Walne Zebranie Członków OFOP
12-13 maja 2011 r.w Warszawie odbędzie się Walne Zebranie Członków OFOP, niezwykle w tym roku urozmaicone! Serdecznie zapraszamy!
12-13 maja 2011 r.w Warszawie odbędzie się Walne Zebranie Członków OFOP, niezwykle w tym roku urozmaicone! Serdecznie zapraszamy!
Walne Zebranie to wspaniały czas na zobaczenie ile wspólnie dokonaliśmy w roku 2010, na dyskusje, ustalenia i poznanie osób z innych organizacji. To również wybory do zarządu.Chcielibyśmy wprowadzić zmiany w Statucie OFOP. W trakcie Zebrania planujemy również sesję poświęconą ustawie o stowarzyszeniach. Szczególnym wydarzeniem będzie zakończenie konkursu „Biznes dla wolontariatu”, kiedy to zostaną przyznane wyróżnionym wolontariuszom medale, a także dyplomy uznania dla wszystkich biorących udział w konkursie. Nie może Was zabraknąć! Wspólnie tworzymy Federację i ustalamy, w co ma się angażować. Przeczytajcie nasze propozycje Walnego Zebrania, Kongresu Obywateli Kultury i wielu atrakcji!
Tegoroczne Zebranie Walne organizujemy podczas Kongresu Kultury, który odbędzie się w Warszawie 13-14 maja 2011r. Zostanie na nim przedstawiony do podpisania stronie rządowej Pakt dla Kultury. Kongres to również panele tematyczne, warsztaty, wydarzenia i spotkania przygotowane przez osoby oraz organizacje popierające idee ruchu Obywateli Kultury, w tym Ogólnopolską Federację Organizacji Pozarządowych. Mamy nadzieję, że dodatkową atrakcją będzie Noc Muzeów (Warszawa-14/15.05.2011r.)
Pierwszy termin obrad Walnego Zebrania został wyznaczony na 12 maja 2011r. na godz. 14.00. W przypadku braku quorum, drugi termin to 12 maja 2011r., godz. 14.15. Zebranie planujemy zakończyć 13 maja 2011r., sesjami dyskusyjnymi OFOP w ramach Kongresu Obywateli Kultury. Szczegóły dotyczące poszczególnych elementów programu znajdą się w porządku zebrania na stronie www.ofop.eu oraz będą rozsyłane wraz z rachunkiem, bilansem oraz kompletnym sprawozdaniem merytorycznym drogą mailową do 30 kwietnia 2011r.
Zebranie będzie poświęcone m.in. następującym kwestiom:
– sprawozdaniu merytorycznemu za rok 2010;
– sprawozdaniu finansowemu za rok 2010;
– wyborom członków/członkiń Zarządu OFOP;
12 maja, o godz. 14.00- 20:00 Stocznia, ul. Bracka 20a
Zebranie Walne rozpoczniemy o godzinie 14:00 sesją poświęconą ustawie o stowarzyszeniach. Zaprezentujemy działalność OFOP w 2010 roku. Następnie poznamy kandydatów i kandydatki na trzy miejsca w Zarządzie.
Szczególnym wydarzeniem będzie zakończenie konkursu „Biznes dla Wolontariatu”, podczas którego wyróżnionym Wolontariuszom i Wolontariuszkom zostaną wręczone medale oraz dyplomy uznania dla wszystkich uczestników konkursu. Jest nasza nową OFOPową tradycją, że organizacje, które wstąpiły do OFOP w ostatnim roku, zostaną uroczyście powitane w gronie Członków Federacji. Będą upominki – zapraszamy! Całe spotkanie zakończymy przy rozmowach i smacznej kolacji.
13 maja Muzeum Sztuki Nowoczesnej, ul. Pańska 3 (wejście od ulicy Śliskiej)
Walne Zebranie
godz. 9.00- 12:00
W Muzeum Sztuki Nowoczesnej będzie mieć miejsce druga część Zebrania: przyjęcie sprawozdania merytorycznego oraz finansowego za 2010 r., głosowanie zmian w Statucie oraz wybór nowych członków Zarządu.
Kongres Obywateli Kultury (więcej na temat Ruchu oraz Kongresu na stronie www.obywatelekultury.pl)
godz. 12:00- 13:15
Kultura w debacie publicznej – debata publiczna w kulturze – OFOP, Kultura Liberalna
Uczestnicy:
Bogna Świątkowska – Fundacja Bęc Zmiana
Grzegorz Lewandowski – Inicjatywa Warszawa 2020
Paweł Marczewski – Kultura Liberalna
Piotr Frączak – Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, prezes OFOP,
prowadzenie: Anna Mazgal – ekpertka OFOP, przewodniczaca ENNA
W polskiej sferze publicznej coraz częściej słyszy się nawoływania do poprawy jakości debaty. Co jednak z debatą publiczną w dziedzinie kultury?
