Skrót z posiedzenia Zarządu 12 lipca 2007

W dniu 12 lipca 2007 roku odbyło się zebranie Zarządu OFOP poświęcone głównie tematom:1. Omówienie uwag/propozycji Zarządu do Statutu i strategii OFOP na najbliższe 3 lata (przed spotkaniem grupy roboczej w dn. 13. VII).

2. Wykluczenie, na mocy uchwały Walnego Zebrania 8/12/2006, z grona członków OFOP organizacji zalegających ze składkami członkowskimi za lata 2004 – 2005.

3. Omówienie roli przedstawicieli OFOP w Komitecie Koordynującym NSRO i Komitecie Monitorującym PO KL.

4. Przyjęcie Fundacji „Allternet” w szeregi OFOP-u.

Ad.1) Członkowie Zarządu nie zgłosili propozycji do zmian w Statucie. W trakcie dyskusji nad propozycjami Zarządu do planowanej strategii zgłoszono następujące uwagi:
– Jan Bazyl zaproponował, aby strategia obejmowała nie tylko konkretne cele i działania, ale również harmonogram wdrażania oraz wskazanie jednocześnie po 1 osobie z Zarządu i z biura odpowiedzialnych za realizację konkretnych punktów;
– Marcin Dadel dodał, że strategia powinna rozpoczynać się od opisu sytuacji wyjściowej, następnie zawierać cele i oczekiwane rezultaty (wraz ze wskaźnikami). Ponadto zwrócił uwagę, aby grupie roboczej przekazać aktualną strategię i informację o podziale na obszary pracy, według których odpowiedzialnością podzielił się Zarząd.

Zdaniem Marcina Dadela strategia powinna być zbudowana wokół 3 następujących obszarów:
1) działania wobec organizacji członkowskich (wachlarz usług, w tym szkolenia, wzrost liczbowy, angażowanie członków w działania Federacji), wewnętrzna procedura audytowa, uruchomienie Funduszu Pożyczkowego,
2) działania na zewnątrz: rzecznictwo – określenie priorytetowych problemów, kluczowych kwestii dla III-go sektora, mechanizm działań podejmowanych rzeczniczych (w tym współpraca z ekspertami); monitoring – koordynacja pracy przedstawicieli OFOP-u w ciałach zewnętrznych, monitoring środków finansowych przeznaczanych na rozwój społeczeństwa obywatelskiego w Polsce, monitoring realizacji obietnic wyborczych dot. sektora pozarządowego;
3) wzmacnianie instytucjonalne Federacji – rozwój merytoryczny pracowników biura, stabilizacja finansowa, lokal – od inwestowania w ten obszar zależą w dużym stopniu sukcesy na pozostałych polach.
Zarząd przyjął procedurę udzielania rekomendacji. Rekomendacja (uchwałą Zarządu) będzie udzielana, jeśli organizacja członkowska: ma uregulowaną sytuację ze składkami w OFOP-ie, dostarczy sprawozdanie finansowe i merytoryczne, spełni pozostałe „twarde” warunki członkostwa w OFOP-ie, jak również będzie aktywnym członkiem Federacji.
Zarząd omówił też propozycje do zmian w Statucie zgłoszone przez pana Ryszarda Sawę z Fundacji Życzliwy Przedsiębiorca w Polsce.

Ad. 2) Wykluczenie organizacji zalegających ze składkami członkowskimi za lata 2004-2005.

Uchwała Zarządu OFOP nr 14/2007

1. Na podstawie § 17 pkt 2 Statutu Zarząd wnioskuje do Walnego Zebrania o wykluczenie z grona członków Federacji następujących organizacji:
­ Fundacja Kolegium Europy Wschodniej
­ Fundacja Mielnica
­ Fundacja Nasza Ziemia
­ Fundacja Pomocy Wzajemnej „Barka”
­ Fundacja Pożywienie Darem Serca
­ Fundacja Rozwoju Gminy Zelów
­ Fundacja Szansa
­ Fundacja Wspólna Droga
­ Ogólnopolskie Stowarzyszenie Liderów Działań Psychospołecznych
­ Polski Związek Esperantystów
­ Regionalne Stowarzyszenie „Centrum Integracji Społecznej”
­ Społeczne Stowarzyszenie Edukacyjno-Teatralne Stacja Szamocin
­ Stowarzyszenie „Przedsiębiorczość”
­ Stowarzyszenie „Tratwa”
­ Stowarzyszenie „Moja i Twoja Nadzieja” Centrum Integracji Społecznej
­ Stowarzyszenie Anno Domini
­ Stowarzyszenie Attac
­ Stowarzyszenie Kulturalne MEM
­ Stowarzyszenie Młoda Europa
­ Stowarzyszenie Młodych Animatorów Kultury SMAK
­ Stowarzyszenie Młodzieży SMART
­ Stowarzyszenie na rzecz Pomocy Rodzinie i Poradnictwa Specjalistycznego „Synapsa”
­ Stowarzyszenie Pomocy Rehabilitacji i Turystyki Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej
­ Stowarzyszenie Popierania Inicjatyw Społecznych
­ Towarzystwo Ochrony Kultury Zgierza
­ Towarzystwo Przyjaciół 4 Kontynentów
­ Towarzystwo Rozwoju Gminy Płużnica
­ Wrocławski Sejmik Osób Niepełnosprawnych
­ Związek Harcerstwa Rzeczpospolitej
­ Dzieło Odbudowy Miłości D.O.M.
­ Łomżyńskie Stowarzyszenie Krótkofalowców
z powodu niewywiązywania się z obowiązków Członka (§17 pkt 1a), w tym: płacenia składek (§ 10 2 c).

2. Uchwała niniejsza została podjęta jednomyślnie.

Ad. 3) Komitet Monitorujący PO KL – OFOP jest zainteresowany informacjami, czym się zajmuje Komitet: ważne są roczne plany działań, kontakt z członkami podkomitetów regionalnych itp. Ze strony Marcina Dadela padła propozycja, aby zorganizować spotkanie przedstawicieli OFOP-u i organizacji współpracujących z Federacją zasiadających w komitetach, podkomitetach i ciałach o podobnym charakterze oraz wypracować procedurę otrzymywania informacji zwrotnej. Agata Wiśniewska przypomniała, że projekt dot. wzmocnienia członków komitetów i podkomitetów z ramienia organizacji pozarządowych jest złożony do Funduszu Współpracy w ramach tzw. Funduszy Norweskich i czekamy na informację o wynikach konkursu. Podobne uwagi dotyczyły roli przedstawicieli OFOP w Komitecie Koordynującym Narodowe Strategiczne Ramy Odniesienia.

Ad.4) Wniosek o przyjęcie w szeregi OFOP Fundacji „Allternet” z Warszawy.

Uchwała Zarządu OFOP nr 15/2007

1. Zarząd podjął uchwałę o przyjęciu Fundacji „Allternet” z siedzibą w Warszawie w poczet członków OFOP.
2. Uchwała została podjęta jednogłośnie.