Walne Zebranie 13 czerwca 2008

13 czerwca 2008 r. w Budynku Naczelnej Organizacji Technicznej na ul. Czackiego 3/5 w Warszawie odbyło się Walne Zebranie Członków OFOP.

Ponieważ w I terminie nie było qorum, zebranie rozpoczęło się w II terminie, tj. o godz. 11.30.
W oczekiwaniu na drugi termin Piotr Frączak zaproponował uczestnikom przedstawienie się i opowiedzenie o organizacji, którą reprezentują, również o problemach, na jakie organizacja napotyka w swojej działalności.

Piotr Frączak otworzył zebranie w drugim terminie przy obecnych 24 reprezentantach organizacji członkowskich.

Przedstawiono regulamin Walnego Zebrania oraz przyjęto poprawki.

walne_2008

Od lewej: Agata Wiśniewska, Anna Mazgal, Karolina Pomian, Dariusz Supeł, Agnieszka Zowczak

Na Przewodniczącego Zebrania wybrano Dariusza Supła ze Związku Harcerstwa Polskiego, na Wiceprzewodniczącą Karolina Pomian z Regionalnego Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych, zaś na Sekretarza – Agnieszkę Zowczak z Federacji Organizacji Służebnych MAZOWIA.

Po przegłosowaniu całości porządku obrad, Dyrektor biura Agata Wiśniewska przedstawiła sprawozdanie za rok 2007, do którego nie zgłoszono żadnych pytań.

Przedstawicielka Komisji Rewizyjnej Anna Amsterdamska przedstawiła jednogłośną rekomendację Komisji Rewizyjnej przyjęcia merytorycznego i finansowego sprawozdania za rok 2007.

Następnie Agata Wiśniewska przedstawiła krótką informację o działaniach bieżących.

W dalszej części przystąpiono do głosowania uchwały przejściowej. Dariusz Supeł wyjaśnił, że należy formalnie doprecyzować kwestię czasu trwania obecnej kadencji Zarządu w związku ze zmianami statutu dokonanymi podczas ostatniego Walnego Zebrania. Piotr Zalewski zaproponował, aby zapewnić ciągłość w Zarządzie w następnych wyborach, na okres dwóch lat kandydować powinni członkowie obecnego Zarządu. Urszula Jaworska zgłosiła wniosek, aby przed następnym wyborczym Walnym Zebraniem ogłosić zgłaszanie kandydatur na dwa tygodnie przed Walnym Zebraniem, aby zapewnić wszystkim zapoznanie się z dorobkiem kandydatów na członków Zarządu.

Przystąpiono do głosowania nad uchwałą przejściową. Postanowiono, że wybory władz zgodnie ze zmienionym Statutem, przyjętym w listopadzie 2007 r., odbędą się po zakończeniu kadencji władz obecnych.

Anna Mazgal omówiła plany strategiczne OFOP-u w obszarach konsultacji i rzecznictwa. Dalsza dyskusja dotyczyła pracy z parlamentarzystami. Anna Mazgal przedstawiła przykłady sprawnej i dobre współpracy. Zaznaczano również, jak duże znaczenie ma naciskanie na rząd i ustalenie właściwego harmonogramu prac z parlamentarzystami.

Agata Wiśniewska omówiła plany strategiczne dot. reprezentacji i samoorganizacji. Teresa Hernik i Jerzy Kwaczyński poruszyli kwestie usytuowania organu dialogu obywatelskiego. Zarządzanie tymi sferami należy do ministerstw, dlatego te działania nakierowane są na premiera, a nie prezydenta.

Po przerwie Piotr Frączak przytoczył wnioski z kuluarów – skomentował, że następują próby wsparcia prac Komitetów Monitorujących z pomocą innych partnerów społeczno-ekonomicznych. OFOP chce wspierać działania organizacyjne, wspierać rzeczywiste działania, wspomagać organizacje w ich kontaktach z przedstawicielami NGO’s w regionach, którzy mają rzeczywiste możliwości działania.

Nastąpiła prezentacja Dariusza Supła nt. siły OFOP jako reprezentacji, federacji organizacji pozarządowych. Przedstawił koncepcję członkostwa w OFOP jako nobilitacji. Stwierdził, że potrzebne jest stworzenie jasnych zasad, kryteriów, standardów aktywnego uczestnictwa w OFOP, a także kryteriów odejścia z federacji.

Rozpoczęto dyskusje nad kryteriami, którymi powinien kierować się OFOP przyjmując nowych członków. Jacek Weiss stwierdził że kryteria powinny pozostać formalne. Stwierdził, że OFOP ma demokratyczną strukturę, powinien zostać organizacją, do której każdy może wstąpić. Zebrani zgodzili się, co do potrzeby elementu promocji i konieczności dobrych przykładów. Zaproponowano, by logo OFOP-u pojawiło się stronach internetowych organizacji członkowskich oraz w materiałach. Zgodzono się, co do konieczności wspólnego promowania trzeciego sektora. Jako przykład wspólnego, udanego działania, Irena Fuglewicz podała kampanię na rzecz 1 %. Kończąc dyskusję Dariusz Supeł podziękował za propozycje, które będą materiałem do przemyśleń, dyskutowania o tym, szukania dróg realizacji.

