych, proponuje by wyrazić dezaprobatę dla takiego działania poprzez niewzięcie udziału w referendum.
Jak to zrobić?
-
Przy wydawaniu kart wyborczych odmów przyjęcia karty referendalnej,
-
Pamiętaj, aby odmowa została odnotowana w spisie wyborców i pokwitowana twoim podpisem
-
Weź karty wyborcze tylko do Sejmu i Senatu. Zagłosuj w wyborach parlamentarnych.
Jeśli czujecie się niedoinformowani o jakim referendum mowa i jak brzmią pytania, możesz o nich przeczytać na stronie Państwowej Komisji Wyborczej. https://referendum.gov.pl/
Co zarzucamy pytaniom referendalnym?
Jak napisaliśmy. Już sam sposób wykorzystania referendum w walce o władzę jest dla nas nie do zaakceptowania. Referendum jest dla obywateli, a nie dla władzy. Za równie nieakceptowalne uważamy też pytania.
Pytania sugerują preferowany sposób głosowania, zawierają manipulacje emocjonalne, w sposób zamierzony budują w odbiorcy poczucie zagrożenia, a tym samym utrudniają obywatelom świadome decyzje. Zaś wprowadzenie tematu migracji, który wcale nie jest jednowymiarowy i ma wpływ na naszą przyszłość, w sposób nieodpowiedzialny społecznie i nie szanujący godności ludzkiej zaszkodzi nam wszystkim.
Stanowisko OFOP w sprawie referendum znajdziecie tu: https://ofop.eu/stanowisko-organizacji-spolecznych-w-sprawie-referendum-ogolnokrajowego-planowanego-na-dzien-15-pazdziernika-2023-r/
Więcej na temat społecznej oceny referendum przeczytasz na stronach:
https://www.
Zapraszamy do obejrzenia spotu: https://fb.watch/nzMbh_4soX/