Walne Zebranie 7 czerwca 2013
7 czerwca 2013r miało miejsce kolejne doroczne Walne Zebranie członków OFOP. W Pałacyku Staszica spotkali się reprezentanci 53 organizacji członkowskich OFOP, aby przede wszystkim podjąć uchwałę o zatwierdzeniu sprawozdania merytorycznego i finansowego, wyłonić w wyborach trzech członków Zarządu na nową kadencję oraz głosować nad proponowanymi zmianami w Statucie OFOP.
7 czerwca 2013r miało miejsce kolejne doroczne Walne Zebranie członków OFOP. W Pałacyku Staszica spotkali się reprezentanci 53 organizacji członkowskich OFOP, aby przede wszystkim podjąć uchwałę o zatwierdzeniu sprawozdania merytorycznego i finansowego, wyłonić w wyborach trzech członków Zarządu na nową kadencję oraz głosować nad proponowanymi zmianami w Statucie OFOP.
Walne Zebranie otworzył krótkim wystąpieniem Prezes Piotr Frączak, przypomniał o niedawno ukonstytuowanej Komisji Partnerstwa i Dialogu, bliźniaczej do Komisji Związku Miast Polskich, zachęcając do zgłaszania delegatów do Komisji.
Prezydium Walnego Zebrania prezentowało się następująco: Przewodniczący Dariusz Supeł, Wiceprzewodnicząca Joanna Romańczyk, Sekretarz Piotr Drygała. Przewodniczący zarządził głosowanie nad zatwierdzeniem sprawozdania merytorycznego, która to uchwała została przyjęta jednogłośnie, tak samo jak uchwała zatwierdzająca sprawozdanie finansowe, zarekomendowane pozytywnie przez Komisję Rewizyjną. Nadwyżka budżetowa została przekazana na lata następne, w celu realizacji celów statutowych.
Druga część posiedzenia poświęcona została prezentacji kandydatów do Zarządu: Łukasza Broniszewskiego (Fundacja Stabilo), Karoliny Dreszer-Smalec (Fundacja na rzecz Collegium Polonicum), Przemysława Dziewitka (Stowarzyszenie na rzecz rozwoju Kapitału Społecznego „Pracownia Obywatelska”), Krzysztofa Hołyńskiego (Stowarzyszenie Wspierania Organizacji Pozarządowych MOST), Teresy Rękosiewicz (Stowarzyszenie „Wygraj Siebie”), Łukasza Salwarowskiego (Stowarzyszenie MANKO), Jacka Węsierskiego (Naczelna Organizacja Techniczna Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych) i Barbary Skórzewskiej (Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych). W pierwszym głosowaniu najwięcej głosów zdobyli: Karolina Dreszer-Smalec, Przemysław Dziewitek oraz ex aequo Łukasz Broniszewski i Łukasz Salwarowski, między którymi rozegrała się dogrywka, z której zwycięsko wyszedł Łukasz Broniszewski. Obecny skład Zarządu to: Piotr Frączak, Marzena Mendza-Drozd, Dariusz Supeł oraz trójka nowych członków.
W trzeciej części posiedzenia reprezentanci dyskutowali nad propozycjami zmian w statucie. Większość zmian miała charakter redakcyjny, jednak część zmian merytorycznych wzbudzała gorące emocje. Zmiany dotyczyły:
- rozszerzenia celów stowarzyszenia o wspieranie kultury w związku z zaangażowaniem OFOP w Pakt dla Kultury,
- zmiany sposobu zawiadamiania o Walnym Zebraniu z listu poleconego na lit zwykły z jednoczesnym udostępnieniem informacji drogą elektroniczną
- rozszerzenia kompetencji Zarządu o uprawnienie do zawieszenia członka OFOP lub jego reprezentanta, co w zamiarze będzie przysługiwało projektowanej Komisji Etyki
Statut w obecnej formie po zmianach dostępny będzie na stronie po zatwierdzeniu przez Wydział Gospodarczy KRS Sądu Rejonowego.
Ponadto zgłoszone zostały wnioski o wsparcie konkretnych inicjatyw członków, w tym o poparcie oficjalnym stanowiskiem OFOP:
- Kampanii Społecznej „Obywatele decydują” organizowanej przez Instytut Spraw Obywatelskich, dotyczącej zmian w ustawie o referendum na bardziej przyjazne aktywnym obywatelom
- dążenia do wzbogacenia ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie o zapis dotyczący „działalności na rzecz młodzieży i z młodzieżą”.
Pojawił się też pomysł, by powołać ciało eksperckie składające się z prawników w celu dokonywania profesjonalnej redakcji proponowanych zmian w prawie, co wymiernie usprawniłoby komunikację z prawodawcą oraz wspomogło formułowanie takich postulatów, które mogą być zgodnie z literą obowiązującego prawa zrealizowane.
Walne Zebranie obradowało z przerwami 6 godzin, dzięki czemu udało się wypracować konsensus w wielu ważnych wspólnych sprawach. Tak istotne kwestie jak Komisja Partnerstwa i Dialogu, Komisja Etyki czy komisja ekspertów prawników jak i inne, jedynie zasygnalizowane (np. organizacja 4 czerwca 2014r), będą przedmiotem dalszych uzgodnień w formie odpowiedniej procedury, aby na przyszłym Walnym Zebraniu można było dyskutować o wynikach ich prac.