Zwrócono również uwagę na znaczenie członkostwa wspierającego. Członkiem wspierającym może zostać każda osoba, nie tylko prawna. Do tej pory w OFOP-ie ta możliwość nie została dobrze wykorzystana.

Następnie otwarto kolejną część posiedzenia – wybory uzupełniające do zarządu OFOP, spowodowane złożeniem w dniu 29 maja 2008 r. rezygnacji z funkcji członka Zarządu i Prezesa Zarządu przez Marcina Dadela z Centrum Inicjatyw Obywatelskich.

Zgłoszono Piotra Drygałę ze Stowarzyszenia Zielone Zagłębie, które kiedyś działało kiedyś na rzecz młodzieży, teraz działa w regionie na rzecz federalizacji sektora. Jako drugą kandydatkę zgłoszono Teresę Rękosiewicz z Fundacji ODZEW – zajmującej się skutkami transformacji na terenie wielkopolskiego.

Kandydaci powiedzieli kilka słów o sobie i swojej działalności.

Lista została zamknięta. Nastąpiło wyjaśnienie procedury głosowania. Do Komisji Skrutacyjnej zostały zgłoszone 2 osoby –Teresa Hernik i Anna Amsterdamska. Przegłosowano ich kandydatury do komisji. W wyniku głosowania członkiem Zarządu został Piotr Drygała.

Poproszono o wystąpienie Kubę Wygnańskiego ze stowarzyszenia na rzecz FIP, który zaprosił obecnych na Ogólnopolskie Forum Inicjatyw Pozarządowych, które odbędzie się we wrześniu w Warszawie. Przedstawił historię OFIP i program tegorocznego forum.

 

Przystąpiono do wyborów Prezesa Zarządu. Przedstawiono wszystkich Członków Zarządu:

Wiceprezes Piotr Frączak,
Wiceprezes Urszula Jaworska

Członkowie: walne1_2008

Karolina Pomian
Dariusz Supeł
Irena Fugalewicz
Agnieszka Zowczak
Piotr Drygała
Lidia Urbaniak (nieobecna)
Paweł Korliński (nieobecny).

Karolina Pomian zgłosiła kandydaturę Piotra Frączaka. Kandydat zgodził się i proszony o wypowiedź, powiedział, że na ten rok trzeba kontynuować rozpoczęte dotychczas prace i liczy na to, że mu się uda doprowadzić wszystko do końca. Wobec braku innych kandydatów przystąpiono do głosowania, w wyniku którego Piotr Frączak został Prezesem Stowarzyszenia.

Piotr Frączak zaprezentował pomysł powołania spółdzielni przy OFOP. Utworzenie spółdzielni wynikło z decyzji sprzed 2 lat, kiedy ustalono, że OFOP ma rozpocząć działalność gospodarczą i stwierdzono, że najlepszą formą będzie spółdzielnia osób prawnych założona przez organizacje pozarządowe.

Następnie Teresa Hernik, członkini Rady Działalności Pożytku Publicznego wypowiedziała się na temat działalności tejże Rady. W jej działaniu zauważyła pewne nieprawidłowości, padły gorzkie wnioski, że podczas konsultacji w ramach uzgodnień międzyresortowych nie ma możliwości rzetelnego skonsultowania, jest za dużo dokumentów do konsultacji. Mówczyni wypowiedziała się nt. trudności we współpracy z Ministerstwem Finansów – jest to najtrudniejszy bastion do pokonania, duża rotacja na stanowiskach, niektórzy ministrowie przyprowadzają swoich doradców i tylko informują nt. decyzji. Wypowiedziała się nt. mechanizmu 1%. Nie udało się przeforsować starego sposobu odprowadzania 1% na OPP. Aktualnie pojawiają się problemy w zapisaniu, na kogo idzie 1% – czy na centralę czy na oddział. Przelewy następują po 3 miesiącach. Informacja z US jest szczątkowa, zależy to od danego urzędu, czasem nie ma informacji, kto przekazał środki. Teresa Hernik wyraziła opinię, że być może po fakcie wróci się do starego systemu lub też zmieni się wzór druku. Poprosiła o zgłaszanie propozycji, rozwiązań do Departamentu Pożytku Publicznego MPiPS.

Podziękowała za opinie i oceny z OFOP, były one rzetelne, można było z nich wysnuć konkretne wnioski. Stwierdziła, że można się szczycić z przynależności do OFOP – były to bowiem dobre merytorycznie rozwiązania.

Urszula Jaworska złożyła podziękowania w imieniu Zarządu za rzetelną, owocną pracę biura Federacji.

Nowo wybrany Prezes Piotr Frączak wypowiedział się nt. osób niepełnosprawnych – Zarząd będzie się starał reprezentować także i te problemy. W kwestii czarnego PR – zaproponował zgłaszanie takich przypadków, żeby pomyśleć o możliwościach reagowania na takie sytuacje.

Agata Wiśniewska poinformowała o nowym biuletynie informacyjnym, wysyłanym do partnerów Federacji i zaproponowała możliwość zgłaszania przez organizacje członkowskie adresatów.

Na tym zakończono Walne Zebranie OFOP.