Skrót z posiedzenia Zarządu 8-9 kwietnia 2008
W dniach 8-9 kwietnia 2008 r. odbyło się zebranie Zarządu OFOP poświęcone następującym tematom:
1. określenie strategii organizacji, jej głównych celów, a także podsumowanie dotychczasowej działalności,
2. utworzenie spółdzielni przy OFOP-ie,
3. informacja dot. kampanii 1%,
4. omówienie dotychczasowych działań w obszarze Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki,
5. sprawy bieżące.
• organizacje członkowskie, w tym proces ich pozyskiwania oraz oferta, która można i zaproponować,
• rzecznictwo,
• reprezentacja i samoorganizacja sektora,
• budowa wizerunku (PR).
W kwestii członków OFOP swoje uwagi przedstawił Dariusz Supeł. Między innymi przyjęto, że należy odejść od podziału branżowego, zmienić dotychczasowe – finansowe kryteria wykluczania członków. Podważono ww. zasadę i poddano rozważaniu kryterium możliwości danej organizacji pod względem wpływu, jaki potrafi wywierać czy nacisku. Podjęto dyskusję nad rzeczywistymi przesłankami uczestnictwa przez członków w OFOP-ie, a także nad potrzebami federacji w stosunku do organizacji członkowskich.
W obszarze rzecznictwa, którego strategia jest realizowana w ramach Pozarządowego Biura Rzecznictwa i Interwencji i polega na tworzeniu przyjaznego prawa dla organizacji, Anna Mazgal zaprezentowała możliwe obszary funkcjonowania OFOP-u. Skupiono się na działalności interwencyjną i monitoringu procesu tworzenia aktów prawnych regulujących funkcjonowanie sektora jako całości, w tym prowadzeniu przeglądu prawa, owocującego strategiczną wizją prawa dla społeczeństwa obywatelskiego. Takie podejście miałoby zastąpić dotychczasowe podejście polegające na reagowaniu na propozycje projektodawców. Przy takiej zmianie nieodzowne stałoby się zaangażowanie ekspertów i praktyków do prowadzenia badań i przedmiotowych dyskusji. Ponadto Anna Mazgal wskazała na kolejny strategiczny punkt w obszarze rzecznictwa, tj. konsultacje jako system funkcjonujący w obszarze prawa i dobrych praktyk.
Federacja kładzie nacisk na Komitety Monitorujące jako obecnie najlepsze narzędzie do szerszej, bardziej systemowej reprezentacji sektora pozarządowego i prowadzenia dialogu obywatelskiego. W tej kwestii poruszono także reprezentację sektora w Komisji Trójstronnej oraz w Wojewódzkich Komisjach Dialogu Społecznego. W szczególności działania Teresy Hernik i informacje dot. obecnych prac Komisji, jak również otwartości gł. Ministra Gospodarki na uczestnictwo przedstawicieli III sektora.
Agata Wiśniewska została zgłoszona do pracy w Komisji Trójstronnej jako zastępca. W kwestii ewentualnych przyszłych wojewódzkich RDPP zadecydowano o pozostaniu na poziomie krajowym. Działania na rzecz samoorganizacji sektora zostaną ujęte w projekcie złożonym w ramach konkursu z priorytetu V Dobre rządzenie w Programie Operacyjnym Kapitał Ludzki (konkurs nr DWF_5.4.2_1_2008).
Rozważano także współpracę z CRIS, KAFOS i powstającym na Śląsku Inkubatorem dla organizacji zajmujących się kulturą. Stwierdzono, że należy mobilizować organizacje do wchodzenia do Wojewódzkich Komisji Dialogu Społecznego. Piotr Frączak stwierdził, że istotna jest reprezentacja sektora na poziomie regionalnym bez względu na branżę. Spisano następujące postulaty:
1. Inicjatywa do Rady Działalności Pożytku Publicznego – jeden obligatoryjny przedstawiciel OFOP, podobnie WRZOS oraz POLSKA ZIEONA SIEĆ
2. Wolontariat – czym jest, jakie są jego wyznaczniki, relacja do statusu członka organizacji. Proporcje, podział między różnymi organizacjami w RDPP – ile głosów i dlaczego.
Ad.2) Po zaprezentowaniu przez Piotra Frączaka założeń i celów, jakie przyświecają powstaniu Spółdzielni, a także rozwiązań spółdzielczych w prawie w tym form finansowania, Zarząd OFOP podjął Uchwałę nr 11/2008, zgodnie z którą uruchamia działania zmierzające do utworzenia spółdzielni osób prawnych. Jednocześnie mocą ww. uchwały Zarząd deleguje do opracowania projektu statutu spółdzielni Dariusza Supła i Piotra Frączaka. Wcześniej omówione zostały także pomysły na działalność spółdzielni m.in.: prowadzenie biura rachunkowego, utworzenie funduszu pożyczkowego, świadczenie usług lobbingowych. Wśród pomysłów znalazły się także działalność wydawnicza, organizacja szkoleń i konferencji oraz promocja i budowanie wizerunku.
