MEN po raz drugi unieważnia nabór w ramach PO WER 2.16 na wsparcie konsultacji społecznych planowanych zmian w oświacie

MEN po raz drugi unieważniło bez podania przyczyny nabór na partnera w PO WER 2.16 na wsparcie konsultacji społecznych, 14 dni po upływie terminu na składanie ofert. Dzień przed ogłoszeniem naboru minister Zalewska w Sejmie informowała, że konkretna fundacja zajmie się konsultacjami zmian w systemie oświaty.

  1. MEN ogłosiło nabór na partnera, a celem partnerstwa miało być „wspólne przygotowanie oraz realizacja projektu mającego na celu wsparcie przeprowadzenia – w trakcie procesu legislacyjnego – pogłębionych konsultacji społecznych dotyczących opracowania ustawy regulującej system finansowania zadań oświatowych w Polsce”. Następnie wspólny projekt miał być złożony do KPRM w odpowiedzi na konkurs nr POWER.02.16.00–IP.06–00–007/16.
  2. Następnie, 14 dni po upływie terminu składania ofert, unieważniło nabór bez podania przyczyny.
  3. Podobna sytuacja miała miejsce w lutym br. Wtedy unieważnienie nastąpiło już po wyborze partnera – Federacji Inicjatyw Oświatowych. Następnie w kwietniu, w drugim naborze, wybrana została fundacja Rzecznik Praw Rodziców, naboru nie unieważniono, ale MEN i RPP nie otrzymały dofinansowania, ich wspólny projekt (jeśli został złożony – oczekujemy na odpowiedź KPRM) nie spełnił formalnych wymogów. Bardziej szczegółowy opis znajduje się w Repozytorium. Nie mamy jeszcze informacji z MEN, ile podmiotów złożyło oferty w tym naborze. Wiemy o co najmniej dwóch organizacjach, ponieważ tę obserwację otrzymaliśmy za pomocą formularza zgłoszeniowego.
  4. W dzień poprzedzający opublikowanie ogłoszenia o naborze, minister Zalewska w Sejmie zapowiadała, że konsultacjami zmian w ustawie o systemie oświaty zajmie się FRSE – Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji będąca fundacją Skarbu Państwa ustanowioną przez MEN. Sądząc po dostępnych informacjach i po nazewnictwie wydaje się, że proces tych konsultacji będzie odrębny od konsultacji zapowiadanej ustawy regulującej system finansowania zadań oświatowych będącej przedmiotem wyżej opisanego konkursu. W toku dalszych prac okaże się, czy powstaną dwie odrębne ustawy czy też kwestie związane z finansowaniem znajdą się w projekcie zmian ustawy o systemie oświaty.