Skrót z posiedzenia Zarządu 15 lipca 2008

W dniu 15 lipca 2008 r. odbyło się zebranie Zarządu OFOP poświęcone głównie tematom:

1. Strategia OFOP-u na kolejne lata – omówienie poszczególnych elementów uzupełnionych o uwagi Walnego Zebrania z czerwca 2008, z uwzględnieniem podziału obowiązków i kwestii międzynarodowych, w tym ew. członkostwem OFOP-u w Grupie Zagranica oraz zaangażowaniem w projekt Koalicja Social Watch w Polsce.
2. Sprawozdanie Pozarządowego Biura Rzecznictwa i Interwencji.
3. Edycja FIO w 2008 r. oraz Strategia Wspierania Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego i FIO.
4. Przygotowanie do sesji nt. standardów oraz nt. dialogu obywatelskiego organizowanej na Ogólnopolskim Forum Inicjatyw Pozarządowych we współpracy przez SPLOT, WRZOS i OFOP oraz z ISP.
5. Przyjęcie nowego członka – AIESEC.Ad.1) Dyskusja dotyczyła przede wszystkim części zagranicznej strategii. Zwrócono uwagą na istotną rolę tworzenia sieci zagranicznych. Przedstawiono informacje dot. sieci CEDAQ i Grupy Zagranica. W tym kontekście Anna Mazgal wyjaśniła istotną rolę CIVICUS-a w działaniach OFOP-u.
Ad.2) Anna Mazgal przedstawiła działania Pozarządowego Biura Rzecznictwa i Interwencji. Następnie wyjaśniła krótko sposób przyjmowania i działania interwencji. Od tego roku w gazecie ngo.pl są ich opisy.
• Strategia rzecznictwa
Anna Mazgal zaznaczyła, jak ważna jest kwestia uproszczenia księgowości. Następnym elementem strategii rzecznictwa są zmiany legislacyjne, z którymi OFOP jest na bieżąco. Powstały grupy robocze ds. zbiórki publicznej, nowelizacji pożytku publicznego i odprowadzania 1 %. Te spotkania były bardzo intensywne i w ich wyniku powstała obiecująca koalicja. Trwają również prace nad powiększeniem bazy fachowców
• Kampania 1%
Anna Mazgal przedstawiła działania związane z kampanią 1%. Zostało zawiązane konsorcjum. Działania OFOP-u zaobserwować można było w telewizji publicznej, w Internecie, Gazecie Prawnej (przynajmniej 10 artykułów). Sprawą zainteresował się również dziennik Fakt.
Ad.3) Piotr Frączak przedstawił kwestie Strategii Wspierania Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego i FIO. Na posiedzeniu zespołu parlamentarnego przekazał stanowisko OFOP-u, który będzie próbował wesprzeć prace na przyszłe lata. Zadecydowano o napisaniu listu z propozycją włączenia się do przygotowania następnego FIO.
Ad.4) Piotr Frączak przedstawił elementy sesji dot. dialogu obywatelskiego. OFOP będzie reprezentowany przez Mirosławę Hamerę i Marcina Dadela. Moderatorami sesji poświęconej standardom będą Marek Borowski i Piotr Todys. Pojawił się pomysł, aby w celu sensownej dyskusji, zapraszać na sesje konkretne audytorium. Jeżeli chodzi o sesję dot. standardów, jej głównym tematem ma być przejrzystość działań NGOs. Być może zostanie poruszony temat karty zasad. Na OFIP-ie zostanie również zorganizowane stoisko OFOP-u.
Ad.5) Zarząd jednogłośnie podjął uchwałę o przyjęciu w poczet członków OFOP organizacji AIESEC.

Szczegółowy protokół znajduje się w biurze Federacji. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt.