Zmiany dot. PO KL

Pod koniec grudnia 2009 r. zostały opubikowane nowelizacje „Wytycznych w zakresie kwalifikowania wydatków w PO KL” oraz „Zasad dokonywania wyboru projektów w ramach PO KL”.

Pod koniec grudnia 2009 r. zostały opubikowane nowelizacje „Wytycznych w zakresie kwalifikowania wydatków w PO KL” oraz „Zasad dokonywania wyboru projektów w ramach PO KL”.

 

Obydwa dokumenty przeszły przez proces konsultacji społecznych. Obok zaktualizowanych wersji Ministerstwo Rozwoju Regionalnego opublikowało zestawienie otrzymanych uwag z infromacją, które i dlaczego przyjęto bądź odrzucono.

Wytyczne w zakresie kwalifikowania wydatków w PO KL

Nowym rozwiązaniem jest wprowadzenie możliwości rozliczania niektórych kosztów bezpośrednich ryczałtem: Beneficjent nie ma obowiązku zbierania ani opisywania dokumentów księgowych w ramach projektu na potwierdzenie poniesienia wydatków, które zostały wykazane jako wydatki bezpośrednie rozliczane ryczałtem, w związku z tym dokumenty te nie podlegają kontroli na miejscu. Niemniej jednak Beneficjent powinien posiadać odpowiednią dokumentację potwierdzającą wykonanie uzgodnionych rezultatów/produktów/zadań w zatwierdzonym wniosku o dofinansowanie.

Na skutek uwag zgłoszonych w procesie kosnultacji (m.in. przez OFOP), nie wprowadzono ograniczeń procentowych dotyczących kosztów zarządzania projektem, jednak: Założeniem IZ jest kierowanie wsparcia do uczestników projektu, natomiast koszty zarządzania projektem, w tym koszty personelu zarządzającego oraz promocji projektu powinnyć ponoszone w racjonalnej wysokości. Niemniej jednak zakłada się, iż podczas kolejnej nowelizacji Wytycznych zostaną wprowadzone ograniczenia dla kosztów zarz ądzania projektem.

Z kolei w przypadku wkładu niepieniężnego, kwotę wydatków potwierdzają dokumenty księgowe o wartości dowodowej równoważnej fakturom.

  

Szczegółowy opis zmian oraz aktualna wersja „Wytycznych …” wraz z zestawieniem uwag

znajduje się na stronie internetowej MRR.

  

Zasady dokonywania wyboru projektów w ramach PO KL

Do zmian należy m.in. skrócenie terminów oceny merytorycznej wniosków w ramach konkursów zamkniętych – do maksymalnie 80 dni, bez względu na liczbę wniosków ocenianych przez Komisję Oceny Projektów.

  •  
  • Szczegółowy opis zmian oraz aktualna wersja „Zasad …” wraz z zestawieniem uwag
    znajduje się na
    stronie internetowej MRR.

    ***

    OFOP zgłosił uwagi do obydwu dokumentów: