Innowacyjne produkty ES w Dąbrowie Górniczej
16 maja 2011 r. w siedzibie Inkubatora Społecznej Przedsiębiorczości w Dąbrowie Górniczej odbyło się spotkanie pokazujące jak w praktyce działają śląskie podmioty ekonomii społecznej. Celem spotkania zorganizowanego przez Ogólnopolską Federację Organizacji Pozarządowych wspólnie z Urzędem Miasta w Dąbrowie Górniczej i Stowarzyszeniem Zielone Zagłębie było przekazanie wiedzy z zakresu innowacyjnych produktów ekonomii społecznej oraz zainteresowanie uczestników katalogiem towarów oraz usług tego sektora.
16 maja 2011 r. w siedzibie Inkubatora Społecznej Przedsiębiorczości w Dąbrowie Górniczej odbyło się spotkanie pokazujące jak w praktyce działają śląskie podmioty ekonomii społecznej. Celem spotkania zorganizowanego przez Ogólnopolską Federację Organizacji Pozarządowych wspólnie z Urzędem Miasta w Dąbrowie Górniczej i Stowarzyszeniem Zielone Zagłębie było przekazanie wiedzy z zakresu innowacyjnych produktów ekonomii społecznej oraz zainteresowanie uczestników katalogiem towarów oraz usług tego sektora.
Swoje działania i produkty zaprezentowały Warsztat Terapii Zajęciowej „Bądź z Nami” z Będzina, Spółdzielnia Socjalna OPOKA, Spółdzielnia Socjalna Studio-IT oraz Spółdzielnia Socjalna Eko-Edytor.
Warsztat Terapii Zajęciowej „Bądź z Nami” rozpoczął swoją działalność 23 grudnia 2003 r. Jest finansowany ze środków Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych. Obejmuje opieką 40 uczestników z rejonu powiatu będzińskiego. Są to osoby z umiarkowanym i znacznym stopniem niepełnosprawności. Celem działalności Warsztatu jest rehabilitacja społeczna i zawodowa, zmierzająca do ogólnego rozwoju i poprawy sprawności niezbędnych do prowadzenia przez osoby niepełnosprawne niezależnego, samodzielnego i aktywnego życia na miarę indywidualnych możliwości. Uczestnikiem Warsztatu może zostać każda osoba niepełnosprawna po spełnieniu obowiązku szkolnego, posiadająca Orzeczenie o Stopniu Niepełnosprawności ze wskazaniem do terapii zajęciowej. Nad całością procesu aktywizacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych czuwa wysoko wyspecjalizowany zespół pracowników, całym sercem oddanych swoim zadaniom. Realizacja powyższego celu odbywa się poprzez: terapię zajęciową w 8 pracowniach (majsterkowicza; przyrodniczo-ogrodnicza; ceramiczno-plastyczna; introligatorska; tkacka z elementami szycia; podtrzymywania umiejętności szkolnych; witrażu i technik różnych; gospodarstwa domowego), pomoc psychologiczną oraz rehabilitację ruchową. Więcej informacji o WTZ „Bądź z Nami” znaleźć można na stronie www.badzznami.pl .
Spółdzielnia Socjalna „OPOKA” jest pierwszą w Polsce, którą założyły dwa podmioty prawne o mocno ugruntowanej pozycji w obszarze pomocy i reintegracji społecznej – Stowarzyszenie na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Społeczno-Gospodarczego „KLUCZ”i Chrześcijańskie Stowarzyszenie Dobroczynne. W drugiej połowie 2009 r. utworzyły spółdzielnię, która z sukcesem zaistniała w branży gastronomicznej i szkoleniowej. Działania prowadzone przez spółdzielnię łączą w sobie profesjonalizm działalności gospodarczej z nadrzędnym uwzględnieniem indywidualnych celów społecznych. Spółdzielnia jest przedsiębiorstwem społecznym, które wypracowane zyski przeznacza na realizację celów reintegracji społecznej i zawodowej. Tak określoną politykę spółdzielni kształtują osoby, które angażując swój potencjał, umiejętności i doświadczenie pracują nad ciągłym rozwojem i doskonaleniem jakości oferowanych usług. Większość kadry spółdzielni stanowią osoby, które były długotrwale bezrobotne, w tym niepełnosprawne. Dzięki działalności spółdzielni dostały szansę powrotu na rynek pracy oraz możliwość aktywizacji społecznej i zawodowej. Oferta spółdzielni socjalnej obejmuje: kompleksową obsługę przyjęć okolicznościowych, spotkań, szkoleń, seminariów i konferencji, profesjonalne usługi kateringowe i gastronomiczne, organizację wizyt studyjnych z terenu całej Polski, pokazywanie „dobrych praktyk” w dziedzinie ekonomii społecznej i współpracy pomiędzy podmiotami ekonomii społecznej z samorządem gminnym, organizację wyjazdów integracyjno-szkoleniowych oraz unikalne i niepowtarzalne rękodzieło. Więcej informacji o Spółdzielni Socjalnej OPOKA znaleźć można na stronie www.opokas.pl oraz oglądając film http://www.3sektor.tv/contents/755.
