Apel – sytuacja przedsiębiorstw społ. i OWES po wejściu w życie ustawy o ekonomii społ.
Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych, Ogólnopolski Związek Rewizyjny Spółdzielni Socjalnych oraz Wspólnota Robocza Związków Organizacji Socjalnych zwracają się z apelem do Departamentu Ekonomii Społecznej i Solidarnej działającego w strukturach Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej (MRiPS) oraz do Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR) o przedstawienie wspólnego publicznego stanowiska względem sytuacji przedsiębiorstw społecznych (PS) oraz akredytowanych ośrodków wsparcia ekonomii społecznej (OWES) po 30 października 2022 roku, czyli w dniu wejścia w życie ustawy z dnia 5 sierpnia 2022 r. o ekonomii społecznej, z uwzględnieniem zarówno kontekstu ustawy (kompetencje MRiPS) i kontekstu przedsiębiorstw społecznych tworzonych w oparciu o środki OWES pochodzące z funduszy europejskich (kompetencje MFiPR).
W naszej opinii z uwagi na nakładanie się dwóch ww. kontekstów nie jest w pełni jasne z jaką sytuacją będziemy mieć do czynienia 30 października 2022 roku, czyli z chwilą wejścia ustawy w życie.
Na gruncie obecnych zapisów ustawy o ekonomii społecznej liczba podmiotów ze statusem przedsiębiorstwa społecznego w Polsce na dzień 30 października 2022 roku będzie wynosić „0”. Podobna uwaga dotyczy ww. OWES-ów. Nie jest m.in. jasne, czy i do kiedy określone OWES-y – szczególnie te, które realizują projekty z funduszy europejskich – utrzymywać mają obecne akredytacje i kiedy mają poddawać się akredytacji zgodnej z procedurami określonymi w ustawie.
Przez wzgląd na przewidywaną skalę działań zw. m.in. z nowym systemem nadawania statusu PS oraz statusu i akredytacji OWES uznajemy za kluczowe prędkie i jednoznaczne wyjaśnienie ww. kwestii – z uwzględnieniem opinii przedstawicieli ośrodków wsparcia ekonomii społecznej oraz przedsiębiorstw społecznych.