ENNA

I spotkanie sieci ENNA, Bruksela 21-22 lipca 2009

Zasięg i cele spotkania

Nieformalna sieć europejskich stowarzyszeń krajowych ENNA spotkała się po raz pierwszy w Brukseli 21 i 22 lipca 2009 r. Uczestnikami spotkania byli reprezentanci i reprezentantki organizacji parasolowych z Austri, Cypru, Estonii, Irlandii Północnej, Niemiec, Litwy, Łotwy, Malty, Polski, Portugalii, Rumunii, Szkocji, Słowenii i Węgier. Spotkanie miało na celu omówienie misji i orientacji działań sieci oraz przedstawienie doświadczeń partnerów z różnych krajów w 3 obszarach: i) zaangażowania organizacji parasolowych w wybory do Europarlamentu (w tym popularyzacja wspólnie wystosowanego manifestu); ii) relacji z rządem na przykładzie kompaktów (umów społecznych) i innych przepisów; iii) działań antykryzysowych w krajach dotkniętych spowolnieniem gospodarczym. Drugiego dnia obecni byli przedstawiciele Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego (EKES albo Eco-Soc), Civil Society Contact Group oraz European Citizen Action Service (ECAS).

Dyskusje pomagają organizacjom lepiej poznać się nawzajem. Jak wiadomo, Europa to bardzo zróżnicowany kontynent i już podczas pierwszych dyskusji widać było jak różne są doświadczenia organizacji. Zatem ważne jest, aby często dyskutować by różnice nie stanęły na drodze wspólnej pracy. W zakresie priorytetów, ustalono, że istotne jest zarówno budowanie odpowiedniej reprezentacji na poziomie europejskim, jak i wymiana doświadczeń i dobre praktyki — tak aby organizacje parasolowe mogły lepiej się rozwijać w swoim środowisku. Przykładem na to drugie były z pewnością panele dyskusyjne, kiedy o swoich doświadczeniach mówili przedstawiciele organizacji — członków sieci ENNA. W dalszym etapie każda organizacja określi swój profil — w czym jest mocna a w czym słabsza — tak by inne mogły kontaktować się z nią w związku z wymianą dobrych praktyk.

Dalsze działania

Wszyscy członkowie sieci są organizacjami federacyjnymi lub organizacjami wspierającymi rozwój 3 sektora. Powoduje to, że ma ona unikalną reprezentatywność i potencjał. Przykładem tego jest efekt panelu o relacjach z rządem (w którym niżej brała udział reprezentantka OFOP prezentując polski przykład). Dzięki temu sieć weźmie udział w udział w badaniu jakie ta ECAS (European Citizen Action Service) prowadzi na temat kompaktów (umów społecznych) w Europie.

Dalsze plany ENNA mają ścisły związek z OFOP. Projekt złożony przez nasz „parasol” w partnerstwie z NCVO (angielska organizacja, organizator spotkania w Brukseli) do Komisji Europejskiej (Executive Agency Education, Audiovisual and Culture) otrzymał grant, o czym dowiedzieliśmy się 21 lipca rano. Projekt mający na celu dalszą integrację członków sieci, przewiduje 2 trzydniowe spotkania: 26-28 listopada w Warszawie i 11-13 marca w Londynie. Zatem dalsze działania przewidują zwiększenie zaangażowania OFOP w budowę sieci.