Fundusze dla klimatu – Sieć Doradców NGO to projekt szkoleniowo-doradczy realizowany przez Ogólnopolską Federację Organizacji Pozarządowych (OFOP) przy współpracy Fundacji Sendzimira w ramach programu „Zielony Lider” ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Tworzymy ogólnopolską sieć ponad 30 doradców i doradczyń w zakresie pozyskiwania funduszy europejskich na projekty społeczne i inwestycyjne służące mitygacji i adaptacji do zmian klimatu. Odbiorcami usług doradczych są lokalne organizacje pozarządowe, a także partnerstwa organizacji i samorządów w gminach do 50 tys. mieszkańców w całej Polsce.

Film - Fundusze dla Klimatu - Sieć doradców NGO

Potrzebujesz wsparcia w pozyskaniu funduszy europejskich na swój projekt? Skontaktuj się z doradcą lub doradczynią ze swojego regionu! Kontakty znajdziesz na poniższej mapie

W jakim zakresie wspieramy?

– Organizujemy spotkania informacyjne o dostępnych funduszach europejskich
– Doradzamy w zakresie pozyskania funduszy europejskich na projekty społeczne i inwestycyjne służące mitygacji i adaptacji do zmian klimatu
– Wspieramy w procesie konsultowania i włączania lokalnych społeczności w planowanie i realizację projektów dofinansowanych z funduszy unijnych, obejmujące kwestie środowiskowe
– Inspirujemy praktycznymi i ciekawymi rozwiązaniami z zakresu rozwiązań przyjaznych środowisku

Mapa doradców/czyń | Fundusze dla Klimatu

Lista doradców/czyń | Fundusze dla Klimatu

Doradcy

Warmińsko-Mazurskie:

Zbigniew Mieruński
Zbigniew Mieruński

tel. 508 118 968

[email protected]

Wioletta Anuszkiewicz
Wioletta Anuszkiewicz

tel. 511 128 606

[email protected].

Barbara Dawcewicz
Barbara Dawcewicz

tel. 734 437 135

[email protected]

Grażyna Leszczyńska
Grażyna Leszczyńska

[email protected]

Łódzkie:

Opolskie:

Ilona Sobul
Ilona Sobul

tel. 602 536 972

[email protected]

Małgorzata Stępień-Dudek
Małgorzata Stępień-Dudek

tel. 790 306 686

[email protected]

Aleksandra Podkońska
Aleksandra Podkońska

tel. 519 496 589

[email protected]

Sandra Koźba
Sandra Koźba

[email protected]

Dolnośląskie:

Świętokrzyskie:

Sylwia Mielczarek
Sylwia Mielczarek

[email protected]

Grzegorz Derela
Grzegorz Derela

tel. 601 095 444

[email protected]

Inga Demianiuk-Ozga
Inga Demianiuk-Ozga

[email protected]

Katarzyna Zioło
Katarzyna Zioło

tel. 530 989 878

[email protected]

Wielkopolskie:

Kujawsko-pomorskie:

Kornelia Walczak
Kornelia Walczak

[email protected]

Joanna Szymczak
Joanna Szymczak

tel. 696 222 285

[email protected]

Anna Lewandowska
Anna Lewandowska

tel. 669 214 933

[email protected]

Adrian Ignasiak
Adrian Ignasiak

tel. 605 308 183

[email protected]

Podlaskie:

Małopolskie:

Monika Pietkiel
Monika Pietkiel

tel. 516 992 349

[email protected]

Piotr Znaniecki
Piotr Znaniecki
email:  [email protected]
Łucja Kucmin-Węglarczyk
Łucja Kucmin-Węglarczyk

tel. 531 254 914

[email protected]

Monika Bochenek
Monika Bochenek

tel. 509 792 610

Lubuskie:

Zachodniopomorskie:

Paulina Gołek
Paulina Gołek

tel. 502 060 231

[email protected]

Krystyna Adamenko
Krystyna Adamenko

[email protected]

Piotr Jaśkiewicz
Piotr Jaśkiewicz

tel. 694 807 564

[email protected]

Anna Zimnicka
Anna Zimnicka

tel. 575 730 889

[email protected]

Śląskie:

Mazowieckie:

Joanna Machowska
Joanna Machowska

tel. 609 499 089

[email protected]

Janusz Piechoczek
Janusz Piechoczek

tel. 729 846 611

[email protected]

zaślepka K
Beata Puda
tel. 605 044 419

Lubelskie:

Pomorskie:

Podkarpackie:

Aleksander Jurzysta
Aleksander Jurzysta

tel. 694- 653-666

[email protected]

Grażyna Grabka
Grażyna Grabka

[email protected]

Iwona Woch
Iwona Woch

[email protected]

Jak skorzystać z pomocy doradcy/doradczyni?

Aby skorzystać z pomocy doradców/doradczyń po prostu skontaktuj się z nami. Na stronie  www.ofop.eu/funduszedlaklimatu znajduje się lista doradców/doradczyń z podziałem na poszczególne województwa, w których udzielają wsparcia. Doradca/Doradczyni pokieruje Cię w dalszych krokach.

Jaki zakres obejmuje wsparcie doradcze?

Do każdej osoby, która zwróci się do doradców/doradczyń o wsparcie podchodzimy indywidualnie – adekwatnie do potrzeb. W ramach wsparcia nasi doradcy/doradczynie organizują spotkania informacyjne o dostępnych funduszach europejskich, doradzają w zakresie pozyskania funduszy europejskich na projekty społeczne i inwestycyjne służące mitygacji i adaptacji do zmian klimatu, wspierają w procesie konsultowania i włączania lokalnych społeczności w planowanie i realizację projektów dofinansowanych z funduszy unijnych, obejmujące kwestie środowiskowe, inspirują praktycznymi i ciekawymi rozwiązaniami z zakresu rozwiązań przyjaznych środowisku.

Czy doradztwo może być online?

Cenimy sobie elastyczność, lecz zależy nam na bezpośrednich spotkaniach. Wsparcie doradcze może obejmować zarówno formułę stacjonarną, online oraz telefoniczną – wszystko zależy od możliwości Twoich oraz doradcy/doradczyni.

Jak długo trwa wsparcie doradcze?

Zależy nam aby wsparcie, które świadczymy dla lokalnych społeczności było efektywne, a więc przełoży się na konkretne wnioski, które zostaną złożone w ramach naborów dotyczących pozyskania funduszy europejskich. W niektórych przypadkach proces ten trwa kilka godzin, w innych sytuacjach kilkanaście godzin – wiele zależy od zaangażowania Twojej organizacji.

Kto może skorzystać ze wsparcia?

Ze wsparcia Sieci Doradców NGO – Fundusze dla Klimatu korzystać mogą lokalne organizacje pozarządowe, a także partnerstwa organizacji i samorządów w gminach do 50 tys. mieszkańców w całej Polsce.

Czy ze wsparcia doradczego mogą korzystać przedsiębiorcy?

Nie, firmy nie są grupą którą wspiera Sieć Doradców.

Chciałbym w swojej społeczności zorganizować spotkanie informacyjne o dostępnych funduszach europejskich. W jaki sposób mogę zaprosić doradcę/doradczynię na spotkanie?

Skontaktuj się z nami – na stronie  www.ofop.eu/funduszedlaklimatu znajduje się lista doradców/ doradczyń z podziałem na poszczególne województwa, w których udzielają wsparcia. Doradca/doradczyni pokieruje Cię w dalszych krokach.

W ramach jakich programów można liczyć na wsparcie?

Doradcy/doradczynie udzielają wsparcia w ramach naborów ze środków pochodzących z funduszy europejskich, które uwzględniają kwestie środowiskowe, służące mitygacji i adaptacji do zmian klimatu

Czy jest możliwość dołączenia do Sieci Doradców NGO – Fundusze dla Klimatu jako doradca?

W chwili obecnej nie prowadzimy rekrutacji do naszego zespołu doradców/doradczyń. Planowany najbliższy nabór uzupełniający to I kwartał 2024 roku.

W czwartek 13 października 2022 r. podczas konferencji online zainaugurowaliśmy projekt Fundusze dla Klimatu – Sieć Doradców NGO. Rozpoczynamy współpracę z 42 uczestniczkami i uczestnikami projektu.

Do współpracy zaprosiliśmy łącznie 33 osoby na liście głównej oraz 10 osób na liście rezerwowej. Podczas spotkania uczestniczki i uczestnicy zostali powitani oraz przedstawione zostały najważniejsze informacje. W spotkaniu brała również udział Pani Agnieszka Mazur, Dyrektor Programowy PAFW.

Nie możemy się już doczekać kolejnych spotkań – to będzie niesamowita przygoda!

W dniach 20-22.10.2022 r. w Tarnowie Podgórnym k. Poznania ponad 30 doradczyń i doradców wzięło udział w I sesji szkoleniowej w ramach projektu Fundusze dla Klimatu – Sieć Doradców NGO. Program niezwykle bogaty w merytorykę, inspiracje oraz integrację – było to pierwsze spotkanie uczestników projektu.

Pierwszego dnia uczestnicy skupieni byli m.in. nad „architekturą” funduszy europejskich na perspektywę unijną 2021-2027 oraz dorobkiem prawnym UE w dziedzinie środowiska, aspektami zrównoważonego rozwoju, taksonomii i DNSH.

