Czytamy Abramowskiego. Rozmawiamy o edukacji dorosłych – spotkanie „pomiędzy” Niepołomicami

Zapraszamy 1 września br. na spotkanie, podczas którego podejmiemy temat, jakiej edukacji dorosłych dziś potrzebujemy i czy organizacje pozarządowe takiej edukacji dostarczają. Ponadto zainspirowani wykładem o Abramowskim poprowadzonym przez prof. dr hab. Andrzeja Mencwela podczas tegorocznego Zlotu Niepołomickiego, proponujemy zderzyć myśl Abramowskiego z dzisiejszą rzeczywistością.

Spotkanie będzie nawiązywało do formatów znanych wielu z nas z Niepołomic (osoby, które nie były na Zlocie 24-27 czerwca br. mają okazję sprawdzić, na ile te formaty wspierają dyskusję), a spinać je będzie idea AntyUniwersytetu (więcej na końcu tekstu).

Program

16.00-17.00 – Wykład duo „Dorosnąć do edukacji”, Marta Dobrzyniak i Bohdan Kamiński. Dyskusja

Marta Dobrzyniak i Bohdan Kamiński, związani z fundacją Centrum Inicjatyw Edukacyjnych, poprowadzą wykład „Dorosnąć do edukacji”, po którym odbędzie się dyskusja, jakiej edukacji dorosłych dziś potrzebujemy i czy takiej edukacji – my, organizacje pozarządowe – dostarczamy.

17.30-19.10Czytamy Abramowskiego. Praca warsztatowa

Zainspirowani wykładem o Abramowskim poprowadzonym przez prof. dr hab. Andrzeja Mencwela podczas Zlotu Niepołomickiego, chcemy zderzyć myśl Abramowskiego z dzisiejszą rzeczywistością w podobnej konwencji, jak czytaliśmy Tischnera w Niepołomicach – cztery stoliki – cztery teksty:

Udostępniamy również wykład prof. dr hab. Andrzeja Mencwela „W poszukiwaniu źródeł. W 100 rocznicę śmierci Edwarda Abramowskiego” – posłuchaj wykładu. Wykład został nagrany podczas ​Zlotu Niepolomickiego. Obywatelskich Dni Skupienia (24-27.06.2018)

19.15-20.15Swobodna wymiana myśli

Kolejne spotkania

Zależy nam, aby takie spotkania – jeśli okażą się inspirujące – kontynuować. Oczywiście mamy swoje pomysły – chcemy, na przykład, porozmawiać na kanwie tekstów Aleksandra Kamińskiego (w tym roku mija 40 rocznica jego śmierci), Heleny Radlińskiej, Jacka Kuronia. Jednak na pewno i Wy macie takie osoby, takie teksty, które uważacie za warte odkurzenia i przedyskutowania w kontekście dzisiejszych wyzwań. Czekamy na Waszą inicjatywę.

Zapraszamy 1 września o godz. 16.00
do nowej siedziby OFOP-u na ul. Szpitalną 5/3.

Prosimy o potwierdzenie udziału – [email protected].

                              źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Edward_Abramowski

***

AntyUniwersytet

Ideą AntyUniwersytetu jest próba namówienia ludzi do dyskusji o ważnych społecznie sprawach w pewien uporządkowany sposób. Po pierwsze, w oparciu o wspólne czytanie fragmentów ważnych tekstów (które dobrze byłoby znać). Po drugie, w formie krótkich kursów (ok. 6 tekstów) dotyczących określonego zamkniętego tematu, np. obywatelskie nieposłuszeństwo, umysł zniewolony, stowarzyszenia a państwo. Po trzecie, dyskusji, których celem jest z jednej strony zainteresowanie tematem (teksty są na dość podstawowym poziomie) i skłonienie do dalszego samokształcenia, z drugiej zaś poznanie sposobu myślenia innych, zrozumienia jak różnie widzimy rzeczywistość, jak różnie interpretujemy fakty, jak różnie rozumiemy podstawowe pojęcia (więcej – zobacz).

Zobacz również:

  • Zlot Niepołomicki. Obywatelskie Dni Skupienia – zobacz
  • AntyUniwersytet – zobacz
  • Fundusz Obywatelski – zobacz