„1% – WYBIERZ MĄDRZE” – Cztery wskazania mądrego przekazywania!
Zachęcamy wszystkich, którzy zgadzają się z przesłaniem naszej kampanii o upowszechnianie poniższego tekstu oraz spotu na swoich stronach i w kontaktach z mediami.
Kampania „1% – WYBIERZ MĄDRZE” zainicjowana została przez Forum Darczyńców w Polsce, Ogólnopolską Federację Organizacji Pozarządowych oraz Pracownię Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”.
Zachęcamy wszystkich, którzy zgadzają się z przesłaniem naszej kampanii o upowszechnianie poniższego tekstu oraz spotu na swoich stronach i w kontaktach z mediami.
Kampania „1% – WYBIERZ MĄDRZE” zainicjowana została przez Forum Darczyńców w Polsce, Ogólnopolską Federację Organizacji Pozarządowych oraz Pracownię Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”.
SPOT: http://www.youtube.com/watch?v=uinlCHMHF_w
patronat: Rada Działalności Pożytku Publicznego
„1% – WYBIERZ MĄDRZE” – Cztery wskazania mądrego przekazywania
- Zrób to! Przekaż 1% na dobro wspólne
- Zastanów się, co jest dla Ciebie ważne
- Wybierz organizację, która się tym zajmuje
- Sprawdź, co zrobiła z Twoim 1%
1. Zrób to! Przekaż 1% na dobro wspólne
To, jak nam się żyje w dużym stopniu zależy od mądrego wydatkowania publicznych, czyli w istocie, naszych wspólnych, pieniędzy. 1% to mechanizm, w którym Ty możesz zadecydować na co ma być przeznaczona część Twojego podatku. Możesz bezpośrednio wskazać problem, który jest dla Ciebie ważny, a także instytucję, która działa w tym obszarze. Nie rezygnuj z możliwości decydowania o swoich pieniądzach.
2. Zastanów się, co jest dla Ciebie ważne
Zastanów się, co chciałbyś zmienić, gdybyś to Ty decydował o podziale podatków. W co byś się zaangażował, gdybyś miał czas, pieniądze i przekonanie, że Twój wysiłek przyniesie efekty. Pomyśl nie tylko o sprawach przewijających się najczęściej w kampaniach 1%, ale o innych równie ważnych, a mniej nośnych medialnie. Przekazując 1% na cel, który jest Ci bliski, zwiększasz szanse jego osiągnięcia.
3. Wybierz organizację, która się tym zajmuje
Nie przekazuj automatycznie czy przypadkowo. Wybierając organizację nie kieruj się wyłącznie reklamą. Nie pozwalaj też, by ktoś inny dokonał za Ciebie wyboru. Nie przekazuj 1% organizacji, o której nic nie wiesz, której nazwa i nr KRSu wpisany został „na sztywno” do bezpłatnego programu rozliczania PIT. Dowiedz się, czym się zajmuje, jak działa. Przejrzyj jej stronę internetową, sprawozdania z ubiegłych lat lub skontaktuj się z nią bezpośrednio.
Jeśli wiesz co chcesz wesprzeć, a nie wiesz kogo, zajrzyj na portal www.ngo.pl. W ogólnopolskiej bazie informacji o organizacjach pożytku publicznego możesz wyszukać tę, która działa w interesującej Cię dziedzinie i/ lub w Twojej okolicy. Możesz zadzwonić na infolinię o organizacjach pozarządowych 801 646 719, albo spytać innych: przyjaciół, znajomych, współpracowników, kogo polecają.
Przed przekazaniem 1% sprawdź, czy organizacja znajduje się w wykazie organizacji pożytku publicznego uprawnionych do przyjmowania wpłat 1% publikowanym przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej na stronie www.pozytek.gov.pl
4. Sprawdź, co zrobiła z Twoim 1%
Zainteresuj się, ile pieniędzy wybrana przez Ciebie organizacja zebrała z wpłat 1% i co dzięki tym środkom robi. Zajrzyj na jej stronę i sprawdź, czy o tym informuje. Jeśli nie, zadzwoń lub wyślij maila i zapytaj. Zanim przekażesz jej 1% w kolejnym roku, sprawdź, jak gospodaruje zebranymi pieniędzmi. Upewnij się, czy to, co robi Ci się podoba. Jeśli tak, wspomóż ją znowu. A może poza 1% przekażesz jej darowiznę? Albo włączysz się w jej działania?
Forum Darczyńców w Polsce
Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych
Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”