„Jawnie, przejrzyście, odpowiedzialnie”

To projekt realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, Ogólnopolską Federację Organizacji Pozarządowych i Stowarzyszenie Liderów Lokalnych Grup Obywatelskich, którego celem jest wypracowanie i upowszechnienie standardów działania organizacji pozarządowych i procedur ich wdrażania.

Badania sektora pozarządowego dowodzą, że organizacje często – z nieświadomości, niewiedzy lub lekceważenia – nie wypełniają swoich zobowiązań wobec państwa oraz opinii publicznej. Kontrola działalności organizacji pozarządowych jest rzadka i nieefektywna, a sam sektor pozarządowy nie wykształcił praktycznie żadnych mechanizmów samoregulacji. Taka sytuacja na krótką metę jest dla organizacji wygodna, ale w dłuższej perspektywie nieuchronnie prowadzi do degeneracji oraz utraty wiarygodności sektora pozarządowego, co zresztą już znajduje odzwierciedlenie w badaniach.

Cel projektu

Celem projektu jest podniesienie jakości działań organizacji pozarządowych poprzez upowszechnienie standardów działania, co przyczyni się do zwiększenia ich wiarygodności wobec opinii publicznej i partnerów zewnętrznych. Cel ten zostanie zrealizowany poprzez wypracowanie w grupach eksperckich kompleksowego zestawu standardów działania i procedur ich wdrażania, szerokie upowszechnienie go w formie tradycyjnego i wirtualnego podręcznika, oraz wypromowanie popytu na wysokie standardy wśród samych organizacji pozarządowych i ich partnerów.

Standardy zostaną wypracowane z dużym udziałem samych organizacji pozarządowych, a ich promocja będzie miała charakter bardzo praktyczny, odbywać się będzie bowiem poprzez wspieranie organizacji we wdrażaniu standardów i dobrych praktyk.

Najważniejsze działania projektu:

  • Regionalne seminaria „Standardy w organizacjach pozarządowych”

Pięć regionalnych dwudniowych seminariów szkoleń pod wspólną nazwą „Standardy w organizacjach pozarządowych” dla 20 organizacji pozarządowych każde. Celem seminariów jest wyposażenie uczestników w praktyczną wiedzę na temat standardów, a także bliższe poznanie problemów i barier w ich wdrażaniu. Jednym z pierwszych było szkolenie NGO bez barier

  • Stałe poradnictwo dla organizacji pozarządowych

Przez cały czas trwania projektu nasi eksperci z zakresu prawa, zarządzania organizacją, finansów, księgowości, przejrzystości, konfliktu interesów i innych zagadnień związanych ze standardami i praktyką działania organizacji pozarządowych będą odpowiadać na pytania organizacji pozarządowych, udzielać porad i wspierać je we wdrażaniu dostosowaniu sposobu działania do obowiązującego prawa, standardów i najlepszych praktyk. Zapraszamy wszystkie organizacje, porad udzielamy telefonicznie w godzinach dyżurów, można się także umówić na osobiste spotkanie lub uzyskać poradę drogą mailową. Nasi eksperci poinformują o przepisach i standardach, pomogą wypełnić dokumenty niezbędne do spełnienia wymogów, doradzą procedury. Zapraszamy do zgłaszania się.

  • Publikacja wirtualnego i tradycyjnego podręcznika standardów

W 2010 roku opublikowany zostanie podręcznik standardów, zarówno w formie tradycyjnej, jak i elektronicznej na specjalnie utworzonej w tym celu stronie, na której każda organizacja będzie mogła przejść samoocenę i sprawdzić w jakim stopniu wypełnia standardy a nad czym powinna jeszcze popracować. Podręcznik będzie podsumowaniem wielomiesięcznych prac grup ekspertów.

  • Seminaria wojewódzkie promujące standardy

Na zakończenie projektu w każdym województwie odbędzie się seminarium prezentujące wypracowane w ramach projektu standardy, połączone z prezentacją elektronicznego narzędzia do samooceny i dystrybucją bezpłatnego podręcznika standardów.

  • Audyt 10 wybranych organizacji

10 organizacji wybranych na podstawie ankiet zgłoszeniowych będzie mogło poddać się bezpłatnemu indywidualnemu audytowi swoich standardów. Ewaluacja będzie prowadzona przez doświadczonych trenerów/konsultantów, którzy zweryfikują stopień spełniania standardów i potwierdzą to przyznaniem organizacjom certyfikatu wraz ze znaczkiem „Jawnie, przejrzyście, odpowiedzialnie”.

Projekt jest realizowany w okresie 1 lutego 2009 – 31 lipca 2010.

Jeśli chcesz otrzymywać informacje na temat działań projektu, ofercie szkoleń, publikacji i poradnictwa, wyślij maila na adres: [email protected].

 

Projekt został zrealizowany przy wsparciu udzielonym przez Islandię,    Liechtenstein i Norwegię ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz budżetu   Rzeczypospolitej Polskiej w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.

logo_eea-norway logo-fop.diso2 logo-ffw2