Udany finisz Spółdzielni “Wiedza”
Wraz z dniem 31 marca oficjalnie zakończył się projekt Spółdzielnia “Wiedza” – kolejny z projektów Centrum Cyfrowego, propagujący otwarte zasoby i wolne licencje w Trzecim Sektorze. Projekt powstał w odpowiedzi na potrzeby organizacji pozarządowych, które coraz częściej deklarowały chęć poszerzania wiedzy i nabywania kompetencji w zakresie prawa autorskiego i szeroko pojętej otwartości.
Wraz z dniem 31 marca oficjalnie zakończył się projekt Spółdzielnia “Wiedza” – kolejny z projektów Centrum Cyfrowego, propagujący otwarte zasoby i wolne licencje w Trzecim Sektorze. Projekt powstał w odpowiedzi na potrzeby organizacji pozarządowych, które coraz częściej deklarowały chęć poszerzania wiedzy i nabywania kompetencji w zakresie prawa autorskiego i szeroko pojętej otwartości. Do jego głównych celów należało zachęcanie liderów NGO do korzystania z treści dostępnych legalnie w sieci oraz udostępniania własnych treści na licencjach Creative Commons. Co tak na prawdę wydarzyło się w ramach „Spółdzielni” przez ostatni rok?
Od maja 2013 blisko 200 osób z organizacji społecznych z całej Polski wzięło udział w szkoleniach z zakresu prawa autorskiego, stosowania licencji Creative Commons, otwartych zasobów edukacyjnych, otwartości formatów plików oraz otwartego i wolnego oprogramowania. W szkoleniach brali udział liderzy i pracownicy NGO, administracji i instytucji kultury.
Jak wskazuje sama nazwa projektu, duży nacisk położony został na upowszechnianie i ułatwianie dostępu do treści związanych z otwartością. Powstała powszechnie dostępna baza wiedzy: otwartawiedza.pl, oraz publikacja “Przewodnik po otwartości” (pobierz: http://otwartengo.pl/przewodnik/). W ręce zainteresowanych osób trafiły liczne materiały drukowane, a w internecie pojawiły się trzy filmiki, w których w przystępny sposób objaśnione zostały najważniejsze problemy związane z prawem autorskim i Creative Commons (wszystkie dostępne na kanale YouTube Centrum Cyfrowego: http://www.youtube.com/user/CentrumCyfrowe). Również NGOteka (http://ngoteka.pl/ ) – biblioteka publikacji organizacji pozarządowych pozwalająca na przeglądanie dostępnych kolekcji i prac, tematyczne wyszukiwanie treści i dodawanie materiałów swojej organizacji, została rozbudowana o kolejne publikacje.
W ramach „Spółdzielni Wiedza” odbyły się także dwa większe wydarzenia mające przybliżyć uczestnikom szeroko pojętą problematykę otwartości: debata poświęcona możliwościom jak najszerszego udostępniania wartościowych efektów projektów, oraz konferencja Sezamie Otwórz się! podsumowującą projekt „Spółdzielnia Wiedza“. W ramach konferencji uczestnicy mieli okazję wziąć udział w warsztacie o innowacjach w projektach społecznych przeprowadzonym przez przedstawicieli kolektywu Platoniq – organizacji działającej na styku świata twórców kultury, działaczy społecznych i programistów, którego członkowie propagują ideę dzielenia się i dobra wspólnego wdrażając je w projektach społecznych wykorzystujących nowe technologie.
Jednym z najważniejszych działań w ramach projektu było także przygotowanie i opublikowanie petycji skierowanej do NGO, mającej na celu zaangażowanie III sektora do aktywności na rzecz udostępniania zasobów tworzonych ze środków publicznych.
Więcej:http://centrumcyfrowe.pl/petycja-dotyczaca-otwartosci-w-programach-operacyjnych-na-lata-2014-2020/
Choć to już koniec projektu, Centrum Cyfrowe z pewnością na nim nie poprzestanie i będzie kontynuować działania na rzecz otwartości. Ostatni rok pokazał jak duże jest na nie zapotrzebowanie, a entuzjastyczny odbiór kampanii pozwala wierzyć, że niebawem kolejne organizacje przejdą na „otwartą stronę mocy” i wolne licencje.
Projekt Spółdzielnia “Wiedza” jest współfinansowany przez Szwajcarię w ramach Szwajcarskiego Programu Współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.