Priorytety polskiej Prezydencji 2011

Po długich oczekiwaniach i dyskusjach, pojawiających się i „wyciszanych” propozycjach, 21 lipca Rząd przyjął wstępną listę priorytetów Prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej w 2 poł. 2011 r.

Po długich oczekiwaniach i dyskusjach, pojawiających się i „wyciszanych” propozycjach, 21 lipca Rząd przyjął wstępną listę priorytetów Prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej w 2 poł. 2011 r.

 

1. Wieloletnie Ramy Finansowe 2014-2020

2. Stosunki ze Wschodem

3. Rynek wewnętrzny

4. Wzmocnienie zewnętrznej polityki energetycznej UE

5. Wspólna polityka bezpieczeństwa i obrony

6. Pełne wykorzystanie kapitału intelektualnego Europy

 

Organizacje pozarządowe działające w sferach zbliżonych tematycznie do priorytetów na pewno znajdą coś dla siebie. Dla całego sektora, niejako instytucjonalnie, najważniejsze wydają sia dwa priorytety: Wieloletnie Ramy Finansowe 2014-2020 oraz Pełne wykorzystanie kapitału intelektualnego Europy.

Dyskusja i praca nad przyszłym okresem budżetowym UE trwa od ponad roku. Powoli zapadają decyzje, które będą rzutować na konkrety, z którymi będziemy mieć do czynienia w kolejnym okresie programowania (np. funkcjonowanie Europejskiego Funduszu Społecznego, możliwość lub jej brak finansowania projektów z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Europejskiego Funduszu Społecznego jednocześnie, obszary wsparcia). W przyszłym okresie programowania pieniędzy będzie realnie mniej, choć być może stosunek procentowy kwoty, jaką Polska otrzyma, będzie podobny, jak w latach 2007-2013. Jeśli organizacje nie chcą za jakieś dwa lata borykać się z odgórnymi założeniami, na jakich będą się opierać fundusze europejskie, powinny już teraz brać udział w dyskusjach nad przyszłością polityki spójności. Bowiem baza dla konkretnych zapisów dotyczące np. formuły konkursów, regrantingu, formalnych uwarunkowań projektów, wreszcie – zakresów tematycznych wsparcia, jest tworzona już teraz. I chociaż wydaje się, że udział w 2010 czy 2011 roku w konferencji nt. przyszłego budżetu UE to za wcześnie i nie da się przewidzieć efektów takiego zaangażowania, wiadomo jedno – później będziemy mieć mogli pretensje tylko do siebie, że o pewnych sprawach nie mówiliśmy jako środowisko obywiatelskie odpowiednio wcześniej. Chodzi m.in. o realny wymiar partnerstwa – zarówno na poziomie projektowym, jak również – co obecnie ważniejsze w kontekście budżetu 2014-2020 – na planowanie polityk publicznych i ich finansowania z pieniędzy Unii Europejskiej. W tym kontekście należy również zastanowić się nad formułą obecnych komitetów monitorujących programy operacyjne, czy realnie umożliwia wpływ partnerów społeczno-ekonomicznych (w tym organizacji pozarządowych) na realizację programów operacyjnych, planowanie projektów systemowych i konkursowych, monitoring efektywności wydawania środków unijnych?

Z kolei ostatni priorytet, pełne wykorzystanie kapitału intelektualnego Europy, został usytuowany w kontekście wzrostu gospodarczego i społecznego Unii Europejskiej. Krótkie rozwinięcie w komunikacie Rządu nie mówi nic więcej. Z ciekawością będziemy się przyglądać propozycjom wypełnienia tego hasła treścią, tym bardziej, że w Polsce powstają właśnie dwie strategie horyzontalne w tym obszarze: Strategia Rozwoju Zasobów Ludzkich (za koordynację odpowiada Minister Michał Boni jako przewodniczący Komitetu Rady Ministrów) oraz Strategia Rozwoju Kapitału Społecznego (za którą odpowiada Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego).

Działania w wyżej wymienionych obszarach priorytetowych będę wpisane w kontekst Europejskiego Roku Wolontariatu na rzecz aktywnego obywatelstwa, Europejskiego Kongresu Kultury,  problematyki osób niepełnosprawnych oraz Forum Rynku Wewnętrznego.

Szczegóły na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz prowadzonego przez MSZ portalu www.prezydencjaue.gov.pl.