Działania przedstawicielki OFOP-u w EKES-ie w 2010 r.

Informacja o działalności w 2010 roku w Europejskim Komitecie Ekonomiczno-Społecznym Marzeny Mendzy-Drozd, przedstawicielki Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych.

W ramach instytucjonalnych struktur europejskich Komitet pełni szczególną rolę: jest on forum debat zorganizowanego społeczeństwa obywatelskiego i miejscem wymiany poglądów między nim a instytucjami Unii.

Informacja o działalności w 2010 roku w Europejskim Komitecie Ekonomiczno-Społecznym Marzeny Mendzy-Drozd, przedstawicielki Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych.

W ramach instytucjonalnych struktur europejskich Komitet pełni szczególną rolę: jest on forum debat zorganizowanego społeczeństwa obywatelskiego i miejscem wymiany poglądów między nim a instytucjami Unii.

Komitet jest obowiązkowo konsultowany przez Radę lub Komisję Europejską w przypadkach przewidzianych w Traktacie. Może być konsultowany przez te instytucje także w innych przypadkach, gdy uznają to za stosowne. EKES może jednocześnie wydawać opinie z inicjatywy własnej.

Jako przedstawicielka OFOP pełnię funkcję członkini Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego od 2004 roku.

W 2010 roku byłam członkinią 2 sekcji specjalistczych:

  • Sekcji ds. unii gospodarczej i walutowej oraz spójności gospodarczej i społecznej – w skrócie zwana ECO

oraz

  • Sekcji Zatrudnienia, spraw społecznych i obywatelstwa – w skrócie zwana SOC. W sekcji SOC byłam członkinią Prezydium (Prezydium sekcji specjalistycznej, wybierane na okres dwuletni, składa się z dwunastu członków, w tym przewodniczącego i trzech wiceprzewodniczących).

Ponadto, byłam (jestem nadal) członkinią zespołu budżetowego Komitetu, gdzie podejmowane są decyzje dotyczące sposobu wydatkowania środków na jego działalność oraz przygotowywane są plany budżetowe na kolejne lata (Do zadań Zespołu Budżetowego należy ponadto doradzanie Przewodniczącemu, Prezydium i Komitetowi, jak również sprawowanie kontroli nad różnymi służbami Komitetu).

W 2010 roku byłam także członkinią Centrum Monitorowania Rynku Pracy oraz przez uczestniczyłam w pracach Obserwatorium Strategii Lizbońskiej (obecnie Obserwatorium Europa 2020).

Byłam również członkinią stałej grupy ds. usług użyteczności publicznej, przygotowującej opinie w tej sprawie, dzięki czemu była w stanie w swoim czasie, we współpracy z OFOP, zainteresować inne polskie organizacje problematyką dyrektywy usługowej i jej konsekwencjami także dla tego środowiska.

W 2010 roku uczestniczyłam w pracach wielu grup analitycznych (lista poniżej), gdzie każdorazowo starałam się zapewniać, aby rola organizacji pozarządowych została odzwierciedlona w przygotowywanych opiniach (w celu rozpatrzenia powierzonych im spraw sekcje specjalistyczne tworzą grupy analityczne).

Członkowie Komitetu mogą tworzyć kategorie reprezentujące różne społeczno-gospodarcze grupy interesu zorganizowanego społeczeństwa obywatelskiego Unii Europejskiej, np. Kategoria Ekonomii Społecznej, w której pracach uczestniczyłam od początku kadencji (w tym w 2010 roku).

Byłam także członkinią Europejskiego Forum Integracji – podkomitetu utworzonego w EKES we współpracy z Komisją Europejską, zajmującego się kwestiami imigracji. Podkomitet ten składa się nie tylko z członków EKES, ale także przedstawicieli organizacji społeczeństwa obywatelskiego z różnych krajów członkowskich, gromadzących imigrantów.