Drugi dzień to poszerzenie wiedzy oraz warsztaty z zakresu bioróżnorodności, gospodarki obiegu zamkniętego, efektywności energetycznej oraz rozwiązań błękitno-zielonej infrastruktury, czyli lokalnej retencji i przeciwdziałaniu suszy.

Niezwykle wartościowy był ostatni dzień, czyli wizyta studyjna. Odwiedziliśmy Stowarzyszenie Lokalni w Gminie Suchy Las, gdzie dowiedzieliśmy się, w jaki sposób funkcjonuje i jak tworzy się ogrody deszczowe. W Puszczykowie spotkaliśmy się ze Stowarzyszeniem Ekologiczne Puszczykowo, natomiast w Poznaniu z Koalicji ZaZieleń Poznań. Dzięki współpracy podczas sesji szkoleniowej gościliśmy ekspertki i ekspertów z WWF Polska, Fundacji Greenmind, Fundacji na rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii oraz Związku Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć – dziękujemy!

Druga z sesji szkoleniowych (8-9.12.2022 r.) odbyła się online na platformie ZOOM.

Pierwszego dnia w praktyczny sposób zostały omówione zasady planowania procesu inwestycyjnego, w tym rola i miejsce organizacji społecznych i mieszkańców w tworzeniu planu inwestycyjnego.

Drugi dzień zjazdu online to poszerzenie prezentacji z pierwszego zjazdu na temat błękitno-zielonej infrastruktury, z uwzględnieniem jej praktycznych rozwiązań.

Trzecia z sesji szkoleniowych (26-28.01.2023 r.) odbyła się online na platformie ZOOM.
Pierwszego dnia doradcy i doradczynie wzięli udział w praktycznych zajęciach nt. „Programy regionalne w ramach Polityki Spójności na lata 2021-2027. Jak korzystać z zapisów Programów?”, które poprowadziła Iwona Janicka. Podczas nich zapoznali się ze strukturą programu regionalnego danego województwa, w tym alokacją przeznaczoną na poszczególne priorytety realizujące cele szczegółowe związane ze zmianami klimatycznymi i ochroną środowiska. Zweryfikowali także jakie interwencje (przedsięwzięcia i projekty) są planowane w ramach programu. Omówione zostały kluczowe zagadnienia związane z programem regionalnym, w tym co to jest szczegółowy opis priorytetów, kody interwencji, sposoby zatwierdzania kryteriów i metodyki naboru projektów.
Drugiego dnia zgłębiony został temat „Jak badać potrzeby społeczności lokalnej? Diagnoza lokalna – zasady i sprawdzone narzędzia.” Podczas zajęć prowadzonych przez Agnieszkę Maszkowską uczestnicy/-czki dowiedzieli się czym jest diagnoza lokalna, jakie są cele i zasady jej prowadzenia. Przedstawione zostały metody i sprawdzone narzędzia możliwe do wykorzystania przez uczestników szkolenia w ich pracy z różnymi grupami. Przyjrzeli się zarówno socjologicznym metodom badawczym, jak też technikom warsztatowym i animacyjnym, które można z sukcesem zastosować pracując ze społecznościami lokalnymi.
Ostatni dzień zjazdu to zajęcia nt. współpracy z samorządem, które prowadzili Łukasz Strutyński i Grzegorz Kamiński z Fundacji Miasto. Uczestnicy/-czki dyskutowali m.in. o instrumentach prawnych i aspektach finansowych, a także omawiali kwestie proceduralne umożliwiające włączanie się mieszkańców i ich organizacji w prowadzenie polityki rozwoju na poziomie lokalnym (gmin). Pierwsza część poświęcona była aktom i dokumentom planistycznym ze szczególnym uwzględnieniem roli partnerów społeczno-gospodarczych w przygotowaniu, wdrożeniu i konsultowaniu strategii. Druga część dotyczyła podstawowych zagadnień związanych z funkcjonowaniem gminy jako jednostki samorządu terytorialnego. W kolejnej części zaprezentowane zostały wybrane instrumenty prawne dotyczące dostępu do informacji publicznej oraz pozwalające mieszkańcom i ich organizacjom na wpływ na realizację zadań publicznych. Ostatnia część szkolenia dotyczyła aspektów finansowych, w tym budżetów gmin i procedurze ich tworzenia oraz uchwalania, a także zdolności inwestycyjnej samorządów lokalnych.
To były niezwykle intensywne trzy dni. Już wkrótce widzimy się podczas sesji szkoleniowej stacjonarnej w Warszawie!

KONTAKT

Pytania związane z rekrutacją i projektem należy kierować na adres e-mail: [email protected]