Stanowisko OFOP w sprawie cofnięcia akredytacji OWES-ów
26 stycznia Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych przekazała pani Elżbiecie Rafalskiej, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, oraz panu Krzysztofowi Michałkiewiczowi, Sekretarzowi Stanu w MRPiPS, stanowisko w sprawie decyzji Ministerstwa o cofnięciu przyznanych wcześniej akredytacji Ośrodkom Wsparcia Ekonomii Społecznej.
Przypominamy, że stało się to na podstawie Zarządzenia nr 45 wydanego przez panią Minister 31 grudnia zeszłego roku.
Przesłane wczoraj stanowisko zamieszczamy w załączniku do tej informacji oraz poniżej.
Ze szczegółami sprawy cofnięcia akredytacji OWES-ów można zapoznać się tutaj.
Szanowna Pani Minister, Szanowny Panie Ministrze,
wyrażamy swoje bardzo poważne zaniepokojenie sytuacją zaistniałą w związku z Zarządzeniem nr 45 wydanym w dniu 31 grudnia 2015 r., zgodnie z którym wszystkie podmioty, które uzyskały status akredytowanego Ośrodków Wsparcia Ekonomii Społecznej, tracą ten status. Uzasadnienie decyzji powinno zostać podane do publicznej wiadomości.
Konsekwencją tej decyzji będą opóźnienia w udzielaniu kompleksowego wsparcia dla sektora ekonomii społecznej w Polsce oraz ogłaszaniu i rozstrzyganiu konkursów na prowadzenie OWES na poziomie regionalnym, które szacowane są na około 12 miesięcy. Brak finansowania OWES doprowadzi do opóźnień we wsparciu Podmiotów Ekonomii Społecznej (PES) a w rezultacie ograniczenia wsparcia dla najbardziej potrzebujących grup m.in. osób zagrożonych wykluczeniem społecznym: długotrwale bezrobotnych, niepełnosprawnych, bezdomnych, uzależnionych, chorych psychicznie i innych. Wiele istniejących i nowopowstających PES zostało aktualnie pozbawionych finansowania podczas organizowania nowych miejsc pracy i utrzymania już istniejących, co najprawdopodobniej spowoduje utratę płynności finansowej PES i w konsekwencji ich zamknięcie.
Utrudnione będzie również funkcjonowanie OWES i świadczenie przez nie usług w zakresie wsparcia PES i osób indywidualnych zamierzających rozpocząć działalność w sektorze ekonomii społecznej.
Anulowanie akredytacji podważa wielomiesięczną pracę Komitetu Akredytacyjnego, OWES i Urzędów Marszałkowskich, wypracowujących wspólnie rozwiązania na rzecz walki z nierównościami społecznymi w poszczególnych regionach. Szczególnie ważna do rozwiązania jest sytuacja dziewięciu województw, które w Regionalnych Programach Operacyjnych (lubelskie, lubuskie, łódzkie, małopolskie, mazowieckie, podkarpackie, śląskie, świętokrzyskie, kujawsko-pomorskie) mają zapisany wymóg akredytacji przed podpisaniem umowy. Oznacza to, że w tych przypadkach nie będzie możliwe kontraktowanie środków przed dniem uzyskania akredytacji. Zarządzenie nr 45 Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w żaden sposób nie zmienia umów województw z Komisją Europejską. Anulowanie akredytacji pociąga za sobą konieczność modyfikacji Szczegółowego Opisu Osi Priorytetowych Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 i negocjacje w tym zakresie z Komisją Europejską.
Konsekwencją zarządzenia jest znaczące skrócenie czasu wyznaczonego do zrealizowania przez OWES wskaźników zakładanych w Krajowym Programie Rozwoju Ekonomii Społecznej np. dotyczących liczby nowopowstających miejsc pracy w PES (zakładane 35 000, w tym 5000 miejsc pracy dla młodzieży i 5000 miejsc pracy dla osób w wieku 50+), zwiększenie liczby aktywnych organizacji obywatelskich, poprawienie mechanizmów zarządzania i koordynacji w obszarze polityki wspierania ekonomii społecznej. Wskaźniki te mogą być trudne do osiągnięcia w planowanym wymiarze.
Decyzja nie została skonsultowana z interesariuszami i środowiskami, które zajmują się tematyką ekonomii społecznej w Polsce. Jesteśmy przekonani, że przed tak ważną zmianą, niosącą wiele konsekwencji społecznych, powinny odbyć się konsultacje publiczne.
Zawracamy się z prośbą o uzasadnienie merytoryczne podjętej decyzji, wskazanie ewentualnych zarzutów do procesu akredytacji OWES i prac Komitetu Akredytacyjnego oraz planu rozwiązania sytuacji z akredytacją i finansowaniem OWES w kontekście przedstawionych zagadnień problematycznych.
Równocześnie informujemy o otwartości na wspólne wypracowanie rozwiązań opartych na dialogu społecznym. Kluczowe w zaistniałej sytuacji jest ograniczenie negatywnych skutków decyzji z Zarządzenia nr 45, które opóźniają wsparcie dla osób oraz organizacji pozarządowych potrzebujących wsparcia w ramach Ośrodków Wsparcia Ekonomii Społecznej.
Łącząc wyrazy szacunku,
Zarząd Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych