Zmiany w procedurze akredytacji OWES – ciąg dalszy

7 marca Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych przekazała pani Elżbiecie Rafalskiej, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, oraz panu Krzysztofowi Michałkiewiczowi, Sekretarzowi Stanu w MRPiPS, opinię o zmianach w procedurze akredytacji wprowadzanej dwoma nowymi zarządzeniami.

W tej sprawie Zarząd OFOP zabrał głos już w styczniu wydając stanowisko (link) w sprawie cofnięcia akredytacji OWES-ów .

 

Przede wszystki zastrzeżenia budzą:

1. Krótki czas zgłaszania uwag – 4 dni, w tym 2 robocze. Ogłoszenie opublikowano 2 marca, ale nie wiadomo, w której części dnia, zatem bezpiecznie jest liczyć tak, jak się to przyjęło w prawie administracyjnym, czyli od następnego dnia, zatem od 3 marca. Termin zgłaszania uwag upływał 7 marca o godz. 9:00.

2. Brak informacji o tzw. rozdzielniku, czyli do kogo MRPiPS wysłało wiadomość o możliwości zgłaszania uwag, Z naszych informacji wynika, że taka wiadomość nie trafiła nawet do wszystkich akredytowanych OWES (15 podmiotów), nie wspominając o innych podmiotach, na których sytuację prawną wpłyną zarządzenia.

3. Odejście od trzystopniowej procedury (obejmującej samoocenę, audyt i rozmowę z grupą roboczą) i oparcie oceny jakości świadczonych usług na weryfikacji dokumentów składanych przez OWES, które nie zapewnia w wystarczającym stopniu,
że tylko podmioty świadczące wysokiej jakości usługi będą w stanie uzyskać akredytację.

4. Marginalizacja roli Komitetu Akredytacyjnego na rzecz komisji, w skład której mogą, ale nie muszą wchodzić eksperci posiadający wiedzę z zakresu ekonomii społecznej inni niż pracownicy MPRiPS. Komisja nie będzie musiała mieć więcej niż trzech członków. Niebezpieczną konsekwencją takich przepisów może być znaczące zmniejszenie wagi opinii praktyków z doświadczeniem w prowadzeniu OWES oraz ograniczenie społecznego nadzoru nad procesem akredytacji.

5. Brak procedury odwoławczej oraz ogólnikowo sformułowane przesłanki odebrania akredytacji budzą obawy znikomego zabezpieczenia przed arbitralnością decyzji administracyjnych.

 

Skan dokumentu dostępny pod linkiem.

 

Warszawa, 7 marca 2016

Szanowna Pani

Elżbieta Rafalska

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

 

Szanowny Pan

Krzysztof Michałkiewicz

Sekretarz Stanu

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

 

Szanowni Państwo,

 

w odpowiedzi na informację umieszczoną w Biuletynie Informacji Publicznej o możliwości zgłaszania uwag, przesyłamy stanowisko Zarządu Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych do projektu zarządzenia w sprawie sposobu udzielania akredytacji „AKSES” Ośrodkom Wsparcia Ekonomii Społecznej oraz do projektu zarządzenia zmieniającego zarządzenie w sprawie powołania Komitetu Akredytacyjnego do spraw systemu akredytacji oraz standardów usług i działania ośrodków wsparcia ekonomii społecznej oraz zmieniającego zarządzenie zmieniające zarządzenie w sprawie powołania Komitetu Akredytacyjnego do spraw systemu akredytacji oraz standardów usług i działania ośrodków wsparcia ekonomii społecznej.

 

26 stycznia br. wystosowaliśmy stanowisko w sprawie decyzji o cofnięciu przyznanych wcześniej akredytacji Ośrodkom Wsparcia Ekonomii Społecznej, wyrażoną w Zarządzeniu nr 45 wydanym 31 grudnia ub.r. Oprócz opisu najważniejszych i najbardziej niepokojących konsekwencji wejścia w życie wspomnianego zarządzenia, wyrażaliśmy poważnie zaniepokojenie faktem, że decyzja ta nie została skonsultowana z interesariuszami i środowiskami, które zajmują się tematyką ekonomii społecznej w Polsce w drodze konsultacji publicznych. Pozytywną zmianą jest umieszczenie projektów obu zarządzeń w Biuletynie Informacji Publicznej i wskazanie terminu oraz sposobu zgłaszania uwag. Pragniemy jednak zwrócić uwagę, że termin wskazany w ogłoszeniu opublikowanym 2 marca to 4 dni, w tym 2 dni robocze. Ponadto informacja nie została rozesłana nawet do piętnastu akredytowanych OWES, nie wspominając o innych podmiotach ekonomii społecznej, które ubiegały się o akredytację.

 

Nawiązując do opublikowanej opinii pani Karoliny Cyran-Juraszek, ekspertki niezależnej w Komitecie Akredytacyjnym OWES[1] uważamy za słuszną uwagę, że odejście od trzystopniowej procedury (obejmującej samoocenę, audyt i rozmowę z grupą roboczą) i oparcie oceny jakości świadczonych usług na weryfikacji dokumentów składanych przez OWES  nie zapewni w wystarczającym stopniu, że tylko podmioty świadczące wysokiej jakości usługi będą w stanie uzyskać akredytację. Nasze zaniepokojenie budzi też marginalizacja roli Komitetu Akredytacyjnego na rzecz komisji, w skład której mogą, ale nie muszą wchodzić eksperci posiadający wiedzę z zakresu ekonomii społecznej inni niż pracownicy MPRiPS. Komisja nie będzie musiała mieć więcej niż trzech członków. Niebezpieczną konsekwencją takich przepisów może być znaczące zmniejszenie wagi opinii praktyków z doświadczeniem w prowadzeniu OWES oraz ograniczenie społecznego nadzoru odwoławczej oraz ogólnikowo sformułowane przesłanki odebrania akredytacji budzą obawy znikomego zabezpieczenia przed arbitralnością decyzji administracyjnych.

 

Liczymy na to, że wydając zarządzenia dotyczące ekonomii społecznej uznają Państwo za zasadne opinie członków Komitetu Akredytacyjnego, akredytowanych OWES (np. Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS, którego uwagi otrzymaliśmy do wiadomości) i innych podmiotów ekonomii społecznej.

Mamy nadzieję, że opinia Zarządu Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych, reprezentującej 126 członków (stowarzyszeń, fundacji, federacji lokalnych i branżowych) zostanie wzięta pod uwagę jako ważny głos w budowaniu systemu ekonomii społecznej oraz współpracy administracji publicznej z instytucjami społeczeństwa obywatelskiego na rzecz odpowiedzialnej polityki społecznej i ekonomicznej.

 

 

Z wyrazami szacunku

 

Dariusz Supeł

Prezes  Zarządu
Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych