Michał Braun
Przez lata zaangażowany w działania pozarządowe na różnych poziomach: lokalnym – jako lider jednej z najaktywniejszych organizacji pozarządowych w regionie, krajowym – jako członek zarządu Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych i europejskim jako reprezentant Polski na wielu międzynarodowych wydarzeniach związanych polityką społeczną. Dziś pracuje jako Radny Miasta Kielce, koordynator projektów społecznych i członek politycznego think-tanku Instytut Obywatelski. Absolwent Szkoły Reprezentacji i Partycypacji Społecznej.
Anna Brykczyńska
Od roku działam w kolektywie opiekującym się domkiem ,,Solatorium” oraz ogrodem społecznościowym ,,Motyka i Słońce” na Osiedlu Jazdów w Warszawie. Na Jazdowie pracuję też z inną organizacją, z dziećmi, na zajęciach kreatywnych o tematach krążących dookoła dobrej komunikacji z innymi oraz sobą, oraz uwazności na środowisko. Oprócz tego tańczę hip hop, house, popping ( wszystkie te tańce mieszczą się w definicji kultury hip hop) oraz jazz. Przez ostatni rok studiowałam Etnologię i Antropologię Kulturową. Uczę się francuskie oraz arabskiego i jestem uzależniona od codziennych dawek czytania o środowisku, naturalnym lub kulturowym.
Katarzyna Czayka-Chełmińska
Psycholożka, trenerka umiejętności społecznych, mediatorka rodzinna, coach, superwizorka Stowarzyszenia Trenerów Organizacji Pozarządowych. Specjalizuje się w szkoleniach dla trenerów, prowadzi spotkania i mediacje społeczne, wspiera w rozwoju organizacje pozarządowe. Założycielka i była prezeska zarządu Stowarzyszenia Mediatorów Rodzinnych; wiceprezeska Fundacji Szkoła Liderów. Współautorka metodologii Programu Liderzy PAFW.
Karolina Dreszer-Smalec
Prezeska Ogólnopolskie Federacji Organizacji Pozarządowych (OFOP). Absolwentka studiów doktoranckich na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od 2013 r. do 2020 wiceprezeska Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych (OFOP). Członkini Stowarzyszenia Dialog Społeczny. Od 2015 r. członkini Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego (EKES) jako reprezentantka polskich organizacji pozarządowych. Członkini zarządu Fundacji na rzecz Collegium Polonicum w Słubicach. Członkini Rady Programowej Lokalnej Grupy Działania Zielona Dolina Odry i Warty obsługującej oś LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.
Piotr Drygała
Pełnomocnik Prezydenta Miasta Dąbrowa Górnicza ds. społeczeństwa obywatelskiego. Członek Rady Działalności Pożytku Publicznego z ramienia Związku Miast Polskich. Związany z Ogólnopolską Federacją Organizacji Pozarządowych, Stowarzyszeniami Inicjatywa Dąbrowska oraz Dialog Społeczny. We wrześniu 2014 roku odznaczony przez Prezydenta RP za zasługi w działalności na rzecz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego w Polsce Złotym Krzyżem Zasługi. Jeden z laureatów Nagrody Obywatelskiej 25-lecia Samorządu Terytorialnego w Polsce.
Piotr Frączak
Członek honorowy OFOP, Fundacja im. Roberta Schumana. Pedagog, działacz społeczny. W latach 2001-2006 pracownik Instytutu Studiów Politycznych PAN. Redaktor naczelny pism sektora pozarządowego “Asocjacje”, “Dziękuję”, “Federalistka”. Autor i redaktor publikacji poświęconych tradycji i teorii sektora obywatelskiego w Polsce m.in. “Trzeci sektor w III Rzeczypospolitej”, “W poszukiwaniu tradycji. Dwa dwudziestolecia pozarządowych inspiracji”. Zaangażowany w działalność wielu organizacji. Od 2007 do 2018 roku aktywnie uczestniczący w dialogu ustrukturalizowanym z rządem (m.in. Komitet Koordynacyjny NSRO, Komitet Umowy Partnerstwa, Rada Działalności Pożytku Publicznego). Prywatnie zainteresowany historią aktywności społecznej, lubi żagle i góry.
Adela Gąsiorowska
Prawniczka, specjalizuje się w tematyce partycypacji obywatelskiej, współpracy publiczno-społecznej, działania organizacji społecznych oraz rzecznictwa. Doktorantka na Wydziale Prawa i Administracji UW, gdzie realizuje projekt badawczy poświęcony panelom obywatelskim w polskim samorządzie lokalnym. Członkini zarządu warszawskiej Kooperatywy Spożywczej “Dobrze”.
Łukasz Gorczyński
Członek zarządu OFOP, wiceprezes Fundacji trzeci.org, członek zarządu Stowarzyszenia Dialog Społeczny i wiceprezes Stowarzyszenia „Cała Naprzód”. Doradca i szkoleniowiec w Centrum 3.0 – Gliwickim Ośrodku Działań Społecznych, samorządowej jednostce wspierającej trzeci sektor. Przewodniczący zespołu Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych „Proste prawo dla NGO”. Posiada doświadczenie z pracy w różnych gronach konsultacyjnych, w tym Radzie Działalności Pożytku Publicznego Województwa Śląskiego, współautor bloga www.trzeci.org i serwisu proste.ngo.
Jan M. Grabowski
Jeden z pomysłodawców i założycieli Kujawsko-Pomorskiej Federacji Organizacji Pozarządowych (prezes zarządu Federacji od czasu jej powołania w 2010 roku do dziś); aktywny w gremiach międzysektorowych, m.in. reprezentant środowiska pozarządowego w Komitecie Monitorującym Regionalny Program Operacyjny Województwa Kujawsko-Pomorskiego 2014-2020 oraz członek Forum do spraw uproszczeń systemu wykorzystania środków funduszy Unii Europejskiej powołanym przez Ministra Rozwoju.
Jacek Gralczyk
Absolwent Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie. Z wykształcenia nauczyciel i urzędnik. Przez wiele lat mocno związany z animacją kulturalną w Bełchatowie. Redaktor i autor kilkudziesięciu wydawnictw, artykułów i opracowań o tematyce związanej z animacją społeczną. Brał udział w realizacji ogólnopolskich i międzynarodowych projektów naukowych i edukacyjnych z zakresu aktywizowania społeczności lokalnych oraz rozwijania partycypacji społecznej i publicznej . Aktywny trener i wykładowca akademicki. Na stałe związany ze stowarzyszeniem Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL.
Krzysztof Jakubowski
Prezes Zarządu Fundacji Wolności, absolwent Wydziału Politologii UMCS w Lublinie oraz Szkoły Liderów Społeczeństwa Obywatelskiego. Stypendysta Fundacji im. Lesława A. Pagi. Działacz pozarządowy. Autor publikacji o współudziale obywateli w decydowaniu o sprawach lokalnych. Człowiek Roku 2017 wg Kapituły konkursu Dziennika Wschodniego. Członek Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska.
Iwona Janicka
od 2017 r. w Zarządzie Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych (OFOP), Prezeska Zarządu Fundacji Aktywności Lokalnej. Laureatka nagrody Eurolider 2010 Ministerstwa Rozwoju Regionalnego. Dyrektor Ośrodka Regionalnego Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej (2004-2007). Radna Miasta Puszczykowa oraz zastępca Burmistrza Puszczykowa (2002-2008). Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, studiów podyplomowych w zakresie samorządu terytorialnego na Uniwersytecie Warszawskim oraz Szkoły Liderów.
Pasjonatka aspektów samorządu terytorialnego, budowania partnerstwa lokalnego oraz współpracy międzysektorowej z doświadczeniem w zarządzaniu i kierowaniu projektami współfinansowanymi ze środków publicznych, w tym z Europejskiego Funduszu Społecznego. Koordynatorka ogólnopolskiej akcji Masz Głos Fundacji im. St.Batorego w 3 województwach (kujawsko-pomorskie, łódzkie, wielkopolskie). Aktywnie udziela się m.in. w ramach komitetów monitorujących fundusze europejskie na szczeblu regionalnym i krajowym oraz w radach pożytku publicznego (od 2004 r.).
Piotr Jaśkiewicz
Od 2003 r. związany z Fundacją Nauka dla Środowiska, gdzie w pracy zawodowej wykorzystuje wielokierunkowe wykształcenie oraz narzędzia design thinking i nowe technologie. Inicjator i koordynator kilkudziesięciu projektów i partnerstw o zasięgu międzynarodowym, regionalnym i lokalnym. Jego innowacyjne przedsięwzięcia mobilizują mieszkańców do działań na rzecz zrównoważonego rozwoju lokalnego.
Krzysztof Kowalik
Pracuje w Fundacji Wolności, pomaga w sprawach związanych z dostępem do informacji publicznej, w szczególności w aspekcie wydatkowania pieniędzy publicznych. Jest także członkiem Porozumienie Rowerowego (w ramach Towarzystwa dla Natury i Człowieka) działającego na rzecz ułatwiania poruszania się rowerem po mieście, gdzie na bieżąco monitoruje miejskie inwestycje drogowe oraz służy wiedzą techniczną i prawną. Częściowo zawdzięcza ją wykształceniu – jest absolwentem Politechniki Lubelskiej, częściowo samokształceniu i działalności obywatelskiej.
Justyna Kuzar-Dembele
przygodę z Amnesty International rozpoczęła jako edukatorka praw człowieka, obecnie koordynatorka projektów edukacyjnych. Ukończyła roczny Kurs Umiejętności Trenerskich i Budowania Społeczności w Akademii Psychologii Zorientowanej na Proces w Warszawie; absolwentka pedagogiki resocjalizacyjnej na UJ.
Marta Makuch
Zastępczyni Prezydentki Miasta Słupska, wieloletnia działaczka organizacji pozarządowych, aktywistka miejska. Zaangażowana w szereg działań prospołecznych oraz kwestie związane z równouprawnieniem, szczególnie kobiet. Posiada bogate doświadczenie w zarządzaniu organizacjami pozarządowymi, kierowaniu zespołem oraz pozyskiwaniu środków finansowych (ze źródeł krajowych oraz europejskich).
Ekspertka z zakresu funkcjonowania tzw. trzeciego sektora oraz współpracy z jednostkami samorządowymi (współtworzyła Model Kontraktowania Usług Społecznych). Doradzała wielu samorządom lokalnym w zakresie wdrażania innowacyjnych, prospołecznych rozwiązań.
Tutorka oraz trenerka dla NGO; autorka planów i strategii rozwoju organizacji pozarządowych. Prowadziła liczne szkolenia i warsztaty obejmujące tematykę związaną z funkcjonowaniem podmiotów ekonomii społecznej, pisania projektów, pozyskiwania funduszy na działalność.
Przez wiele lat członkini zarządu ogólnopolskiej Sieci SPLOT, członkini Zespołu doradczego przy Prezydencie RP Bronisławie Komorowskim dotyczącego funkcjonowania organizacji pozarządowych oraz wielu ciał doradczych na poziomie lokalnym, wojewódzkim i ogólnopolskim. Ukończyła VI Szkołę Trenerów Organizacji Pozarządowych STOP oraz Szkołę Facylitatorów Budowania Partnerstw Lokalnych Stowarzyszenia Szkoły Trenerów Organizacji Pozarządowych.
Za swą działalność na rzecz budowania społeczeństwa obywatelskiego, odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.
Borys Martela
Badacz społeczny i specjalista od dialogu z mieszkańcami. Współpracował z organizacjami pozarządowymi, firmami oraz samorządami przy realizacji projektów badawczych, partycypacyjnych i szkoleniowych. Współredaktor publikacji ,,Partycypacja publiczna. Raport o stanie polskich miast”. Obecnie pracuje w Obserwatorium Polityki Miejskiej IRMiR. Wcześniej jako urzędnik w Gdyni zajmował się konsultacjami społecznymi i budżetem obywatelskim. Absolwent Szkoły Partycypacji Społecznej OFOP.
Tomasz Pawłowski
Prezes Fundacji trzeci.org, członek Stowarzyszenia Dialog Społeczny. Doradca i szkoleniowiec w Centrum 3.0 – Gliwickim Ośrodku Działań Społecznych, samorządowej jednostce wspierającej trzeci sektor. Bierze udział w ocenie wniosków ze źródeł publicznych – samorządowych, ministerialnych i europejskich. Posiada doświadczenie w zakresie kierowania zespołem i koordynacji projektów. Współautor bloga poświęconego tematyce funkcjonowania organizacji pozarządowych – www.trzeci.org i serwisu proste.ngo.
Bożena Pełdiak
Prezeska i współzałożycielka dwóch organizacji pozarządowych: Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego „Granica” w Lubawce i Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania Kwiat Lnu. W działania pozarządowe zaangażowana od 2003 roku. Od 2014 roku Animatorka Lokalnych Partnerstw Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Koordynatorka Programu Działaj Lokalnie. Członkini Zarządów Polskiej Sieci Lokalnych Grup Działania i Dolnośląskiej Sieci LGD. W 2014 roku odznaczona przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Srebrnym Krzyżem Zasługi „za zasługi w działalności społecznej i charytatywnej”.
Tomasz Schimanek
Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, od wielu lat związany ze środowiskiem organizacji pozarządowych; członek wielu stowarzyszeń, trener, doradca, ekspert ds. organizacji pozarządowych i programów społecznych Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce, długoletni współpracownik instytutu Spraw Publicznych. Od lat zaangażowany w działania systemowe służące rozwojowi Trzeciego Sektora, a także współpracy organizacji pozarządowych z administracją publiczną i biznesem. Autor i współautor wielu publikacji dotyczących organizacji pozarządowych.
Krzysztof Smolnicki
Polski ekolog, aktywista Ruchu Wolność i Pokój, prezes Fundacji EkoRozwoju, jeden z liderów Dolnośląskiego Alarmu Smogowego i Ruchu Przyjaciół Drzew.
Agnieszka Szelągowska
Trenerka umiejętności społecznych, trenerka i superwizorka Stowarzyszenia Trenerów Organizacji Pozarządowych. Pracuje z liderami – prowadząc szkolenia i wspierając ich także w rozwoju indywidualnym. Pracuje z trenerami – prowadząc szkolenia z zakresu wspierania procesu grupowego, umiejętności facylitowania pracy grupy i metodologii uczenia dorosłych. Członkini zarządu w Fundacji Szkoła Liderów.
Agnieszka Szymańska
Trenerka, tutorka, koordynatorka w programach Fundacji Szkoła Liderów. Absolwentka Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej, Podyplomowego Studium Menedżerów Kultury Szkoły Głównej Handlowej, Szkoły Pedagogów Teatru Instytutu Teatralnego. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2016 roku. Autorka projektów społecznych i materiałów edukacyjnych dla animatorów kultury, pedagogów teatru, nauczycieli i młodzieży. Od 12 lat prowadzi szkolenia i warsztaty z obszaru budowania zespołów, projektowania działań społecznych i edukacyjnych oraz komunikacji. Certyfikowana nauczycielka jogi (Yoga Alliance).
Piotr VaGla Waglowski
Prawnik, publicysta, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Radca w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju i Technologii (wcześniej w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego Ministerstwa Rozwoju). Ukończył Aplikację Legislacyjną (edycja 2020/2021) prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Felietonista miesięcznika „IT w Administracji” (wcześniej również felietonista miesięcznika „Gazeta Bankowa” i tygodnika „Wprost”). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji działającego – w ramach programu Odpowiedzialne Państwo (dawniej Przeciw Korupcji) – przy Fundacji im. Stefana Batorego (zawiesił udział w pracach OFL w związku z ubieganiem się o mandat senatora, a następnie – w związku z zatrudnieniem w administracji rządowej). W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również Członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Rady Informatyzacji działającej przy MAiC, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji, Członkiem Rady ds. Cyfryzacji pierwszej i drugiej kadencji przy Ministrze Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 pełnił funkcję Zastępcy Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Konsultant, trener, wykładowca, autor publikacji dotyczących prawnych aspektów społeczeństwa informacyjnego. Autor książki „Prawo w sieci. Zarys regulacji Internetu”, współautor książki pt. „Tworzenie i konsultowanie rządowych projektów ustaw”. Współautor założeń rządowego Programu Zintegrowanej Informatyzacji Państwa.
Agnieszka Wargowska-Dudek
Menadżerka kultury z doświadczeniem w instytucjach samorządowych i organizacjach pozarządowych. Pedagożka tańca i choreografka w zespołach folklorystycznych (spec. polskie tańce narodowe).
Współzałożycielka Fundacji ARTS (2008) – realizuje projekty sieciujące, międzysektorowe, międzynarodowe i badawcze w myśl idei: rozwoju społeczności lokalnych opartym na świadomości kulturowej, poczuciu tożsamości i rozpoznaniu własnego dziedzictwa.
Członkini Rady przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego (do roku 2015) Animatorka Centrum Archiwistyki Społecznej, współkoordynatorka Europejskich Dni Dziedzictwa w województwie Małopolskim, koordynatorka Mobilnych Doradców w ramach Sektora 3.0. Członkini Stowarzyszenia Dialog Społeczny, Zespołu OFOP ds. historii społecznej oraz Polskiej Sekcji Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej CIOFF. Współtwórczyni aplikacji EtnoStoria do oddolnej digitalizacji i archiwizacji dziedzictwa lokalnego opartego na metodzie digital storytelling.
Przemysław Żak
Ukończył prawo na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Katedrze Prawa Administracyjnego, broniąc pracę na temat prawa do informacji w Polsce.
Od początku wspólnik w Pajączkowska i Wspólnicy Kancelaria Prawna sp.k., specjalizując się w kompleksowej i stałej obsłudze organizacji pozarządowych. W kancelarii szczególnie specjalizuje się w analizach, strategicznym aspekcie rozpoznania i planowania sprawy, opracowywaniu dokumentów organizacji, jak i umów, w tym negocjacji z partnerami i kontrahentami, jak również w tematyce kontroli i zwrotów dotacji. Lubi pracować bezpośrednio z klientami. Aktualnie poza kancelarią zaangażowany społecznie w prace Zespołu Proste prawo dla NGO przy Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych, od początku jego powstania.
Konsultant i autor tekstów na ngo.pl. Doświadczony szkoleniowiec z tematyki szeroko rozumianego prawa ngo oraz prawa do informacji. Działacz organizacji społecznych, założyciel i długoletni członek zarządu Fundacji Instytut Myśli Obywatelskiej im. Stańczyka w Krakowie, gdzie prowadził m.in. działania strażnicze oraz rzecznictwo w procesie legislacyjnym. Długoletni członek Stowarzyszeń Sieć Obywatelska Watchdog Polska, Stowarzyszenia Dialog Społeczny, gdzie pełnił funkcje w organach kontroli.
Jak sam mówi: “Pasjonuje mnie uzgadnianie regulacji wewnętrznych organizacji z jej realnym funkcjonowaniem i z obowiązującymi ramami prawnymi. Chodzi o to, by tworzyć przyjazne, proste i adekwatne do potrzeb ludzi środowisko pracy”. Za fundament w prawie uznaje zasadę Ius est ars boni et aequi.