Opinie EKES 2006 rok

Opinia EKES w sprawie komunikatu Komisji „Realizacja partnerstwa na rzecz wzrostu gospodarczego i zatrudnienia…” (grudzień 2006)

Opinia EKES w sprawie Działalność wolontariacka: jej rola w społeczeństwie europejskim i jej oddziaływanie (grudzień 2006)

Opinia EKES w sprawie Zielonej księgi w sprawie europejskiej inicjatywy na rzecz przejrzystości (październik 2006)

Komisja Europejska jest świadoma potrzeby ustanowienia ram mających na celu zwiększenie przejrzystości między instytucjami UE i lobbystami, a jednocześnie poprawienia jakości informacji przekazywanych społeczeństwu na temat beneficjentów funduszy, które rozdysponowuje w ramach swych różnych obszarów polityki. W tym kontekście Komisja uruchomiła „europejską inicjatywę na rzecz przejrzystości”.

Opinia EKES w sprawie turystyki socjalnej w Europie (wrzesień 2006)

Sytuacja w turystyce omawiana jest z różnych perspektyw: gospodarczej, społecznej i ochrony środowiska naturalnego, z punktu widzenia istotnego znaczenia turystyki dla całej gospodarki europejskiej oraz dla gospodarek niektórych państw, czy wreszcie jej pozytywnego wkładu w dobrobyt i zatrudnienie w Europie. Wszystkie powyższe czynniki składają się na obraz sektora dysponującego znacznym potencjałem, charakteryzującego się stabilnością i wzrostem. Z drugiej strony zaznacza się również, że turystyka wiąże się z różnymi problemami i zagrożeniami takimi jak: sezonowość, korzystanie, niekiedy nadmierne, z zasobów naturalnych, brak należytego poszanowania dla dziedzictwa kulturowego oraz dla lokalnego otoczenia, jak również obawy związane ze zjawiskiem terroryzmu. Czynniki te sprawiają, że z turystyką wiążą się pewne istotne wyzwania. Do wyzwań tych należy zaliczyć potrzebę zapewnienia powszechnego dostępu do turystyki, jej rzeczywisty wkład w rozwój wielu państw na całym świecie, równowagę w dziedzinie ekologii, stabilne i wartościowe miejsca pracy oraz wkład w pokój na świecie. W przypadku sektora o strategicznym znaczeniu, jakim dla Europy jest turystyka, sprostanie powyższym wyzwaniom jest jednym z warunków powszechnej poprawy jakości życia.

Opinia EKES w sprawie białoruskiego społeczeństwa obywatelskiego (wrzesień 2006)

Opinia EKES dotycząca Strategii tematycznej w sprawie zrównoważonego wykorzystywania zasobów naturalnych (lipiec 2006)

Opinia EKES w sprawie Roli organizacji społeczeństwa obywatelskiego w stosowaniu wspólnotowej polityki spójności i rozwoju regionalnego (lipiec 2006)

Polityka spójności od dawna budzi żywe zainteresowanie Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego. Zainteresowanie Komitetu wynikało zawsze m.in. z przekonania, podzielanego przez Komisję Europejską, że efektywność polityki spójności zależy w znacznym stopniu od właściwego zaangażowania podmiotów gospodarczych i społecznych, jak również innych organizacji społeczeństwa obywatelskiego […].

Opinia EKES w sprawie przyszłości usług użyteczności publicznej (lipiec 2006)

Opinia EKES w sprawie Przeglądu strategii zrównoważonego rozwoju (maj 2005)

Kandydaci NGO do EKES

Opinia EKES w sprawie Elastyczność i pewność zatrudnienia (flexicurity): przypadek Danii (maj 2006)

Opinia EKES w sprawie komunikatu KE – Pracując razem, pracując lepiej: Nowe ramy otwartej koordynacji polityk ochrony socjalnej i integracji społ. UE

Opinia EKES dotycząca sytuacji osób niepełnosprawnych w rozszerzonej UE: Europejski Plan Działania na lata 2006 – 2007 (kwiecień 2006)

Europejski plan działania w sprawie niepełnosprawności (PDN), przyjęty w roku 2003 jako wieloletni w perspektywie do 2010, ma na celu włączenie problematyki niepełnosprawności do wszystkich właściwych polityk Unii Europejskiej oraz opracowanie konkretnych działań na rzecz zapewnienia lepszej integracji osób niepełnosprawnych w społeczeństwach europejskich. W pierwszej fazie PDN podstawowym priorytetem było zapewnienie dostępu osób niepełnosprawnych do rynku pracy, wykorzystanie technologii informacyjno-komunikacyjnych oraz zapewnienie dostępu do budynków publicznych. W drugiej fazie PDN działania koncentrują się na zapewnianiu aktywnego udziału osób niepełnosprawnych w społeczeństwie, dostępu do odpowiedniej jakości usług w zakresie wsparcia, opieki i ochrony zdrowia, większej dostępności towarów i usług oraz zwiększaniu zdolności analitycznych UE.

Opinia EKES w sprawie zapobiegania przestępczości nieletnich (marzec 2006)

Przestępczość młodocianych staje się obecnie jednym ze zjawisk wywołujących coraz większe zaniepokojenie społeczeństw europejskich. Należy jednak zaznaczyć, że zachowania nieletnich są często społecznie bardziej zauważalne niż zachowania dorosłych. W ten sposób postrzeganie społeczne młodych sprawców wykroczeń staje się szczególnie nieprzychylne. Znaczenie, jakie społeczeństwo europejskie przyznaje zjawisku przestępczości młodocianych, wymaga wypracowania skutecznych reakcji, opierających się na trzech filarach, tj.: prewencji, środkach karno-wychowawczych oraz integracji społecznej.

Opinia EKES w sprawie wykonania, wyników i ogólnej oceny Europejskiego Roku Osób Niepełnosprawnych 2003 (luty 2006)

Europejski Rok Osób Niepełnosprawnych ogłoszony został decyzją Rady UE z 3 grudnia 2001. Kampania trwała w rzeczywistości niemal półtora roku od momentu rozpoczęcia prac przygotowawczych w połowie 2002 roku oraz dysponowała ograniczonym budżetem środków wspólnotowych w wysokości około 12 milionów euro.

Opinia EKES w sprawie Praw podstawowych i sprawiedliwości (styczeń 2006)

Przedstawiona przez Komisję propozycja ustanowienia programu ramowego „Prawa podstawowe i sprawiedliwość” jest elementem zbioru propozycji, których celem jest zapewnienie odpowiedniego wsparcia dla programu haskiego w ramach perspektyw finansowych 2007-2013. Programy szczegółowe dotyczą m.in. „Walki z przemocą (Daphne) oraz profilaktyki i informacji antynarkotykowej” i „Wymiaru sprawiedliwości w sprawach cywilnych”. W swoich propozycja Komisja Europejska kładzie nacisk na uproszczenie i racjonalizację istniejącego wsparcia finansowego w obszarze wolności, sprawiedliwości i bezpieczeństwa, w celu zapewnienia większej elastyczności w procesie ustalania priorytetów i zwiększenia ogólnej przejrzystości.