Inicjujemy zespół organizacji pozarządowych na rzecz dobrego prawa dla stowarzyszeń i fundacji

25 stycznia zorganizowaliśmy spotkanie przedstawicieli organizacji pozarządowych zaangażowanych w proces tworzenia nowelizacji ustawy Prawo o stowarzyszeniach, którzy pracowali nad tym, by jej treść realizowała założenia do ustawy – zarówno w trakcie prac nad projektem w Zespole ds. rozwiązań finansowych i prawnych w zakresie działalności społecznej i obywatelskiej przy Kancelarii Prezydenta RP jak i podczas prac parlamentarnych.

Rozmawialiśmy o tym, w jaki sposób wykorzystać bogaty dorobek zespołu, m.in. propozycje zmian w Funduszu Inicjatyw Obywatelskich, rozliczania realizacji zadań publicznych na podstawie osiągniętych rezultatów, utworzenia jednego skonsolidowanego wzoru sprawozdania rocznego dla organizacji pozarządowych oraz postulatów uproszczeń prawnych dla stowarzyszeń, które nie znalazły się w nowelizacji przyjętej w 2015r.

Zaproponowaliśmy utworzenie zespołu złożonego z przedstawicieli organizacji pozarządowych, który miałby zajmować się dobrym prawem dla stowarzyszeń i fundacji. W czasie dyskusji pojawiły się różne propozycje oraz wątpliwości. Czy zespół ma skupiać ekspertów działających we własnym imieniu czy reprezentantów przedstawiających stanowisko swojej organizacji pozarządowej?  Czy skupić się na monitorowaniu zmian w prawie i włączać w toczące się procesy czy samodzielnie inicjować zmiany? Czy większy nacisk położyć na przekonywaniu decydentów i organów władzy publicznej czy na mobilizowaniu i informowaniu organizacji pozarządowych?
Zastanawialiśmy się też, jak przewidywane cele zespołu wpisują się w Strategiczną Mapę Drogową i na ile są zbieżne z inicjowanym przez OFOP kierunkiem nr 28, czyli „Monitorowaniem systemu prawnego dotyczącego aktywności obywatelskiej oraz działania na rzecz jego uproszczenia i dostosowania do potrzeb obywateli”

Na podstawie wyrażonych potrzeb i opinii o kształcie takiego zespołu, w zawiązanej ad hoc grupie roboczej, zostanie sformułowana propozycja zasad funkcjonowania (w tym przyjmowania nowych członków), następnie skonsultowana z osobami zaproszonymi przez OFOP, a kolejnym krokiem będzie ich publiczne ogłoszenie.

Zachęcamy do śledzenia dalszych prac w zakładce „Rzecznictwo i monitoring” oraz do zasubskrybowania grupy na facebooku „Dobre prawo dla stowarzyszeń”, która liczy 845 członków, publikujących aktualne informacje o tym, co ważnego dzieje się w tym obszarze.