Komitet ds Umowy Partnerstwa
22 kwietnia 2015 roku odbyło się pierwsze posiedzenie Komitetu ds Umowy Partnerskiej. Komitet powołany jest na podstawie ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju, a jego istnienie wpisane jest bezpośrednio w Umowę Partnerstwa (choć tam pojawia się nazwa Komitet Koordynacyjny). W poprzednich okresach programowania również istniały podobne ciała, choć same zasady wdrażania Funduszy Europejskich nie wymagają powołania takiego ciała (w przeciwieństwie do obligatoryjnych komitetów monitorujących).
22 kwietnia 2015 roku odbyło się pierwsze posiedzenie Komitetu ds Umowy Partnerskiej. Komitet powołany jest na podstawie ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju, a jego istnienie wpisane jest bezpośrednio w Umowę Partnerstwa (choć tam pojawia się nazwa Komitet Koordynacyjny). W poprzednich okresach programowania również istniały podobne ciała, choć same zasady wdrażania Funduszy Europejskich nie wymagają powołania takiego ciała (w przeciwieństwie do obligatoryjnych komitetów monitorujących). W okresie 2004-2006 był to Komitet Monitorujący Narodowy Plan Rozwoju (zakończył prace w czerwcu 2013 roku), a nadal działa zajmujący sie perspektywą 2007-2013 Komitet Koordynacyjny Narodowych Strategicznych Ram Odniesienia.
W części oficjalnej, poza prowadzącą całe spotkanie Minister Infrastruktury i Rozwoju Maria Wasiak, głos zabrali wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński, przedstawiciele Komisji Europejskiej, samorządu oraz Kuba Wygnański w imieniu partnerów spoza administracji. Wiele nadziei wiąże się z powołaniem Komitetu, ale także wiele wyzwań. Jednym z nich, co podkreślał Kuba, jest kwestia partnerstwa, i trzeba przyznać sporą część spotkania dotyczyła rozumienia partnerstwa. Bowiem według partnerów przygotowany regulamin Komitetu nie był wystarczająco partnerski. Uwagi zgłosił zarówno strona pozarządowa (materiał przygotowany przez OFOP) jak i partnerzy społeczni (Związek Rzemiosła Polskiego). Cześć uwag została uwzględna już na etapie konsultacji. Nie satysfakcjonowało to jednak partnerów. Na posiedzeniu udało się jeszcze rozszerzyć skład Prezydium o przedstawicieli partnerów i zawieszono kwestię (do sprawdzenia) rozszerzenia możliwości powoływania podkomitetów. Obecny regulamin daje pewne szanse na rzeczywiste partnerstwo, choć do ideału pewnie daleko.
Dyskutowano jeszcze kwestie powołania Podkomitetu ds zdrowia (to osobny temat), zatwierdzono, bez wiekszych kontrowersji „Agendę działań na rzecz równości szans i niedyskryminacji w ramach funduszy unijnych na lata 2014-2020” oraz rekomendowano do zatwierdzenia (decyzja należy do KM PO PC) „Strategię komunikacji polityki spójności na lata 2014-2020”.
Z DOKUMENTÓW:
USTAWA
z dnia 6 grudnia 2006 r.
o zasadach prowadzenia polityki rozwoju
Art. 14l. 1. W celu zapewnienia koordynacji i monitorowania realizacji umowy partnerstwa, w szczególności programów służących jej realizacji, w tym współfinansowanych z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz z funduszy wspierających sektory morski lub rybacki, tworzy się Komitet do spraw Umowy Partnerstwa.
2. Do zadań Komitetu do spraw Umowy Partnerstwa należy w szczególności:
1) przegląd realizacji umowy partnerstwa i programów służących realizacji umowy partnerstwa z punktu widzenia postępów w osiąganiu celów tej umowy;
2) formułowanie propozycji zmian umowy partnerstwa;
3) analizowanie sytuacji, które wpływają na realizację umowy partnerstwa, oraz wskazywanie zagadnień o charakterze horyzontalnym związanych z jej realizacją wymagających ewaluacji;
4) w przypadku stwierdzenia opóźnień lub problemów systemowych związanych z realizacją umowy partnerstwa wydawanie dla instytucji zarządzających programami służącymi realizacjidotyczących w szczególności umowy poprawy partnerstwa efektywności rekomendacji tych programów w zakresie osiągania jej celów, w tym działań naprawczych, związanych z wypełnieniem warunków wynikających z członkostwa Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej;
5) opiniowanie strategii komunikacji polityki spójności oraz jej zmian.
Umowa partnerstwa
Komitet Koordynacyjny UP (KK UP)
Głównym podmiotem wspomagającym proces koordynacji strategicznej jest KK UP, którego przewodniczącym jest minister właściwy ds. rozwoju regionalnego, a wiceprzewodniczącymi minister właściwy ds. rolnictwa, rozwoju wsi i rybołówstwa (jako odpowiedzialny za PROW i PO Ryby) oraz dodatkowo minister właściwy ds. gospodarki jako koordynator Strategii Europa 2020. W skład KK UP wchodzą przedstawiciele wszystkich instytucji zarządzających programami służącymi realizacji UP, ministrów właściwych ze względu na zakres objęty UP, ministra właściwego do spraw finansów publicznych, ministra właściwego do spraw gospodarki, Prezesa GUS, a także partnerzy społeczni i gospodarczy oraz przedstawiciele samorządów, wskazani przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego. W prace KK UP jest włączony także przedstawiciel Krajowego Punktu Kontaktowego (KPK) dla SUE RMB.
KK UP podejmuje zasadnicze decyzje odnoszące się do realizacji UP w kwestiach dotyczących koordynacji celów UP oraz CT; interwencji polityki spójności, WPR, WPRyb; koordynacji z innymi instrumentami UE, instrumentami krajowymi oraz EBI.