Monitoring na rzecz społeczeństwa obywatelskiego MACS

Projekt MACS - Monitoring Acton for Civic Space

Celem projektu MACS jest stworzenie kompleksowego systemu monitorowania, który będzie systematycznie śledził środowisko, w jakim działają organizacje społeczeństwa obywatelskiego w krajach Unii Europejskiej. Projekt koncentruje się na siedmiu krajach: Bułgarii, Rumunii, Węgrzech, Polsce, Holandii, Francji i Danii i ma za zadanie wspieranie praw demokratycznych i wartości europejskich poprzez wzmacnianie społeczeństwa obywatelskiego i przestrzeni obywatelskiej.

Projekt opiera się na wskaźnikach Agencji Praw Podstawowych dotyczących kurczenia się przestrzeni obywatelskiej.

W ramach projektu zostaną opracowane dwa główne narzędzia:

  • metodologia monitorowania środowiska społeczeństwa obywatelskiego
  • system wczesnego ostrzegania, który będzie informował instytucje UE o zagrożeniach dla przestrzeni obywatelskiej w państwach członkowskich, wraz z propozycjami odpowiedzi na te zagrożenia.

Kontekst Krajowy

Bułgaria, Rumunia, Polska i Węgry

Te kraje przeszły transformację z rządów socjalistycznych na liberalne demokracje, ale społeczeństwo obywatelskie nadal boryka się z wyzwaniami. Politycy w tych krajach często podejmują próby wprowadzenia ograniczeń dla organizacji społeczeństwa obywatelskiego, na przykład poprzez przepisy dotyczące finansowania zagranicznego lub kampanie oczerniające. Mimo to organizacje te wykazują się odpornością i kreatywnością w swoich działaniach na rzecz poprawy środowiska pracy i obrony swoich praw.

Holandia, Francja i Dania

Kraje te mają długie tradycje i świadomość roli społeczeństwa obywatelskiego. Istnieją tam dobrze zorganizowane struktury i mechanizmy współpracy z rządem. Jednak ostatnie ograniczenia działalności społeczeństwa obywatelskiego, finansowania oraz prawa do zgromadzeń wskazują na potrzebę holistycznego monitorowania i zrozumienia pojawiających się zagrożeń.

Rola OFOP

OFOP odegra kluczową rolę w rozwoju narzędzia monitorującego, przeprowadzi pełne testowanie wszystkich obszarów tematycznych w Polsce oraz przygotuje raporty. OFOP będzie również dostarczać aktualizacje do systemu wczesnego ostrzegania.

Projekt będzie realizowany z poszanowaniem różnorodności i włączenia społecznego, zapewniając dostępne i inkluzywne treści.

Funded by the European Union. Views and opinions expressed are however those of the author(s) only and do not necessarily reflect those of the European Union or the European Education and Culture Executive Agency (EACEA). Neither of the European Union or the European Education and Culture Executive Agency (EACEA). Neither the European Union nor the granting authority can be held responsible for them.