Współpraca międzynarodowa

OFOP uczestniczy w działaniach organizacji i partnerów z innych krajów zmierzających do zwiększenia działu organizacji obywatelskich w procesach decyzyjnych na szczeblu ponadnarodowym. Federacja jest członkiem:

Bieżące projekty:

Europejski Kodeks dobrych praktyk partycypacji obywatelskiej

Projekt ten, nad którym patronat ma Rada Europy, zakłada, że partycypacja dotyczy wszystkich poziomów, na jakich podejmowane są decyzje. Usprawnia ona pracę nad ostatecznym kształtem przepisów czy strategii i zwiększa identyfikację społeczną ze zmianami. Organizacje powinny być angażowane już na etapie ustalania priorytetów i diagnozy problemu oraz wyboru właściwych rozwiązań (legislacyjnych lub pozalegislacyjnych). Następnie mogą one uczestniczyć w opracowywaniu projektu zmian, podejmowaniu decyzji, a także w implementacji, monitorowaniu skuteczności nowego rozwiązania a w razie potrzeby w jego przeformułowaniu. OFOP uczestniczy w pracach nad ostatecznym kształtem Kodeksu oraz będzie promować jego założenia w pracach nad standardami konsultacji na poziomie krajowym.

Partnerzy zagraniczni

OFOP współpracuje ze Scottish Council of Voluntary Organizations, w ramach światowego zrzeszenia CIVICUS . W wyniku współpracy powstała analiza porównawcza National NGO Associations as Initiators of Establishing and Improving Standards of Public Consultations: Comparative Study of Poland, Scotland, and other EU States. (“Krajowe związki stowarzyszeń jako inicjatorzy powstania i poprawy standardów konsultacji społecznych: Analiza porównawcza Polski, Szkocji i innych krajów UE”, Autorki: Anna Mazgal, Fiona Talcott). Analiza ta została wytypowana przez Affinity Group of National Associations AGNA (struktura wewnętrzna CIVICUS) do prezentacji podczas konferencji zorganizowanej przez International Society of Third-Sector Research w Barcelonie, 9-12 lipca 2008. Planujemy, że wymiana doświadczeń i współpraca analityczno-badawcza będzie kontynuowana.

NGO Market

Przedstawiciele Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych byli obecni na NGO Market – imprezie promującej organizacje pozarządowe w Pradze Czeskiej, w dniach 24-25 kwietnia 2009 r.

NGO Market organizowany corocznie przez Fundację Forum 2000 jest przestrzenią spotkania dla organizacji, które wymieniają doświadczenia i prezentują swoje dokonania. W ciągu 9 lat NGO Market stał się najważniejszym wydarzeniem tego typu dla czeskich NGO. W 2009 r. jednym z celów było zaproszenie organizacji z państw grupy wyszehradzkiej, tak aby NGO market stał się dla nich punktem dorocznych spotkań.

Organizacje członkowskie OFOP szukające partnera do projektu w Czechach prosimy o kontakt!

ENNA – European Network of National Associations

Nieformalna sieć europejskich federacji krajowych, której powstanie zostało zainicjowane w 2008 r. OFOP jest jednym z członków założycieli tej nieformalnej struktury służącej wymianie doświadczeń, formułowaniu wspólnych stanowisk i reprezentacji europejskiego społeczeństwa obywatelskiego w Unii Europejskiej. Jednym z pierwszych działań sieci będzie wystosowanie wspólnego manifestu do kandydató na Europosłów w nowej kadencji Parlamentu Europejskiego w sprawie udziału organizacji obywatelskich w procesach decyzyjnych na szczeblu wspólnotowym.

Zapoznaj się z Manifestem zorganizowanych obywateli Europy w związku z wyborami do Europarlamentu

***