Akcja OFOP „Prosta księgowość małych NGO”
OFOP postuluje o:
Uproszczenie wymogów w zakresie prowadzenia rachunkowości dla organizacji
pozarządowych o niskim rocznym przychodzie.
OFOP postuluje o:
Uproszczenie wymogów w zakresie prowadzenia rachunkowości dla organizacji
pozarządowych o niskim rocznym przychodzie.
Warszawa, 25 marca 2010
Sz. P. Jacek Rostowski
Minister Finansów
Minister Finansów
Poseł Tadeusz Tomaszewski
Przewodniczący Podkomisji Stałej
ds. Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi
Sz. P. Jarosław Duda
Sekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej
Współprzewodniczący Rady Działalności Pożytku Publicznego
Sz. P. Jan Jakub Wygnański
Współprzewodniczący Rady Działalności Pożytku Publicznego
Szanowny Panie,
Organizacje pozarządowe wzywają Pana do zajęcia się zagadnieniem uproszczenia wymogów w zakresie prowadzenia rachunkowości dla organizacji pozarządowych o niskim rocznym przychodzie.
Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych wielokrotnie wystosowywała postulat takiego uproszczenia w ciągu ostatnich dwóch lat. Rozumiemy, że prace nad tym zagadnieniem zostały wstrzymane w związku z zaangażowaniem wszystkich zainteresowanych środowisk w prace nad nowelizacją ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Teraz nadszedł czas by zmniejszyć obciążenia biurokratyczne tych organizacji, których działalność oparta jest niemal wyłącznie o społeczne zaangażowanie członków.
Jak wynika z badań Stowarzyszenia Klon/Jawor, przychody połowy organizacji nie przekraczają 10 tys. złotych. Jednocześnie niemal 18% organizacji przyznaje, że nie prowadzi żadnej księgowości.
Bariery biurokratyczne zagrażają przejrzystości organizacji obywatelskich. Wymóg prowadzenia pełnej księgowości przez te organizacje godzi w zasadę proporcjonalności obciążeń do rozmiaru prowadzonej działalności. Jest także barierą dla rozwoju działalności obywatelskiej opartej na zaangażowaniu członków, gdyż wymaga zdobycia funduszy na obsługę rachunkową i sprawozdawczą.
Środowisko organizacji nie może dłużej czekać na rozpoczęcie dyskusji nad tą sprawą. Dlatego my, niżej podpisani, wzywamy Pana do włączenia się w prace nad tym zagadnieniem.