MS: Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej – zmiana zasad w trakcie

Ministerstwo nie przyznało dotacji organizacjom udzielającym pomocy kobietom pokrzywdzonym przestępstwem jako powód podając „zawężenie pomocy tylko do określonej grupy pokrzywdzonych, podczas gdy dysponent funduszy szczególną wagę przyłożył do zapewnienia możliwej kompleksowej realizacji pomocy wszystkim pokrzywdzonym przestępstwem”.

  1. Pod datą 30 października 2015 roku opublikowano ogłoszenie.
  2. W listopadzie (brak daty na dokumencie) dokonano zmian.
  3. 18 grudnia 2015 r. rozstrzygnięto konkurs.

Koalicja Równych Szans wystosowała apel do Pełnomocnika ds. Równego Traktowania wskazując na konieczność „zwrócenia uwagi resortowi sprawiedliwości na konieczność zapewnienia równego dostępu do środków publicznych organizacjom chroniącym prawa kobiet i dzieci”. Apel wyniknął z faktu, że dofinansowania nie otrzymały: Lubuskie Stowarzyszenie na rzecz Kobiet „Baba”, Centrum Praw Kobiet i Fundacja Dzieci Niczyje, z uwagi – jak napisano w piśmie sygnowanym przez przedstawiciela Wydziału ds. pokrzywdzonych przestępstwem i promocji mediacji z Departamentu współpracy międzynarodowej i praw człowieka – „na jedynie minimalny sposób realizacji zadania poprzez skierowanie oferty pomocy tylko dla kobiet pokrzywdzonych przestępstwem co powoduje zawężenie pomocy tylko do określonej grupy pokrzywdzonych, podczas gdy dysponent funduszy szczególną wagę przyłożył do zapewnienia możliwej kompleksowej realizacji pomocy wszystkim pokrzywdzonym przestępstwem.”
(źródło Apel Koalicji Równych Szans do Pełnomocnika ds. Równego Traktowania opublikowany na ngo.pl http://wiadomosci.ngo.pl/wiadomosc/1919731.html)