Konferencja prasowa w PAP: Organizacje pozarządowe chcą mieć głos – „Fundusze Europejskie po 2014 roku”
Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych (OFOP), pełniąca funkcję sekretariatu „Stałej konferencji ds. konsultacji funduszy europejskich 2014-2020”, odpowiadając na oczekiwania Komisji Europejskiej i deklaracje rządu polskiego pomaga organizacjom pozarządowym aktywnie włączyć się w proces przygotowywania założeń do systemu wydatkowania środków europejskich w kolejnej perspektywie finansowej.
Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych (OFOP), pełniąca funkcję sekretariatu „Stałej konferencji ds. konsultacji funduszy europejskich 2014-2020”, odpowiadając na oczekiwania Komisji Europejskiej i deklaracje rządu polskiego pomaga organizacjom pozarządowym aktywnie włączyć się w proces przygotowywania założeń do systemu wydatkowania środków europejskich w kolejnej perspektywie finansowej. Organizacje pozarządowe, jako realizatorzy wielu dotychczasowych projektów, a także jako rzecznicy osób i środowisk korzystających z pomocy unijnej, są ważnym źródłem informacji o tym, jak efektywniej wydawać otrzymane środki.
We wrześniu 2012 roku OFOP w imieniu instytucji zorganizowanych w ramach Stałej konferencji opublikował 12 postulatów organizacji pozarządowych w sprawie programowania przyszłej polityki spójności na okres 2014-2020, na które odpowiedziała na początku listopada Minister Rozwoju Regionalnego Elżbieta Bieńkowska. Konsultowanie Założeń Umowy Partnerstwa jest kontynuacją tego procesu, a równocześnie próbą odniesienia się do pierwszej wizji systemu sprawnego i celowego wydatkowania pieniędzy unijnych w kolejnej perspektywie.
Stała konferencja prezentuje:
• Stanowisko organizacji pozarządowych w sprawie Założeń Umowy Partnerstwa – dokument, w którym zwraca się uwagę m.in. na konieczność doprecyzowania – już na tym etapie – zasad partnerstwa czy wprowadzenie mechanizmu grantu globalnego. Z konkretnych propozycji na uwagę zasługują:
– powołanie instytucji rzecznika beneficjentów, który mógłby występować w imieniu podmiotów realizujących projekty (ich byt jest czasem zależny od dobrej woli przedstawicieli administracji zarządzającej funduszami), jak i w imieniu tych, którzy powinni otrzymywać tę pomoc (np. małe przedsiębiorstwa, bezrobotni);
– rozważenie propozycji powołania specjalnego programu operacyjnego, który w analogii do zaproponowanego programu dotyczącego innowacyjności w sferze badań naukowych i ich powiązań ze sferą przedsiębiorstw, wsparłby innowacyjność społeczną odwołującą się do poszukiwania metod budowania kapitału społecznego opartego na zaangażowaniu, dialogu i współzarządzaniu;
• Stanowisko w sprawie konsultacji społecznych Założeń Umowy Partnerstwa – głos organizacji pozarządowych to uwagi dotyczące dotychczas stosowanych form konsultacji społecznych. Według organizacji, konsultacje, o ile mają przynieść realny efekt w postaci powstawania lepszych dokumentów rządowych, wymagają dopracowania. Dotychczasowe praktyka konsultacji daleka są od doskonałości, nie mówiąc już o wprowadzaniu w pełni zasady partnerstwa.
• Szczegółowe propozycje organizacji, które współuczestniczą w pracach „Stałej konferencji”, w tym Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich i Polskiej Zielonej Sieci.
Partnerzy konferencji:
Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich to pierwsze ogólnopolskie porozumienie organizacji działających na rzecz wsi, funkcjonujące nieformalnie od 2002 roku, zrzeszające ponad 80 organizacji – od niewielkich po bardzo duże. Główne cele FAOW to budowanie potencjału lokalnych społeczności i organizacji wiejskich, uczestnictwo w dialogu z władzami na temat polityki wobec wsi oraz wspieranie współpracy i udzielanie pomocy w budowaniu sieci na poziomie krajowym i zagranicznym.
Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć jest ogólnopolską organizacją pożytku publicznego zrzeszającą organizacje ekologiczne działające w największych miastach Polski. Celem Sieci jest rozwój w zgodzie z naturą. Działamy poprzez budowanie obywatelskiego poparcia dla zrównoważonego rozwoju, tworzenie mechanizmów społecznej kontroli wydatkowania publicznych funduszy, zwiększenie wpływu konsumentów na jakość produktów oraz politykę globalnych korporacji, a także wspieranie ekorozwoju krajów Globalnego Południa oraz społeczeństwa obywatelskiego w Europie Wschodniej.