Rusza projekt „Szkoła Reprezentacji i Partycypacji Społecznej”

 

1 października rozpoczynamy projekt pt. „Szkoła Reprezentacji i Partycypacji Społecznej”

Projekt realizujemy jako lider, a jego działania będziemy prowadzić z trzema partnerami: Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS, Fundacją trzeci.org oraz Polską Fundacją im. Roberta Schumana.

O projekcie możesz przeczytać poniżej lub na jego podstronie tutaj.

 

Cel projektu

W ramach inicjatywy przewidziane jest wsparcie 168 przedstawicieli i przedstawicielek z co najmniej 40 organizacji pozarządowych z terenu co najmniej woj. mazowieckiego i śląskiego, działających w różnych obszarach polityk publicznych takich jak np. edukacja i kształcenie, rynek pracy, włączenie społeczne czy ochrona zdrowia.

Projekt ma na celu rozwój dialogu obywatelskiego poprzez zwiększenie udziału organizacji pozarządowych w procesie stanowienia prawa oraz współkreowaniu, monitorowaniu i ewaluacji polityk publicznych w obszarach ich działalności, a także wzmocnienie ich potencjału do działań rzeczniczych i strażniczych.

 

Działania w projekcie

Działania będą realizowane w strukturze Szkoły Reprezentacji i Partycypacji Społecznej przy wykorzystaniu indywidualnych i grupowych form wsparcia.

Podstawową jednostką szkoleniową w ramach Szkoły Reprezentacji i Partycypacji Społecznej będą grupy złożone z ok. 14 Uczestników/Uczestniczek prowadzone przez Edukatorów/Edukatorki oraz zespół Ekspertów/Ekspertek i Specjalistów/Specjalistek przez trwający ok. 18 miesięcy proces edukacyjny.

W trakcie realizacji działania sformowanych zostanie łącznie 12 grup zrekrutowanych w trakcie trzech naborów.

W programie Szkoły Reprezentacji i Partycypacji Społecznej przewidziano m.in.:

  • 48 godzin wsparcia grupowego – 2 zjazdy, 5 webinariów tematycznych i 2warsztaty wzmacniające;
  • indywidualne wsparcie edukacyjne, w tym tworzenie indywidualnych planów rozwojowych (IPR), które będą na bieżąco monitorowane przez edukatorów;
  • wsparcie prawne dotyczące m.in. pozyskiwania informacji publicznej, spraw związanych ze SLAPP i ew. odpowiedzialnością zw. z danym działaniem monitoringowym lub rzeczniczym;
  • panele eksperckie, podczas których Zespół “Proste prawo dla NGO” będzie analizował postulaty zgłaszane przez Uczestników/Uczestniczki.

 

Zakładane rezultaty

  • Wsparcie 168 Przedstawicieli/Przedstawicielek z co najmniej 40 organizacji pozarządowych.
  • Podniesienie poziomu kompetencji Uczestników/Uczestniczek projektu – po zakończeniu projektu co najmniej 90% z nich uzyska certyfikaty potwierdzające nabycie nowych umiejętności w zakresie rzecznictwa, monitoringu prawa, współkreowania i ewaluacji polityk publicznych.
  • Zwiększenie udziału organizacji pozarządowych w procesie stanowienia prawa – Uczestnicy/Uczestniczki projektu będą lepiej przygotowani do działań rzeczniczych, monitorowania polityk publicznych oraz współtworzenia prawa. Projekt przyczyni się do wzmocnienia roli organizacji pozarządowych w procesach decyzyjnych i poprawy ich efektywności działania.

 

Czas trwania projektu

Data rozpoczęcia: 1 października 2024

Data zakończenia: 30 września 2026

 

Grupa docelowa

Grupę docelową stanowią członkowie zarządów, pracownicy lub wolontariusze organizacji pozarządowych, chcący podnieść swoje kompetencje w zakresie rzecznictwa, monitorowania, ewaluacji i współtworzenia polityk publicznych.

 

Partnerzy

Lider projektu: Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych

Partner projektu: Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS

Partner projektu: Fundacja trzeci.org

Partner projektu: Polska Fundacja im. Roberta Schumana

 

 

Zgodność działań z Konwencją ONZ o prawach osób niepełnosprawnych

Informujemy o możliwości zgłaszania do Instytucji Zarządzającej lub Instytucji Pośredniczącej podejrzenia o niezgodności Projektu lub działań Beneficjenta z Konwencją o prawach osób niepełnosprawnych sporządzoną w Nowym Jorku dnia 13 grudnia 2006 r. (Dz. U. z 2012 r. poz. 1169, z późn. zm.), zwanej dalej „KPON”.

Sygnały, zgłoszenia lub skargi dotyczące wystąpienia niezgodności projektów FERS z postanowieniami KPON mogą przekazywać osoby fizyczne (uczestnicy projektów lub ich pełnomocnicy i przedstawiciele), instytucje uczestniczące we wdrażaniu funduszy Unii Europejskiej, strona społeczna (stowarzyszenia, fundacje), za pomocą (w każdym poniższym przypadku uznaje się zgłoszenie za przekazane w formie pisemnej):

1) poczty tradycyjnej – w formie listownej na adres ministerstwa: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, ul. Wspólna 2/4, 00-926 Warszawa lub na adres Instytucji Pośredniczącej: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, Al. Ujazdowskie 1/3, 00-583 Warszawa;

2) skrzynki nadawczej e-puap Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej lub Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

 

Projekt dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027.

Wartość całego projektu: 1 969 948,80 zł
Wysokość dofinansowania ze środków europejskich: 1 625 601,75 zł
Wysokość dofinansowania ze środków dotacji celowej w kwocie: 284 347,05 zł

#FunduszeEuropejskie