Spotkanie Pełnomocnika rządu ds. społeczeństwa obywatelskiego o Strategicznej Mapie Sektora

Z inicjatywy pełnomocnika rządu ds. społeczeństwa obywatelskiego  oraz  ds. równego traktowania Wojciecha Kaczmarczyka, odbyło się 15 stycznia w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów spotkanie z przedstawicielami Krajowego Panelu Ekspertów na temat realizacji Strategicznej Mapy Drogowej.

W spotkaniu wzięli udział Arkadiusz Jachimowicz, Weronika Czyżewska oraz Tomasz Schimanek (prezydium wybrane przez Krajowy Panel Ekspertów), ze strony rządowej pełnomocnik Wojciech Kaczmarczyk oraz Piotr Krygiel.

Podczas spotkania poruszono kwestie związane z realizacją Strategicznej Mapy, stanem prac, zasadami i powstawaniem Partnerstw Tematycznych oraz założeniami programowymi rządu dla rozwoju społeczeństwa obywatelskiego m.in. ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie, wspieraniu systemu formalnej i nieformalnej edukacji obywatelskiej, zmian dot. usprawnienia i ułatwienia działania III sektora (poprawy działania mechanizmu 1%, samoregulacji i reprezentacji sektora obywatelskiego, wolontariacie), rozwoju i wzmocnieniu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich czy planach utworzenia Funduszu Inicjatyw Edukacyjnych i wprowadzenia Funduszu Grantów Instytucjonalnych.

Przedstawiciele KPE zwrócili uwagę na istotę prowadzenia konsultacji społecznych z szerokim i zróżnicowanym gronem organizacji pozarządowych, kwestie regrantingu  jako mechanizmu ważnego i pożytecznego,  programów współpracy z organizacjami pozarządowymi i ustawowym obowiązku ich tworzenia na poziomie centralnym. Przypomniano także o dorobku Zespołu ds. Rozwiązań Finansowych i Prawnych w zakresie Działalności Społecznej i Obywatelskiej działającego przy Kancelarii Prezydenta RP, którego prace na ten moment nie są kontynuowane. Rozmowa opierała się o wyszczególnione w Mapie konkretne kierunki i obszary działań dla Partnerstw Tematycznych, które w większości zbieżne są z ogólnymi założeniami programowymi Pełnomocnika.

Pełnomocnik ds. społeczeństwa obywatelskiego wyraził nadzieję, że realizacja Strategicznej Mapy przez współpracujące ze sobą organizacje pozarządowe, powstające Partnerstwa Tematyczne i Koalicje wokół nich, będą wsparciem eksperckim w rozwiązywaniu konkretnych problemów sektora społecznego i będą pomocne w realizacji zdań postawionych przed jego urzędem.

Zebrani zadeklarowali chęć współpracy na zasadzie wymiany informacji o prowadzonych pracach Partnerstw Tematycznych, a tym samym realizacji Strategicznej Mapy Drogowej oraz bieżących działań pełnomocnika, prowadzonych działaniach i konsultacjach dotyczących sektora obywatelskiego. Działania te będą podstawą do dalszej współpracy z organizacjami pozarządowymi i wypracowywania wspólnie konkretnych rozwiązań w ramach podjętych tematów dotyczących rozwoju społeczeństwa obywatelskiego w Polsce.

Zachęcamy do włączenia się w realizację Strategicznej Mapy Drogowej Rozwoju Sektora Obywatelskiego i przystąpienie lub zainicjowanie Partnerstwa Tematycznego. Wszystkie materiały i szczegóły dot. realizacji Mapy znajdują się w zakładce Strategia dla III sektora, a niebawem na stronie Partnerstw Tematycznych na www.mapa3sektora.org.

Ze szczegółowym Programem rządu dla rozwoju społeczeństwa obywatelskiego można zapoznać się na stronie Pełnomocnika rządu ds. społeczeństwa obywatelskiego i rówego traktowania (www.rownetraktowanie.gov.pl).