Szkoła OFOP 07-08’2022

AntyUniwersytet

Specjalnie dla uczestników Szkoły OFOP przygotowaliśmy letni kurs AntyUniwersytetu. Zainteresowani otrzymali raz w tygodniu teksty w wybranej tematyce do przeczytania i skomentowania a na zakończenie wzięli udział w dyskusji online, w czasie której mieli okazję na żywo wymienić się swoimi spostrzeżeniami.

 

TEMATYKA

  • historia – to co każdy powinien wiedzieć o Towarzystwie Gimnastycznym Sokół – poprzedniku większości dzisiejszych organizacji nie tylko sportowych
  • teoria:
    * Lewiatan czy Stowarzyszenie – dzisiejsze państwo jako wróg czy przyjaciel społeczeństwa obywatelskiego
    * Zniewolony umysł – czy można zrozumieć tych, którzy racjonalność myślenia składają w ofierze dogmatyzmowi

PO CO?
Sektor pozarządowy to nie tylko bieżąca aktywność, nowe inicjatywy, innowacyjne rozwiązania. To także wielowiekowa tradycja, wspólne wartości, wiedza, która pozwala nam skuteczniej działać, ale przede wszystkim zrozumieć, po co działamy, jak dokonują się rzeczywiste zmiany, w którym kierunku zmierzamy. Tego nie da się łatwo wywieść z własnych doświadczeń, samemu wymyślić i przetestować.
Aby móc prowadzić dyskusję na pewnym poziomie, dla lepszego wzajemnego zrozumienia, dla dookreślenia własnych, nawet kontrowersyjnych, stanowisk potrzeba choć kilku wspólnych terminów, lektur, podstawowej wiedzy.

IDEA
Ideą naszego antyUniwersytetu jest umożliwienie osobom, które chcą wypowiadać się o sektorze pozarządowym, współuczestniczyć w konstruktywnej debacie, dbać o rozwój praktyki i teorii działań społecznych, doświadczenia budowania tych wspólnych podstaw. Rozmowy o tym, co ważne, co nas łączy i co nas dzieli.
Wszyscy możemy być studentami w uczelni, w której nie ma narzucanych z góry autorytetów, gdzie uczymy się wzajemnie od siebie, a każdy może włączyć się w proces samokształcenia na tyle, na ile uzna to za potrzebne. Można studiować indywidualnie lub zbiorowo. Można uczyć się szybko lub wolno.
Celem nauki jest poznanie, a nie skuteczność, bo skuteczne metody bez poszukiwania istoty rzeczy prowadzą do zniewolenia (siebie lub innych). Chodzi nam nie o to, by ludzi przekonywać, ale by ich zrozumieć – z ich wadami i zaletami. Szukamy wspólnego języka i doświadczenia. Chcemy dzielić się tym, co mamy, co wiemy, a przy okazji rozwijać się i rozwijać przyjazne ludziom, wolne i sprawiedliwe społeczeństwo.