Zmiany w senackiej nowelizacji

Za nami pierwsze czytanie senackiej nowelizacji ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Doprojektu zostały wprowadzone dwie poprawki  (poprawka 1 i poprawka 2) zgłoszone przez posła AndzelaA tu można zobaczyć obecne brzmienie projektu.

Wątpliwości w proponowanej nowelizacji (o których pisaliśmy) na etapie opiniowania projektu budziły przede wszystkim:

  • zamiana “administracji publicznej” na “władzę publiczną”, czyli poszerzenie zakresu podmiotowego ustawy,
  • delegacja dla Prezydium Senatu do określenia trybu postępowania przy zlecaniu zadań publicznych w wewnętrznym regulaminie.

Obie te kwestie zostały zmodyfikowane w wyniku naniesienia poprawek.

W czasie dyskusji zapytałam, co w związku z unieważnionym dwa tygodnie temu konkursem MSZ “Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2016 r.”? Czy ponownie zostanie przeprowadzone postępowanie dotacyjne, czy organizacje pozarządowe i ludzie korzystający z ich wsparcia będą czekać kolejne miesiące na jego rozstrzygnięcie?

Senatorka Sagatowska, przedstawiająca projekt, odpowiedziała, że  ze względu na to, że jest to “rok przejściowy”, Senat przyjmie listę rankingową MSZ i przyzna środki podmiotom na niej figurującym.

Nieco smutne jest stwierdzenie w art. 4d ustawy, że “opieka Senatu RP (…) jest realizowana poprzez współpracę (…), polegającą na zlecaniu realizacji zadań publicznych finansowanych z części budżetu państwa” i sprowadzanie Senatu do roli “płatnika” (sic!).

Nagranie z posiedzenia komisji jest dostępne w archiwum Sejmu.

Wygląda na to, że ścieżka projektu będzie krótka i prosta. Senat porozumiał się z MSZ w zakresie przesunięcia środków budżetowych (jeszcze na etapie uchwalania ustawy budżetowej) oraz z MRPiPS w kwestii dodania nowego obszaru pożytku publicznego do ustawy (“działalność na rzecz weteranów i weteranów poszkodowanych w rozumieniu ustawy o weteranach działań poza granicami państwa”).