Dzięki swoim kontaktom z innymi członkami EKES wielokrotnie udawało mi się przekonać ich do zainteresowania się polskimi doświadczeniami, nawet jeśli formalnie nie uczestniczyłam w pracach nad opinią w konkretnej sprawie. Jednym z takich przykładów jest zapewnienie, że utworzona z inicjatywy OFOP grupa ds. społeczeństwa obywatelskiego w ramach NSRO, mogła zostać zaprezentowana na konferencji międzynarodowej w Katowicach w 2009 roku.

Byłam także członkinią podkomitetu zajmującego się przygowaniem opinii w sprawie udziału organizacji społeczeństwa obywatelskiego w czasie sprawowania prezydencji w UE, co wobec zbliżającego się czasu, kiedy tę role będzie pełnić Polska, ma istotne znaczenie.

Swoją wiedzę zdobytą w trakcie prac Komitetu przekazywałam organizacjom pozarządowym w Polsce między innymi poprzez opracowywanie najważniejszych opinii Komitetu i publikowanie ich w stałej rubryce na portalu www.ngo.pl, dzięki czemu miały okazje zapoznać się z nimi liczni czytelnicy.

We wrześniu 2010 roku skończyła się kadencja członków EKES powołanych w 2006 roku i dokonany został wybór na kolejną, tym razem (w związku ze zmianami wprowadzonymi Traktatem Lizbońskim) 5-letnią kadencję. Nowa kadencja rozpoczęła się w październiku 2010 roku, co wiązało się ze zmianami członkostwa w poszczególnych ciałach strukturalnych Komitetu.

Nadal jestem członkinią sekcji SOC i ECO, kategorii Ekonomii Społecznej, Europejskiego Forum Integracji (podkomitetu zajmującego się sprawami imigrantów) oraz Grupy Budżetowej. W ramach tej ostatniej wprowadzone zostały zmiany w jej charakterze i metodach działaniach, poprzez wyznaczenie, na wzór Parlamentu Europejskiego, sprawozdawców poszczególnych fragmentów budżetu. Ja zostałam wyznaczona sprawozdawcą budżetu na 2012 rok.

Ze względu na wewnętrzny regulamin EKES zmiany w członkostwie odbywają się na początku kadencji i w połowie jej trwania. Oznacza to, że kolejne modyfikacje w tym zakresie nastąpią w 2012 roku.

Lista grup analitycznych, w których pracach uczestniczyłam w 2010 roku:

1. SOC/392 – Warunki wjazdu i pobytu obywateli państw trzecich w celu podjęcia pracy sezonowej – prace rozpoczęte w 2010 roku, kontynuowane w 2011,

2. SOC/393 – Warunki wjazdu i pobytu obywateli państw trzecich w ramach przeniesienia wewnątrz korporacji – prace rozpoczęte w 2010 roku, kontynuowane w 2011,

3. SOC/378 – Zwalczanie handlu ludźmi – prace zakończone w 2010 roku,

4. SOC/373 – Legalna imigracja i wyzwania demograficzne – prace zakończone w 2010 roku,

5. SOC/376 – Legalna imigracja i wyzwania demograficzne – prace zakończone w 2010 roku,

6. TEN/421 Jakich usług świadczonych w interesie ogólnym potrzebujemy w odpowiedzi na kryzys? – prace zakończone w 2010 roku,

7. SOC/364 – Integracja pracowników-imigrantów – prace zakończone w 2010 roku,

8. SOC/362 – Integracja a agenda społeczna – prace zakończone w 2010 roku,

9. ECO/230 – Strategie i programy w ramach polityki spójności 2007-2013 – prace zakończone w 2010 roku,

10. ECO/287 – Polityka regionalna i inteligentny rozwój – prace rozpoczęte w 2010 roku, kontynuowane w 2011,

11. Grupa permanentna ds. Usług Interesu Ogólnego.

Marzena Mendza-Drozd, 25 marca 2011

Osoby zainteresowane bliżsszymi informacjami prosimy o kontakt z Programem Reprezentacji NGO Ogólnopolskiej Federacjji Organizacji Pozarządowych.