Obywatele decydują – włącz się w uspołecznienie polityki państwa

"Chcemy żeby partie podzieliły się władzą i odpowiedzialnością z obywatelami. Dlatego walczymy o wzmocnienie narzędzi demokracji uczestniczącej, np. ustaw obywatelskich, referendów czy inicjatyw uchwałodawczych".

"Chcemy żeby partie podzieliły się władzą i odpowiedzialnością z obywatelami. Dlatego walczymy o wzmocnienie narzędzi demokracji uczestniczącej, np. ustaw obywatelskich, referendów czy inicjatyw uchwałodawczych".

Historia projektu

2007 – w dwumiesięczniku OBYWATEL ukazuje się tekst pt. „Obywatele bez głosu” autorstwa Krzysztofa Wołodźki. Artykuł analizuje blaski i cienie Obywatelskich Inicjatyw Ustawodawczych (OIU). W podsumowaniu czytamy: „Inicjatywy projektów ustaw obywatelskich kreują i mobilizują do działania liderów lokalnych wspólnot, a zatem osoby, które potencjalnie mogą zasilić elity polityczne, kulturalne i społeczne. Poszerzają także debatę publiczną o nowe zagadnienia, naświetlają patologie i bolączki życia społecznego. Również sam fakt złożenia podpisu pod projektem, nawet jeśli zdaje się czymś skromnym, daje poczucie wspólnych celów, każe się określić w życiu społecznym, a zatem wzmacnia tożsamość obywatelską, a pośrednio – tożsamość poszczególnych zbiorowości i oddolnych grup interesu. Nie może zdarzyć się nic gorszego niż to, gdyby projekty społeczne w rodzaju inicjatyw ustaw obywatelskich okazały się wyłącznie listkiem figowym dla skoncentrowanego na sobie systemu władzy, konwencjonalnie określanego mianem demokracji przedstawicielskiej”.

2007-2010 – pod szyldem Instytutu Spraw Obywatelskich poszukujemy funduszy na kampanie społeczną mającą na celu ułatwienie obywatelom składania oddolnych ustaw obywatelskich. Niestety, cztery nasze próby kończą się fiaskiem.

2009 – wspólnie z kilkunastoma łódzkimi organizacjami społecznymi powołujemy do życia inicjatywę „Łodzianie decydują”. Celem przedsięwzięcia jest zwiększenie wpływu Łodzian na decyzje, jakie podejmują władze miasta, poprzez zmianę przepisów dot. obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej. Mieszkańcy, którzy obecnie chcą zgłosić własną propozycję prawa rozwiązującego ich problemy (np. budowy placu zabaw, zagospodarowania terenów zielonych, utworzenia parkingu), muszą zebrać 6000 podpisów. Nie wydaje się to dużo, ale często stanowi barierę nie do przejścia dla większości lokalnych inicjatyw. Powoduje to sytuację, że w praktyce nikt nie ma szans korzystać z tego przywileju. Po zebraniu ponad 6000 podpisów złożyliśmy w Radzie Miejskiej projekt uchwały zmniejszającej ilość wymaganych podpisów pod obywatelską inicjatywą uchwałodawczą do 1000. Sprawa do dziś nie doczekała się finału. O szczegółach piszemy na stronie www.lodzianiedecyduja.pl.

2011 – przygotowujemy kolejny projekt do sponsora celem pozyskania wsparcia finansowego na nowelizację ustawy o Obywatelskich Inicjatywach Ustawodawczych. Tym razem składamy wniosek do Funduszu dla Organizacji Pozarządowych Grantu Blokowego Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. 5 września ogłoszone zostają wyniki konkursu. Nasz projekt „Obywatele Decydują” zajmuje 3 miejsce na liście rankingowej.

 

Więcej informacji na stronie: https://obywateledecyduja.pl/