Podjęcie uchwały poprzedziły rozmowy dotyczące potencjalnych niebezpieczeństw związanych z utworzeniem spółdzielni, jak i uszczegółowienie potrzeb i warunków niezbędnych do osiągnięcia sukcesu.
Ramy czasowe powstania spółdzielni określa termin najbliższego Walnego Zebrania, do którego spółdzielnia ma zostać zarejestrowana.
Ad.3) Anna Mazgal zreferowała działalność biura w kwestii kampanii 1 % od początku 2008, w tym działania podejmowane przez Polską Akcję Humanitarną i Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce oraz KCK. Omówiono także kampanię organizowaną wspólnie przez OFOP i FD wraz z Fundacją Kampanie Społeczne, gdzie podjęta został współpraca z Departamentem Pożytku Publicznego MPiPS.
Anna Mazgal przedstawiła ponadto informację o otwarciu na finansowanie całego programu dot. 1% (firmowanego przez OFOP i Forum Darczyńców) z Trustu w przyszłości. Dialog Anny Mazgal z Ireną Fugalewicz dotyczył także terminów kampanii i ich obszarów tematycznych oraz różnorakich problemów związanych z promowaniem kwestii 1 %. Przy okazji poruszono sprawę przepisów dot. zbiórek publicznych.
Ad.4) Agata Wiśniewska przybliżyła zebranym zarysy projektu, który ma być składany do konkursu z PO Kapitał Ludzki. Projekt jest przygotowywany we współpracy z firmą badawczą PSDB i pracują nad nim 3 osoby z biura Federacji (A. Mazgal, M. Kozieł, A. Wiśniewska) oraz P. Frączak.
Ad.5) Na spotkaniu poruszono ponadto tematy związane z zaproszeniem do współpracy ze strony Związku Banków Polskich. Agata Wiśniewska poinformowała, że ZBP wystąpił do OFOP-u z propozycją partnerstwa dot. organizacji 2-dniowej konferencji promującej Fundusze Europejskie (I Forum Funduszy Europejskich), w tym do udziału w sesji pt. Finansowanie projektów kościołów i organizacji pozarządowych wspomaganych środkami unijnymi.Ponadto Zarząd OFOP podjął uchwałę nr 12/208 o przyjęciu Śląskiej Ligi Walki z Rakiem w poczet członków OFOP.
Podjęto decyzję w kwestii lokalu na ul. Siennej i ewentualności startowania OFOP-u do konkursu na inkubator dla organizacji warszawskich. Podtrzymano stanowisko, że OFOP będzie się starał o większy lokal z inną/ymi organizacją/ami i nie będzie wchodził w działania na poziomie miasta.
Ze względu na fakt braku informacji z Sądu o zatwierdzeniu zmian w statucie, jest problem z Zarządem i innymi zmianami przyjętymi na Walnym Zebraniu w listopadzie 2007 r. oraz z ewentualnymi kolejnymi zmianami w Statucie. Do 30 czerwca – Walne musi przyjąć sprawozdanie finansowe za 2007 rok. Ostatecznie ustalono, że Walne Zebranie zostanie zwołane na 13 czerwca i będzie poświęcone przyjęciu dokumentów finansowych, zmianom w Zarządzie oraz promocji spółdzielni.
Z inicjatywy Ireny Fugalewicz i Agnieszki Zowczak Zarząd OFOP ustanowił kryteria dot. wspólnych projektów do PO KL.
Ponadto Monika Kozieł przedstawiła sytuację finansową i wydatki w układzie miesięcznym. Rozstrzygnięto wątpliwości dotyczące sposobu finansowania z wniosku do PO KL.
Kwestie organizacyjne:
– przygotować i rozesłać do Zarządu dokładną instrukcję logowania się do kalendarza „Google” oraz uzupełnić pliki na grupie dyskusyjnej Zarządu,
– sprawdzić i ew. poprawić zbiorczy adres [email protected],
– poszukać kandydatów za pośrednictwem Narodowego Centrum Kultury (ds. wizerunku) oraz Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych (specjalizacja dot. sektora pozarządowego),
– usprawnić pisanie projektów i wniosków o granty,
– wdrożyć zasady głosowania,
– pilnować terminowości sprawozdawczości reprezentantów OFOP-u w ciałach zewnętrznych (komisjach, zespołach, komitetach itp.).