Zadamy następujące pytania: Do jakiego stopnia debata o kulturze powinna być otwarta i kto – oraz na jakich zasadach – powinien brać w niej udział? Czy istnieje język, który połączyć mógłby artystów, animatorów kultury, przedstawicieli organizacji pozarządowych, kulturą się zajmujących oraz akademików, specjalizujących się w temacie kultury? Jak zapewnić animatorom i po prostu obywatelom wpływ na decyzje urzędników? Zastanowimy się również nad tym, jak powinny wyglądać standardy takiej debaty, jakie instytucje i media powinny spełniać rolę informujących o nowych wydarzeniach i dyskusjach, oraz kiedy pożądane jest, by urzędnicy dokonywali arbitranych decyzji w dziedzinie kultury.
godz. 13.30 – 15.00
Czy organizacje pozarządowe mogą być samowystarczalne? – OFOP, Fundacja Anioły Filantropii
Organizacje pozarządowe traktuje się jako najsłabsze ogniwo działań na rzecz kultury. Czy możliwe jest stworzenie systemu i narzędzi, które zapewniłyby niezależność i stabilność finansową tych organizacji? Próba przedstawienia narzędzi, oraz możliwych ich zmian w świetle prawodawstwa polskiego, w tym idea funduszy żelaznych, zwolnień podatkowych, działań w ramach ekonomii społecznej, szeroko rozumianej filantropii i mecenatu.
Uczestnicy:
Roman Osadnik – Fundacja Krystyny Jandy Na Rzecz Kultury- Teatr Polonia
Aleksandra Kiełczewska – Paweł Bronikowski, Fundacja Anioły Filantropii
Tomasz Schimanek – Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce
Prowadzenie: Jarosław Lipszyc – Fundacja Nowoczesna Polska
godz. 15.00 – 16.30 Fundusze europejskie na kulturę – OFOP – Program Reprezentacji NGO
Podejście narzędziowe – jak pomóc Obywatelom Kultury (i innym zainteresowanym organizacjom i środowiskom obywatelskim) zagwarantować w funduszach europejskich na lata 2014-2020 środki na szeroko rozumiane kulturę i edukację. Prezentacja kalendarza prac nad przyszłą polityką spójności z informacją o ośrodkach decyzyjnych i możliwościach udziału debacie.
Uczestnicy:
Renata Calak – wicedyrektor Departamentu Koordynacji Polityki Strukturalnej w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego , Zina Jarmoszuk, dyrektor Departamentu Mecenatu Państwa w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Magdalena Kopczyńska-Zych, wicedyrektor Departamentu Mecenatu Państwa w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Marzena Mendza-Drozd – członkini Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego z rekomendacji Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych
Prowadzenie: Agata Wiśniewska-Górczewska / Michał Dymkowski, Ogólnopolska Federacja
Bardzo prosimy o potwierdzenie swojego przybycia na sesje przez stronę www.ofop.eu
Wieczorem 13 maja zapraszamy Państwa do Sali Kongresowej na folkowy koncert „Pieśni buntu i niedoli” projektu R.U.T.A., który „opiera się na archaicznych tekstach piosenek buntu chłopów przeciw feudalnemu systemowi wyzysku“. Ostatnim akordem Kongresu Obywateli Kultury będzie Noc Muzeów (niezmiennie z niecierpliwością wyczekiwaną przez warszawiaków i turystów) oraz … podpisaniem Paktu dla Kultury przez stronę rządową. www.noc-muzeow.pl Szczegółowy program Kongresu wraz z opisami pozostałych sesji już wkrótce na stronie www.obywatelekultury.pl
Reprezentanci tych organizacji członkowskich, które mają uregulowane składki członkowskie (włącznie z 2011 r.), mogą otrzymać dofinansowanie kosztu noclegu w wys. 100% z 12 na 13 maja (Walne). Istnieje też możliwość dofinansowania noclegu w 50% z 13 na 14 maja (Kongres Obywateli Kultury).
Prosimy o sprawdzenie, kto reprezentuje Państwa organizację w OFOP. Ważne, aby pamiętać, iż w przypadku delegowania innej niż reprezentowana osoba do udziału w Walnym Zebraniu, należy przygotować imienne upoważnienie wraz z numerem dowodu osobistego. Zmiana reprezentanta następuję drogą uchwały Państwa Zarządu, której kserokopię należy przesłać do biura Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych
W razie wątpliwości, prosimy o kontakt: Areta Wasilewska-Gregorowicz, tel. 691 678 330, [email protected]