Równość szans kobiet i mężczyzn jednym z tematów panelowych konferencji „Efekty i wyzwania Europejskiego Funduszu Społecznego w Polsce”

Tematyka równości szans mężczyzn i kobiet oraz realizacja standardu minimum były przedmiotem debaty na jednym z paneli, które odbyły się podczas corocznej konferencji podsumowującej wdrażanie i osiągnięcia Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Tematyka równości szans mężczyzn i kobiet oraz realizacja standardu minimum były przedmiotem debaty na jednym z paneli, które odbyły się podczas corocznej konferencji podsumowującej wdrażanie i osiągnięcia Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

 

W dyskusji udział wzięli:

  • Dorota Bortnowska – zastępca dyrektora Departamentu Zarządzania EFS, MRR – moderator
  • Marta Rawłuszko – współautorka poradnika „Zasada równości szans kobiet i mężczyzn w projektach PO KL”
  • Katarzyna Głowacka-Rochebonne – Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Równych Szans, Komisja Europejska
  • Jarosław Wesołowski – zastępca dyrektora Wydziału EFS, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego

Słowo wstępne wygłosiła Dorota Bortnowska, przedstawiając agendę działań na rzecz równości szans płci w PO KL. Padło jednoznaczne stwierdzenie, że odstąpienie przez MRR od pełnego zastosowania zasady standardu minimum w roku 2010 nie jest wynikiem jakiegoś ugięcia się IZ przed presją ze strony licznych głosów niezadowolenia. Standard minimum zostanie wprowadzony, zdaniem Doroty Bortnowskiej wcześniej potrzeba jednak dodatkowych działań promocyjno-szkoleniowych celem podniesienia świadomości społecznej.

Planowane na rok najbliższy działania:

  1. Szkolenia z zasady równości szans, w tym standardu minimum dla członków Komisji Oceny Projektów, pracowników ROEFS-ów, kadry kierowniczej i pracowników IP i IP2 oraz członków komitetów monitorujących
  2. Powołanie Grupy Roboczej ds. Zasady Równości Kobiet i Mężczyzn, odpowiedzialnej za promocje równości szans w PO KL
  3. Organizacja konferencji dot. zasady równości szans kobiet i mężczyzn
  4. Certyfikacja instytucji, zastosowanie wskaźnika Gender Index do oceny przestrzegania zasady równości w instytucjach odpowiedzialnych za realizację PO KL

Poza wymienionymi powyżej działaniami, wydawane będą publikacje, promowane dobre praktyki oraz uruchomione zostaną dodatkowe konsultacje telefoniczne/e-mailowe oraz internetowe FAQ.

Marta Rawłuszko przedstawiła dotychczasowe doświadczenia związane z równością kobiet i mężczyzn w Inicjatywie Wspólnotowej EQUAL, SPO RZL oraz PO KL. Najczęstszymi barierami we wprowadzania zasady w życie było jej niewłaściwe rozumienie, utożsamianie z udziałem płci 50/50 oraz niewidoczność perspektywy równości szans na poziomie analizy sytuacji i definiowania celów projektowych.


W dalszej kolejności swoją prezentację przedstawiła Katarzyna Głowacka-Rochebonne, koncentrując się głównie na osadzeniu zasady równości kobiet i mężczyzn w prawodawstwie i tradycji Unii Europejskiej, oraz aktualnej sytuacji kobiet i mężczyzn na europejskim rynku pracy. Na zakończenie członkini Komisji Europejskiej omówiła wybrane dobre praktyki promujące równość szans na poziomie krajowym we Francji i Belgii.

Jako ostatni w kolejności głos zabrał Jarosław Wesołowski, prezentując praktykę i doświadczenia związane z równością szans na terenie województwa śląskiego.

 

Wielka szkoda, że pomimo dwóch godzin przeznaczonych w programie konferencji na poszczególne panele, zabrakło czasu na dyskusję i pytania ze strony licznie zgromadzonych na sali osób. Problematyka równościowa jest jednym z tematów budzących aktualnie wiele kontrowersji, pełnym niejasności i niedopowiedzeń. Zamiast rzetelnej debaty odbyło się spotkanie promocyjne, na którym wszyscy paneliści mieli takie same poglądy, jednoznacznie opowiadające się za jak najszerszym stosowaniem zasady równości szans kobiet i mężczyzn w jej dotychczasowym kształcie. Trudno będzie przekazać wiedzę i przekonać choć część nieprzekonanych, stosując jedynie materiały szkoleniowe, posługując się suchymi danymi, a unikając podejmowania faktycznej dyskusji.

 

Wszystkie materiały z konferencji, w tym powyższe prezentacje, znajdziecie Państwo tutaj.