Debata w MFiPR: już 16 lipca poznamy propozycję Komisji Europejskiej dotyczącą WRF po 2027 roku

OFOP: Mówimy o Funduszach. Wieloletnie Ramy Finansowe 2028-2035: propozycja nowych regulacji już 16 lipca.

Już w następną środę poznamy propozycję Komisji Europejskiej dotyczącą Wieloletnich Ram Finansowych na lata 2028-2035.

3 lipca 2025 w siedzibie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej odbyło się spotkanie podsumowujące pół roku polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Kontekstem podsumowania i spojrzenia w przyszłość był kształt polityki spójności w Wieloletnich Ramach Finansowych na lata 2028-2035 i proponowane przez Komisję Europejską zmiany w programowaniu funduszy.

Karolina Dreszer-Smalec, prezeska Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych, wzięła udział w panelu dyskusyjnym „Najważniejsze wyzwania związane z wynegocjowaniem, zaprogramowaniem i wdrożeniem polityki spójności po 2027 roku”. Rozmowa dotyczyła planowanych przez Komisję tak zwanych Krajowych i Regionalnych Planów Partnerstwa, które mają uprościć strukturę programowania funduszy UE. Proponowane rozwiązania mają na celu zwiększenie efektywności, jednak ich kształt wywołuje obawy o centralizację zarządzania polityką spójności i rezygnację z jej fundamentalnych zasad, takich jak na przykład partnerstwo. 

Karolina Dreszer-Smalec przedstawiła perspektywę polskich organizacji pozarządowych na system programowania i wdrażania polityk unijnych po 2027 roku. Omówiła także dotychczasowe doświadczenia, czyli to, co w ramach polityki spójności działa dobrze, a co wymaga poprawy. Uczestnicy panelu dzielili się również dobrymi praktykami oraz wnioskami wynikającymi z dotychczasowej realizacji funduszy i doświadczeń polskiej prezydencji.

Wszystko rozstrzygnie się już 16 lipca – to wtedy Komisja Europejska opublikuje propozycje nowego pakietu legislacyjnego dla Wieloletnich Ram Finansowych na lata 2028-2035.

Scena, cztery osoby siedzą na fotelach, jedna z nich trzyma mikrofon. Po lewej stronie ścianka MFiPR oraz flagi Polski i Unii Europejskiej. Za panelistami duży ekran, na którym w kadrze widać fragment tytułu panelu oraz imiona i nazwiska występujących. Przed panelistami dwa niewielkie stoliki z wodą, mikrofonami i notatkami.
Karolina Dreszer-Smalec podczas panelu dyskusyjnym „Najważniejsze wyzwania związane z wynegocjowaniem, zaprogramowaniem i wdrożeniem polityki spójności po 2027 roku”. W debacie udział wzięli również Anna Mlost – Dyrektor Departamentu Rozwoju Regionu, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Tomasz Komornicki – Kierownik Zakładu Przestrzennego Zagospodarowania IGiPZ PAN, Komitet Przestrzennego Zagospodarowania Kraju PAN, Monika Dołowiec – Dyrektor Departamentu Koordynacji Krajowego Planu Odbudowy, MFiPR, Monika Matusiak – Główny Specjalista, MFiPR. Moderacja: Piotr Żuber, Radca Generalny w Departamencie Strategii, MFiPR.