„Studio-IT" Spółdzielnia Socjalna (www.studio-it.pl) z Żor działa w branży IT. Głównym obszarem działalności spółdzielni jest kompleksowa obsługa informatyczna firm na zasadzie „outsourcingu". Spółdzielnie tworzą osoby posiadające doświadczenie w pracy w branży IT, dla których, jak sami podkreślają, udział w projekcie „Spółdzielnie socjalne drugiej generacji” stał się szansą na stworzenie własnego przedsiębiorstwa i jednocześnie znalezienia miejsca pracy zgodnego z ich zainteresowaniami. Na temat tej spółdzielni również został przygotowany film, który znajduje się na portalu 3sektor.tv (http://3sektor.tv/contents/778).
Spółdzielnia Socjalna Eko-Edytor (www.ekoedytor.strefa.pl) z Częstochowy działa w branży poligraficznej. Spółdzielnia świadczy profesjonalne usługi poligraficzne i wydawnicze dla innych podmiotów ekonomii społecznej i organizacji pozarządowych w całym kraju oraz rozpoczęła własną działalność wydawniczą. Utworzona przez osoby niegdyś bezrobotne spółdzielnia socjalna obecnie realizuje projekty w zakresie działalności pożytku publicznego, tworzy kolejne miejsca pracy oraz pomaga w tworzeniu nowych podmiotów ekonomi społecznej.
Po prezentacji podmiotów i oferowanych przez nich usług przyszedł czas na dyskusję, podczas której przedstawiciele organizacji pozarządowych, spółdzielni socjalnych, biznesu, urzędu miejskiego, MOPS i PUP zastanowili się wspólnie, w jaki sposób „podać wędkę” przedsiębiorstwom społecznym w kontekście wyzwań społecznej odpowiedzialności biznesu i działań na rzecz rozwoju społeczności lokalnej. Podczas spotkania organizowanego w siedzibie dąbrowskiego Inkubatora Społecznej Przedsiębiorczości przekazane zostały informacje dotyczące możliwości zakupu towarów i usług od podmiotów ekonomii społecznej. Uczestnicy spotkania mieli okazję nie tylko do zapoznania się z ofertą katalogową podmiotów ekonomii społecznej, ale również indywidualnych rozmów dających możliwość nawiązania współpracy pomiędzy podmiotami pochodzącymi z rożnych sektorów.
Dodatkową promocją produktów ekonomii społecznej okazały się przygotowane przez Zakład Aktywności Zawodowej Bielskiego Stowarzyszenia Artystycznego „Teatr Grodzki” (www.poligrafia.bielsko.pl ) materiały dla uczestników spotkania oraz poczęstunek przygotowany przez Spółdzielnię Socjalna OPOKA w Kluczach (www.opokas.pl).
Organizatorzy spotkania mają nadzieję, iż spotkanie przyczyni się do wzmocnienia współpracy międzysektorowej oraz pomoże podmiotom ekonomii społecznej zyskać nowych klientów.
Zdjęcia i relacja bezpośrednia: http://ngo.dabrowa-gornicza.pl/inicjatywy-dabrowskich-organizacji/1155-es-w-praktyce-podsumowanie
Spotkanie w Inkubatorze Społecznej Przedsiębiorczości było częścią projektu „Przedsiębiorczość społeczna organizacji pozarządowych – od wolontariatu do rzecznictwa” realizowanego przez Ogólnopolską Federację Organizacji Pozarządowych dofinansowanego ze środków Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.