Eksperci zaproszeni do współtworzenia programu współpracy Ministra Zdrowia z NGO
Został rozstrzygnięty nabór przedstawicieli organizacji pozarządowych działających w obszarze ochrony i promocji zdrowia do Zespołu ds. Programu Współpracy, w ramach projektu „Obywatele dla Zdrowia” nr POWR.05.02.00-00-0011/16 realizowanego przez Polską Koalicję Pacjentów Onkologicznych, OFOP oraz Rzecznika Praw Pacjenta.
Po ogłoszeniu rekrutacyjnym (http://ofop.eu/aktualnosci/stworz-z-nami-program-wspolpracy-ministra-zdrowia-z-organizacjami-pozarzadowymi), nadszedł II etap, czyli rozmowy.
Na spotkanie 8 maja w siedzibie OFOPu, zaproszeni zostali:
- Elżbieta Betlińska – Klub Amazonki w Darłowie,
- Mariusz Błaszczyk – Fundacja Urszuli Jaworskiej,
- Lidia Jeziorny-Zdanowska – Fundacji na rzecz Zdrowia Psychicznego i Aktywności Społecznej „Przystań”,
- Robert Kęder – Polska Federacja Pacjentów Dialtransplant,
- Barbara Kucharska – Fundacja Diabeciaki,
- Elżbieta Markowska – Stowarzyszenie Częstochowskie Amazonki,
- Romana Nawara – Warszawskie Stowarzyszenie Amazonek,
- Scholastyka Śniegowska – Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego,
- Paweł Wójtowicz – MATIO Fundacja Pomocy Rodzinom i Chorym na Mukowiscydozę,
- Monika Zientek – Ogólnopolskie Stowarzyszenie Młodych z Zapalnymi Chorobami Tkanki Łącznej „3majmy się razem”.
Po rozmowach, w czasie których goście opowiadali o doświadczeniach organizacji, które reprezentują, do Zespołu ds. Programu Współpracy działającego w ramach projektu „Obywatele dla Zdrowia” realizowanego przez Polską Koalicję Pacjentów Onkologicznych, OFOP oraz Rzecznika Praw Pacjenta, wybrani zostali:
- Elżbieta Betlińska,
- Mariusz Błaszczyk,
- Lidia Jeziorny-Zdanowska,
- Barbara Kucharska,
- Paweł Wójtowicz,
- Monika Zientek.
OFOP do listopada 2017 będzie prowadził prace Zespołu, w którego skład wejdą wyłonieni przedstawiciele NGO wraz z wydelegowanymi urzędnikami Ministerstwa Zdrowia. W okresie wakacyjnym odbędą się konsultacje środowiskowe wstępnej wersji projektu dokumentu, do których zapraszamy wszelkie organizacje pozarządowe działające w obszarze ochrony i promocji zdrowia. Efektem wspólnej pracy będzie projekt programu współpracy Ministerstwa Zdrowia z NGO.
Programy współpracy określają zasady i formy współpracy merytorycznej i finansowej. Od 2015 roku ministrowie obligatoryjnie przyjmują programy współpracy na podstawie art. 5b ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
Wyłonionym przedstawicielom gratulujemy, pozostałych serdecznie zapraszamy do dalszej współpracy w innych działaniach na rzecz poprawy jakości dialogu w obszarze ochrony zdrowia realizowanych w ramach projektu „Obywatele dla Zdrowia”. Najświeższe informacje o nich znajdują się na stronie www.obywateledlazdrowia.pl – w tym o szkoleniach, konsultacjach aktów prawnych i wiele więcej.