Nowa organizacja w OFOP – Fundacja 2035
Fundacja 2035
Misja: Społeczeństwo jutra budujemy dziś pamiętając o wczoraj
Fundacja 2035
Misja: Społeczeństwo jutra budujemy dziś pamiętając o wczoraj
Fundacja 2035 działa od 23 maja 2013 roku w woj. łódzkim. Naszą misją jest budowa społeczeństwa przyszłości z uwzględnieniem prognozy demograficznej przewidującej, że w 2035 r. ponad 40% mieszkańców ziemi łódzkiej (i kraju) będzie w wieku 50+. Działamy na rzecz nowoczesnych, prospołecznych i obywatelskich przygotowań do zmian, jakie przyniesie demograficzna rewolucja, tak aby pokolenia żyły razem, a nie obok siebie. Aby umiały i chciały dzielić przestrzeń publiczną partnersko i przyjacielsko, nie konfrontacyjnie i wrogo. Rozumiały się i wspierały. Stawiamy na współpracę i dialog międzypokoleniowy.
Dotychczasowe działania obywatelskie:
· Zainicjowanie powołania Komisji Dialogu Obywatelskiego ds. Polityki Demograficznej i Współpracy Międzypokoleniowej przy UM w Łodzi. Przewodniczymy jej pracom. KDO skupia 12 ngo. W spotkaniach uczestniczą też osoby niezrzeszone.
· Zainicjowanie cyklu Międzypokoleniowych Debat Łodzian „Łódź miastem wielu pokoleń” w Centrum Festiwalu Łódź Miasto 4 Kultur.
· Udział w konsultacjach dotyczących Założeń Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych w Mieście Łodzi na lata 2015-2020 (jako prowadzący konsultacje oraz jako opiniujący założenia eksperci w obszarach „Marginalizacja osób starszych” i „Niedostateczne formy promowania zdrowego trybu życia”)
· Udział w cyklicznych spotkaniach Forum dyskusyjnego organizacji pozarządowych działających na rzecz osób starszych.
Dotychczasowe realizowane projekty:
· ASOS 2014 „Nasza Przyjazna Przestrzeń” – dofinansowany przez MPiPS projekt partnerski z Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich OPUS dotyczący upowszechniania wśród pokolenia 60+ wiedzy dotyczącej partycypacji społecznej i obywatelskiej oraz wspierania takich działań
· FIO 2014 „Aktywni, kompetentni, kreatywni 55+” – dofinansowany przez MPiPS projekt partnerski ze Stowarzyszeniem Edukacyjne Centrum Integracji Międzypokoleniowej HIPOKAMP dotyczący rozwoju aktywności społecznej oraz poznawania i świadomego wykorzystywania różnych narzędzi partycypacji przez seniorów z województwa łódzkiego zaangażowanych w dziennikarstwo obywatelskie.
· „Nordic Walking dla początkujących” – finansowany od 2014 roku (w 2013 realizowany jako działania wolontaryjne) przez Wydział Sportu UMŁ i Stowarzyszenie HIPOKAMP partnerski projekt dotyczący aktywizacji ruchowej osób starszych
· Edukacja cyfrowa pokolenia 50+ – realizowane wolontaryjnie działania na rzecz edukacji cyfrowej osób starszych. Działanie wspierane jest organizacyjnie przez Zespół ds. Seniorów UMŁ. Członkowie fundacji są przeszkolonymi wolontariuszami – Latarnikami Polski Cyfrowej Równych Szans. Do wejścia do cyfrowego świata zachęciliśmy dotąd z ponad 950 seniorów ( prawie 300 godzin zajęć i warsztatów komputerowych)
Najbliższe plany
· Stworzenie wspólnie z ngo i grupami nieformalnymi wspólnie dzielonej przestrzeni nazwanej roboczo Międzypokoleniowy Społeczny Dom Kultury na Starym Polesiu, dzielnicy Łodzi poddawanej rewitalizacji społecznej.
· Upowszechnianie potrzeby profesjonalizacji usług i działań na rzecz osób starszych jako Pracownia Pro Age, stowarzyszenie organizacji i instytucji działających na rzecz geronto- technologii i edukacji gerontologicznej
Więcej na stronie www.2035.pl
Manifest Fundacji 2035
Kim jesteśmy?
Jesteśmy grupą ludzi w różnym wieku i różnych zawodów. Łączy nas ciekawość świata, radość życia i pasja działań twórczych. W 2035 roku będziemy… dużo starsi, ale nadal pełni pozytywnej energii. Bo czy wiek musi oznaczać rezygnację z aktywności, rozwoju, przyjemności ?
Obok nas za progiem 60-ciu lat będzie wówczas ponad 40 procent Polaków. Także Ty. Fajnie byłoby odbyć tę podróż wspólnie. Mieć wpływ na wybór kierunków, tempo marszu, przystanki. Wspólnie ukształtować przyszłość pamiętając o wczoraj. Stworzyć sieć pokolenia.
Dokąd zmierzamy?
W 2035 roku wszystko może być inne niż dziś, bardziej przyjazne, kolorowe, respektujące uniwersalne wartości. Widok osoby starszej z jej ograniczeniami i ułomnościami przyjmowany będzie naturalnie, bez wartościowania i ocen. Jej aktywność społeczna, kulturalna i fizyczna również.
W miastach, miasteczkach i na wsiach wspólną przestrzeń wyznaczą potrzeby uniwersalnego społeczeństwa, w którym każda grupa wiekowa ma równe prawa, choć odmienną specyfikę. Obywatele seniorzy uwierzą w siebie. Będą wiedzieć, jak i do kogo o swoich oczekiwaniach mówić, by zostały spełnione.
Biznes dostrzeże ogromny ekonomiczny potencjał seniorów. Powstaną nowe sektory gospodarki i usług. Wspólnie zadbamy o to, by ich produkty były faktycznie przydatne, funkcjonalne i ładne. Taki „srebrny design”. Twórcza międzypokoleniowa wymiana doświadczeń i myśli pozwoli każdemu na aktywność zawodową i społeczną bez limitu czasu i wieku.
Osoby starsze potrzebujące intymności i poczucia bezpieczeństwa znajdą je w specjalnych strefach. Tu w gronie rówieśników łatwiej im będzie realizować marzenia i pasje. W swoim tempie i stylu.
A chorzy, samotni, cierpiący po bolesnych stratach? Dzięki zbudowanej wspólnie pokoleniowej sieci wsparcia, poczują się jak nigdy dotąd zaopiekowani. Otoczeni serdeczną troską i sąsiedzkim ciepłem.
Jak widzisz wiemy, dokąd zmierzamy. Ale odpowiedzi na pytanie „Jak tam dojść?” chcemy poszukać wspólnie z Tobą. Zapraszamy do nowej pokoleniowej przygody. Wywołajmy srebrne tsunami. Zmieńmy siebie i świat wokół. Bo chyba… nie mamy wyjścia.